Jej ceny spadają do poziomu 130 dolarów, po to by za chwilę powrócić w rejon 150 dolarów za baryłkę. Jednak ostatnie dane o poziomie światowych zapasów ropy i paliw gotowych wynika, że są one coraz większe.

Główną przyczyną jest malejący popyt na paliwa, ale też zwiększenie wydobycia ropy. Słaby dolar, który martwi eksporterów, cieszy polskich kierowców. Nasza waluta wciąż umacnia się do amerykańskiej i to wraz z niewielkimi spadkami notowań paliw gotowych na świecie skutecznie chroni nasz rynek przed kolejnymi zwyżkami paliw.

W ostatnich dniach krajowe koncerny obniżyły hurtowe cenniki o ponad 70 złotych za tysiąc litrów. Czy to wszystko sprawi, że tankowanie będzie tańsze? Jeśli sytuacja nie ulegnie drastycznym zmianom, to eksperci przewidują kilkugroszowe korekty w dół na stacjach benzynowych już w najbliższym tygodniu.

Póki co, tankujemy na poziomie podobnym do ubiegłego tygodnia. Średnia cena litra najpopularniejszej benzyny to 4 złote 71 groszy. Zdecydowanie najtaniej jest w województwie łódzkim, najdroższa 95 jest na Podlasiu.

Średnie detaliczne (stacje benzynowe) zł/l - ceny Pb95
woj. podlaskie 4,79
woj. mazowieckie 4,76
woj. opolskie 4,73
woj. pomorskie 4,70
woj. podkarpackie 4,68
woj. łódzkie 4,66
(źródło: PIPP)

W województwie podlaskim najdroższy też jest olej napędowy. Najtaniej diesla zatankujemy w Wielkopolsce. Średnia cena tego paliwa w kraju to 4 złote 73 grosze, czyli wyżej niż średnia cena benzyny.

Średnie detaliczne (stacje benzynowe) zł/l - ceny ON
woj. podlaskie 4,81
woj. świętokrzyskie 4,77
woj. lubuskie 4,73
woj. warmińsko-mazurskie 4,71
woj. śląskie 4,70
woj. wielkopolskie 4,67
(źródło: PIPP)

Źródło: Agrobiznes/Stella Norowska-Woldańska