Hiszpańscy rolnicy i hodowcy bydła protestowali  w Madrycie przeciwko wysokim cenom paliw. Manifestacja pod hasłem "O przeżycie wsi" odbyła się na centralnej ulicy miasta, Paseo de la Castellana.

Rolnicy i hodowcy, którzy przyjechali do stolicy z różnych regionów kraju, domagali się od premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero podjęcia środków, które zapobiegłyby negatywnym skutkom wzrostu cen paliw dla produkcji na wsi. Ceny paliwa rolniczego wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 50 proc.

Na czele pochodu szedł przewodniczący ASAJA Pedro Barato oraz liderzy regionalnych organizacji rolnych. Zdaniem Barato, rząd może wiele zrobić dla poprawy sytuacji wsi, np. poprzez wprowadzenie specjalnych cen paliwa rolniczego, zniesienie akcyzy na paliwa lub zmniejszenie podatku VAT na paliwo z obecnych 16 do 7 proc.

Manifestacja zakończyła się przed siedzibą Ministerstwa Gospodarki, gdzie rolnicy rozdali mieszkańcom stolicy ponad 13 ton produktów rolnych - warzyw, mięsa, serów i mleka. Wyrzucili też wiele skrzynek pomidorów i cebuli.Liderzy związkowi nie wykluczyli blokad dróg jako środka presji na rząd.

Źródło: PAP