PiS chce odwołania ministra finansów. Wniosek w tej sprawie złożył w czwartek do marszałka Sejmu.

"Obniżka akcyzy byłaby bardzo odczuwalna dla budżetu państwa. Pieniądze musiałyby być ściągnięte w inny sposób z innych źródeł i tak dotknęłoby to zwykłych obywateli. Nie mogę zgodzić się w tej chwili na inną decyzję niż baczne obserwowanie tego, co dzieje się na rynku" - uważa Rostowski. "Minister finansów powinien podejmować decyzje dobre dla Polski, niezależnie od tego, czy są popularne, czy nie. W obecnej sytuacji obniżenie akcyzy w dopuszczalnych granicach przez Unię Europejską byłoby w zasadzie nieodczuwalne dla klientów na stacjach benzynowych" - dodał .

Minister zapewnił, że rząd rozważy obniżenie akcyzy, jeżeli będzie pewny, że przełoży się to na obniżkę cen paliw dla kierowców, a cena ropy będzie nadal wysoka.

Minister finansów zapowiedział, że wykorzysta debatę nad wnioskiem o wotum nieufności dla przedstawienia programu gospodarczego rządu. Wyraził nadzieję, że w wyniku dyskusji Sejm odrzuci wniosek PiS.

Za obniżeniem akcyzy opowiada się minister rolnictwa Marek Sawicki. "Niewątpliwie jest pole do tego, aby akcyzę obniżyć" - mówił w czwartek.

(...) Szef MSWiA, odnosząc się do wniosku PiS o wotum nieufności dla Rostowskiego, powiedział, że koalicja rządowa jest stabilna i nie ma możliwości odwołania ministra finansów. Zdaniem przewodniczącego klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, wniosek PiS to polityczna akcja. (...)

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w czwartek w TVN24, że należy podejmować działania zmierzające do obniżenia cen paliw.

Źródło: PAP