O terminie i wielkości korekty cen detalicznych zdecydują ostatecznie właściciele stacji paliwowych - w przypadku oleju napędowego może to być spadek o 1 gr ma litrze.

Od środy hurtowe ceny paliw w PKN Orlen wynosić będą: benzyna bezołowiowa Eurosuper 95 - 3 tys. 629 zł za tysiąc litrów; benzyna bezołowiowa Super Plus 98 - 3 tys. 754 zł za tysiąc litrów; olej napędowy Ekodiesel - 3 tys. 640 zł za tysiąc litrów; olej napędowy Standard 25, Super - 3 tys. 680 zł za tysiąc litrów.

W tym roku będzie to 56. obniżka cen benzyny i 45. obniżka cen oleju napędowego w płockim koncernie. W tym czasie benzyna drożała tam 74, a olej napędowy taniał 81 razy.

Jednoczęnie płocki koncern podnosi od środy, 9 lipca, hurtową cenę oleju opałowego Ekoterm Plus o 9 zł na tysiąc litrów - poinformował we wtorek płocki koncern. Decyzja PKN Orlen oznacza, iż cena Ekotermu Plus wynosić będzie 2 tys. 692 zł za tysiąc litrów. W tym roku będzie to 76. podwyżka ceny oleju opałowego w płockim koncernie. W tym czasie paliwo to taniało tam 45 razy

Z kolei Grupa Lotos od środy, 9 lipca, obniża hurtowe ceny benzyny od 17 do 27 zł na tysiąc litrów, oleju napędowego o 20 zł, a cenę oleju opałowego o 14 zł na tysiąc litrów - poinformowało we wtorek biuro prasowe spółki. Lotos zaznaczył, podobnie jak PKN Orlen, że termin i wysokość zmian cen na stacjach paliw jest niezależną decyzją ich właścicieli.

Jednak w środę ceny ropy naftowej na rynku w Nowym Jorku znów wzrosły. Jako powód wzrostu analitycy wymieniają próby Iranu z bronią dalekiego zasięgu i spadający kurs dolara. Baryłka lekkiej ropy WTI na sierpień na NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 142,44 USD, po wzroście ceny o 69 centów, czyli 0,5 proc.

Źródło: PAP