PRZEGLĄD PRASY: Przez cały marzec rolnicy, chcący odzyskać część akcyzy za kupiony wcześniej olej napędowy, mogli składać wnioski - pisze Kamila Perkowska. Podobnie jak w zeszłym roku nie wszyscy skorzystali z tej możliwości. - Dostaliśmy 421 wniosków. To niewiele, bo złożyć je mogło około 1,3 tysiąca naszych gospodarzy - mówi Edyta Szczurek, skarbnik w Urzędzie Miasta i Gminy Kcynia.
Oprócz wniosku każdy musiał dostarczyć także faktury za paliwo. A tych w wielu przypadkach ponownie zabrakło. - Gospodarze nie mają ich, bo zamiast oleju napędowego używają opałowego. Zwrot akcyzy nie jest wysoki, dlatego mimo wszystko jazda na oleju opałowym nadal bardziej się im opłaca - twierdzą urzędnicy. (...)

To ważne, by gminy nie spóźniły się z przesłaniem zestawień. Zanim bowiem protokół z Kujawsko-Pomorskiego trafi do Ministerstwa Finansów, każde zestawienie trzeba będzie dokładnie sprawdzić. - I niekiedy poprawić, bo nadal zdarzają się błędy - przyznaje Duszka. - Urzędnicy najczęściej zaokrąglają kwoty. A na to nie możemy pozwolić. To publiczne pieniądze, wszystko musi być dokładnie rozliczone - dodaje. (...)

Źródło: Gazeta Pomorska