Pomimo, że nabór programu Mój Prąd ruszy 1 lipca 2021 roku, to zostaną zakwalifikowane do niego instalacje fotowoltaiczne zakończone po 31 stycznia 2020 roku. Decydująca jest tu data poniesienia kosztu zakupu i montażu za instalacje.

Dobra wiadomość jest taka, że inwestorzy zainteresowani dotacją z nowej edycji Mój Prąd nie muszą czekać z wydatkami związanymi z zakupem przydomowej fotowoltaiki.

Zła wiadomość jest taka, że nadal do końca nie wiadomo, jakie instalacje fotowoltaiczne w zespół z innymi urządzeniami OZE (magazyny energii, pompy ciepła) będą lepiej dofinansowywane.

Na jakich warunkach dostaniesz dotację z  programu „Mój Prąd”?

Sam start nowego naboru planowany jest na 01.07.2021  r. i potrwa do 20 grudnia 2021 r. z możliwością przedłużenia.

Jednak możemy liczyć na szybkie wyczerpania środków na dotacje z programu Mój Prąd. Koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r.

Warto dodać, że finansowane będą tylko projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego), o przedziale mocy instalacji fotowoltaicznej od 2 kW do10 kW.

Dotacje mają objąć instalacje PV i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej, czyli magazyny energii, pompy ciepła, itd.

Nowością będzie dotowane - w ramach programu Mój Prąd - inteligentnych systemów zarządzania energią w domu, w tym magazynów ciepła/chłodu.

Dotację otrzymaną z programu Mój Prąd w 2021 r.  w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania za 2021 r., w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku.

Nie będą podlegać dofinansowaniu projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Ile wyniesie dofinansowanie w 3 edycji programu Mój Prąd?

Na chwilę obecną trwają prace związane z ustaleniem szczegółowych zasad dotyczących podziału środków na dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwie Klimatu i Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, trzecia edycja programu Mój Prąd będzie znacznie bardziej rozbudowana  o magazyny energii czy przydomowe ładowarki samochodów elektrycznych. Jednak na szczegóły musimy jeszcze trochę poczekać.