• Aktualnie średni koszt przeglądu pompy ciepła wynosi 500 – 600 zł, a do tej sumy należy doliczyć koszt dojazdu do klienta.
 • Czas oczekiwania na fachowców serwisujących pompy ciepła zaczyna się od 2 tygodni i wydłuża się.
 • Gwarancja na pompy ciepła nie obejmuje części eksploatacyjnych takich jak: anody, bezpieczniki, żarówki, uszczelki oraz uszkodzeń mechanicznych.
 • Na popularności zyskuje np. podłogowe ogrzewanie elektryczne na podczerwień, które nie wymaga serwisowania, a żywotność systemu przewidziana jest na kilkadziesiąt lat.

Badanie przeprowadzone przez firmę Heat Decor jako „tajemniczy klient” i kontakt z kilkunastoma firmami wykonującymi montaż i przeglądy pomp ciepła, pozwoliło na sprawdzenie jak obecnie wygląda sytuacja na rynku.

Rosnące koszty serwisowania pomp ciepła

Aktualnie średni koszt przeglądu pompy ciepła wynosi 500 – 600 złotych, a do tej sumy należy doliczyć koszt dojazdu do klienta. W wyniku wzrostu cen paliwa jest to czynnik, który powinno się brać pod uwagę.

Choć roczna kwota nie stanowi na ogół wyzwania dla domowego budżetu, to 5 – 6 tys. złotych w ciągu 10 lat użytkowania zmienia postać rzeczy. To wszystko przy założeniu, że koszty nie ulegną zmianie. Czas oczekiwania na fachowców zaczyna się od 2 tygodni.

Coroczny przegląd pompy ciepła jest obowiązkowy

Fachowcy zwracają uwagę, że przegląd pompy ciepła jest konieczny, aby urządzenie oraz cały system działały prawidłowo. Warunkiem utrzymania gwarancji na pompę ciepła jest wykonanie przeglądu całej instalacji raz w roku.

Przeważnie okres gwarancji wynosi 24 miesiące od pierwszego uruchomienia, przy czym nie może ono nastąpić w okresie dłuższym niż 30 miesięcy od zakupu. Każdy producent ma odrębną politykę względem gwarancji i w związku z tym okresy gwarancji mogą się różnić.

Co więcej, są producenci, którzy udzielają gwarancji na pompę ciepła i dodatkowo oddzielnej gwarancji na sprężarkę. Firmy mają również indywidualne podejście w kwestii przeprowadzania przeglądów.

Niektóre z nich dopuszczają wyłącznie korzystanie ze swoich punktów serwisowych, a inne z usług zewnętrznych firm, z którymi mają podpisane stosowne umowy. Co ważne, gwarancja nie obejmuje części eksploatacyjnych takich jak: anody, bezpieczniki, żarówki, uszczelki oraz uszkodzeń mechanicznych.

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień alternatywą na pompy ciepła?

Niska dostępność nowych jednostek i długi czas oczekiwania na przegląd skłaniają zainteresowanych wymianą źródeł ogrzewania do rozważenia innych opcji.

Na popularności zyskuje np. podłogowe ogrzewanie elektryczne na podczerwień, które nie wymaga serwisowania, a żywotność systemu przewidziana jest na kilkadziesiąt lat.

Mniejszy jest również koszt instalacji, a system dostępny jest w sprzedaży z dostawą w ciągu 2 dni roboczych. Istnieje także możliwość skorzystania z programu dopłat do wymiany źródeł ciepła tj. Czyste Powietrze czy Ciepłe Mieszkanie.

Ogrzewanie na podczerwień – działanie i zastosowanie

Zatem, na czym to polega? Z grubsza rzecz ujmując – na czerpaniu korzyści z promieni słonecznych. To właśnie Słońce było natchnieniem dla konstruktorów nowoczesnego systemu ogrzewania podczerwienią i dla naszych inżynierów. Energia cieplna, która dociera do nas w każdy słoneczny dzień, to nic innego jak fale elektromagnetyczne.

Fale te dzielimy na trzy rodzaje pod względem ich długości: promieniowanie ultrafioletowe, widzialne i podczerwone.

Z kolei samą podczerwień możemy podzielić na trzy zakresy:

 • IR-A (fale krótkie), użyteczne np. w noktowizorach;
 • IR-B (fale średnie), stosowane m.in. w światłowodach;
 • IR-C (fale długie), które doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu domowym.

Fale? Czy nie są groźne dla człowieka? Uspokajamy – nie dość, że fale elektromagnetyczne wykorzystywane w ogrzewaniu na podczerwień nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, to bardzo często mają na nie pozytywny wpływ.

Czy podczerwień szkodzi zdrowiu?

Wystarczy zajrzeć do gabinetów rehabilitacyjnych – znajdziemy w nich szereg urządzeń, które m.in. mają za zadanie regenerować i odnawiać tkanki mięśniowe. Działają poprzez długotrwałe naświetlanie ciała rozgrzewającymi falami podczerwonymi.

Czy to oznacza, że uprawiając intensywnie sporty szybciej zregenerujemy się w pomieszczeniu z ogrzewaniem podczerwonym? 

Szerzej o prozdrowotnych właściwościach podczerwieni pisaliśmy już w artykule „Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie”, do którego lektury gorąco zachęcamy.

Podczerwień znajduje też zastosowanie w rolnictwie i hodowli zwierząt. Tak! Dzięki niej szybciej rosną uprawy i… rośliny w doniczkach. Jednak nas w tej chwili interesuje zastosowanie jej w budownictwie mieszkaniowym, gdzie systemy grzewcze z zastosowaniem folii na podczerwień instaluje się najczęściej w podłogach, a także w ścianach i sufitach. 

Promienniki podczerwieni umieszcza się natomiast na ścianach i sufitach. A wszystko to po to, by mieszkańcom było tak ciepło, jak lubią!

Interesującą ciekawostką jest fakt, że energia elektryczna zamienia się w podczerwień w materiale niemal doskonale czarnym (np. czysty węgiel czy wolfram), a ten znajduje się właśnie w foliach grzewczych i grzejnikach na podczerwień.

Jakie koszty ogrzewanie na podczerwień w domu?

Jednak kluczowe pytanie w przypadku tak dużego przedsięwzięcia, jak instalacja ogrzewania w całym domu, dotyczy kosztów. Ile wynosi koszt samego montażu oraz ile miesięczne zapłacimy za prąd korzystając z ogrzewania elektrycznego opartego na podczerwieni?

Ogrzewanie na prąd starego typu, różne panele i piece akumulacyjne, przyzwyczaiło nas do myśli, że jest to kosztowne w eksploatacji rozwiązanie i niezbyt efektywne. To już odległa przeszłość. Przyjrzyjmy się bliżej, kiedy ogrzewanie na podczerwień jest z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym wyborem.

Rozważymy przykładowy dom o powierzchni 150m2. Najpierw zwróćmy uwagę na te czynniki, które mają znaczący wpływ na energooszczędność ogrzewania płaszczyznowego podczerwienią. Zatem istotne są:

 • materiały użyte do budowy domu oraz ich termoizolacyjność,
 • ocieplenie budynku (w przypadku domów ocieplonych nieprawidłowo lub wcale ogrzewanie na podczerwień w ciągu kilku lat stanie się nieopłacalne),
 • szczelności stolarki okiennej i drzwiowej,
 • oczekiwania względem pożądanej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych,
 • w przypadku bloków mieszkalnych – kondygnacja, na którym mieszkanie się znajduje.

Przewidując koszty inwestycji, starajmy się pamiętać o tych istotnych szczegółach, bowiem znacząco wpłyną one na moc użytych folii oraz koszt eksploatacji i będą przydatne np. podczas konsultacji z naszym specjalistą. Tu warto wspomnieć, że cena folii grzewczych Heat Decor jest taka sama dla każdej ich mocy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe na podczerwień w połączeniu z fotowoltaika to jeszcze mniejsze wydatki na prąd i zwiększenie autokonsumpcji co przy systemie net-billing i wyłączaniu fotowoltaiki z powodu wysokiego napięcia jeszcze bardziej się sprawdzi.

Materiały i opłaty za prąd a ogrzewaniu podczerwienią

Na początek weźmy na tapetę orientacyjne ceny poszczególnych materiałów. Przykładowo, już od 122 zł rozpoczynają się ceny za gotowy do montażu zestaw z folią grzewczą Heat Decor w opcji 100 cm szerokości bez termostatu.

Przy wyborze tej samej szerokości folii, ale już z termostatem, cena zaczyna się od 180 zł (stan na maj 2021 roku). Gotowy zestaw jest idealny do pojedynczych pomieszczeń i samodzielnego montażu.

Przy całym domu o powierzchni 150 m2 koszt wszystkich materiałów wraz z montażem wyniesie około 20 700 zł przy zastosowaniu folii grzewczej HD-G pod panelami laminowanymi.

Jeśli kładzione są podłogi z deski wielowarstwowej lub paneli winylowych SPC, stosujemy specjalistyczne folie HD-EPL  z gwarancją na 25 lat lub HD-PRO z gwarancją na 30 lat i koszt całkowity z montażem wyniesie odpowiednio 27 300 zł lub 30 180 zł (stan na maj 2021 roku).

Folie grzewcze HD-EPL stosujemy również pod wylewkę, gdy chcemy mieć w domu akumulacyjny system grzewczy i pełną swobodę doboru wierzchnich okładzin, w tym płytek. Można zastosować rozwiązanie mieszane. 

Jeśli dodatkowo chcemy wesprzeć nasz system ogrzewania za pomocą paneli grzewczych na podczerwień  (grzejników), to w Heat Decor możemy zaoferować szereg funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie modeli. 

 W 2022 roku w okresie styczeń-marzec koszty te wzrosną nieznacznie w związku z obniżką VAT za prąd do 5%. Jeśli na sezon grzewczy 2022/2023 nie będzie wprowadzona obniżka VAT miesięczne koszty ogrzewania dla omawianego domu 150 m2 wyniosą około 543-905 zł jesienią i zimą.

Grzejniki metalowe są w cenie już od 414 zł za promiennik o mocy 300 W, ceramiczne grzejniki dekoracyjne z termostatem w cenie od 660 zł o mocy 500 W w kilku modnych wzorach, a grzejniki szklane z termostatem o mocy 450 W w cenie od 960 zł. Do ich instalacji potrzebna będzie jedynie wiertarka.

Niskie koszty montażu podłogówki na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień jest prostsze i dużo tańsze w instalacji niż jakiekolwiek inne ogrzewanie oparte na tradycyjnym rozprowadzaniu ciepła wodą czy na odchodzącym do lamusa historii procesie spalania.

Nieco wyższe obecnie koszty eksploatacji ogrzewania podczerwienią niż w przypadku paliw stałych czy gazu skonsumują uzyskaną na instalacji systemu oszczędność dopiero… za około 15-20 lat.

Weźmy jednak pod uwagę, że:

 • po takim czasie piec na pewno będzie już do wymiany lub gruntownej konserwacji,
 • ceny paliw stałych i gazu będą już tylko rosnąć.

Ogrzewanie na podczerwień jest bezserwisowe i bez dodatkowych kosztów posłuży nam dalej. Jest również rozwiązaniem, które będzie nadal preferowane w roku 2050 – do tej daty wszystkie budynki w Unii Europejskiej mają stać się zeroemisyjne.

Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na połączenie fotowoltaiki z foliami grzewczymi, które obniży nam koszty prądu, ogrzewanie na podczerwień stanie się bezkonkurencyjnym wyborem pod względem ekonomicznym teraz i przez wszystkie kolejne lata.