Cztery nowe biogazownie powstaną w gospodarstwach rolnych na Podlasiu, dzięki  decyzji zarządu województwa, który zwiększył pulę w konkursie z funduszy unijnych na inwestycje w odnawialne źródła energii. W jej efekcie przyznano ponad 4,7 mln zł dofinansowania na 4 projekty w gminie Milejczyce, Grajewo, Bakałarzewo i Wiżajny - donosi podlaski Urząd Marszałkowski. Dotacja dla każdej z tych inwestycji wyniesie blisko 1,2 mln zł.

"W ramach czterech przedsięwzięć zostaną kupione i zamontowane kontenerowe mikrobiogazownie rolnicze o mocy 33 kWe i 70,9 kWt. Urządzenia będą w pełni zautomatyzowane. Zostaną one wykorzystane w gospodarstwach rolnych w miejscowościach: Pokaniewo (gmina Milejczyce), Sokołowo (gmina Bakałarzewo), Łojki (gmina Grajewo) oraz Leszkiemie (gmina Wiżajny)." - czytamy na oficjalnym portalu Podlaskie.eu.

Wszystkie dofinansowane biogazownie mają w procesie fermentacji używać wyłącznie gnojowicy, pozyskiwanej z obór, w których hodowane są krowy mleczne. Część wytwarzanej energii elektrycznej oraz cała energia cieplna będą spożytkowane w gospodarstwach, a ponad połowa energii elektrycznej ma być odprowadzana do sieci elektroenergetycznej.

Jak podaje Urząd Marszałkowski, uwzględniając przyznane właśnie dotacje, wsparcie na tego typu inwestycje otrzymały do tej pory w regionie 84 projekty. Inwestorzy dostali łącznie ponad 96 mln zł.