Trzeba zacząć od podstawowego pytania — czym jest fotowoltaika i w jaki sposób działa? Już w czasach starożytnych zauważono związek promieni słonecznych z energią.

Ale dopiero w XIX wieku powiodły się próby wykorzystania światła słonecznego jako energii. W tej technice prąd powstaje w wyniku przemieszczania się ładunków elektrycznych, które tworzą się wskutek absorbowania przez panele fotowoltaiczne promieni słonecznych.

Za pomocą falownika prąd stały, który jest wytwarzany przez panele fotowoltaiczne, przetwarzany jest w prąd przemienny, czyli ten, z którego korzystamy na co dzień.

Czy więcej słońca to więcej wytworzonego prądu?

Ilość wytworzonego prądu zależy od wielu czynników, a także od mocy paneli fotowoltaicznych. Panele montuje się zazwyczaj na dachu, na gruncie bądź innym dobrze nasłonecznionym miejscu.

Wpływ na działanie paneli ma również poprawne zamontowanie instalacji i podłączenie jej za pomocą odpowiednich elementów, takich jak m.in. odpornego na warunki atmosferyczne okablowania, dobrej jakości inwertera (inna nazwa falownika), który zamienia prąd stały na przemienny. Falownik steruje pracą paneli. Oprócz zmiany prądu, za jego pomocą wytworzona energia trafia do sieci.

Urządzenie jest wyposażone w funkcję zabezpieczającą sieć energetyczną operatora w razie awarii, np. źródła napięcia. W sytuacji wykrycia nieprawidłowości odłącza nasz system i przerywa dalsze przekazywanie energii do sieci operatora.

- Przed wybraniem paneli fotowoltaicznych w naszych domach lub przedsiębiorstwach należy oszacować ilość zużywanej na co dzień energii elektrycznej. Dodatkowymi czynnikami, które trzeba wziąć pod uwagę to powierzchnia dachu i poziom nasłonecznienia. Dobra instalacja powinna wytrzymać nawet do 25-30 lat, dlatego warto pamiętać o jej regularnej i fachowej kontroli, którą ułatwia długoletnia gwarancja- mówi ekspert Fixit Polska.

Jakie są przyczyny obniżenia produkcji prądu z fotowoltaiki?

Do najczęstszych powodów obniżenia ilości produkowanej energii lub wyłączania się instalacji w słoneczne dni należą:

  • Wysoka temperatura - panele fotowoltaiczne pracują najwydajniej w temperaturach otoczenia do 10 stopni Celsjusza, gdzie ogniwo wówczas nagrzewa się do temperatury roboczej – nominalnej około 20-40 stopni. Wbrew pozorom instalacja PV nie działa sprawniej w gorące dni. Im wyższa temperatura, tym większa strata w wytwarzaniu prądu i możliwość przegrzewania się paneli.
  • Brudne panele - instalacja jest narażona na trudne warunki atmosferyczne, opadające pyły, brud, ptasie odchody czy nawet spadające liście. Może to doprowadzić do znacznego obniżenia ilości produkowanej energii a w skrajnych przypadkach do zniszczenia ogniwa.
  • Zbyt duże napięcie sieci - ilość wytwarzanego prądu przez panele w naszej szerokości geograficznej nie zawsze starcza na cały rok użytkowania. Z tego względu w trakcie projektowania i dostosowania mocy instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego montowana moc sumaryczna paneli zostaje nieznacznie przewymiarowana w stosunku zapotrzebowania. Mało kto posiada drogie i trudne w utrzymaniu magazyny energii. Podpięcie do ogólnodostępnego dystrybutora rozwiązuje ten problem, poprzez ,,oddawanie” dodatkowej energii do sieci. Kiedy sieć dostawcy jest „napełniana”, a konsumpcja nie pokrywa się z produkcją, wyprodukowana przez panele energia „gromadzi się” i nie ma ujścia, przez co dochodzi do przeładowania infrastruktury elektroenergetycznej operatora a napięcia wzrastają powyżej wartości granicznej 253 V i co skutkuje wyłączeniem falownika.

Jak skutecznie ograniczyć przerwy pracy instalacji fotowoltaicznej?

Na pierwszy z podanych powodów nie mamy możliwości wpłynąć, ale na pozostałe już tak.

Zanieczyszczenia paneli nie da się ograniczyć, dlatego należy pamiętać o czyszczeniu ich każdego roku. Warto skorzystać z usług doświadczonych firm. Nieumiejętne mycie paneli zwykłą wodą lub detergentami spowoduje zniszczenie powłoki, a tym samym wpłynie na mniejszą żywotność i sprawność instalacji.

W trzecim przypadku, który najczęściej powoduje wyłączanie się systemu, jest zbyt duże napięcie sieci. W takim przypadku należy skontaktować się dostawcą energii, który jest zobowiązany do przeprowadzenia pomiarów.

Pogotowie energetyczne może obniżyć napięcie transformatora, dzięki czemu nie będzie dochodziło do zatrzymywania funkcjonowania  systemu fotowoltaicznego. Warto wspomnieć, że problemy nasilają się również z powodu dużego wzrostu użytkowników fotowoltaiki w Polsce.

Krajowa sieć energetyczna nie jest w stanie przyjąć i magazynować wyprodukowanego prądu z OZE szczególnie w szczytowe, słoneczne dni. Rozwiązanie tej kwestii to jednak sprawa, która musi zapaść na szczeblu krajowym i jest jednym z najistotniejszych problemów naszej energetyki.

Sprawdź oferty dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę na Giełdzie Rolnej