Umowę podpisali prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ) Adam Krzyśków i dyrektor spółki, która będzie budować biogazownię, Jacek Rawłuszko.

Biogazownia o mocy 1 MW powstanie na terenie tysiąchektarowego gospodarstwa rolnego. Będzie to w pełni samowystarczalna inwestycja, "paliwo" do niej ma pochodzić właśnie z tego jedynego gospodarstwa. Uzyskany z fermentacji gaz posłuży do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Jak powiedział Rawłuszko, dzięki biogazowni skończy się problem z gnojowicą powstającą w gospodarstwie, ponieważ zostanie ona zagospodarowana na potrzeby biogazowi. Dodatkowo jako substrat do biomasy posłuży kukurydza. Aby zapewnić kiszonkę z kukurydzy, trzeba będzie ją wysiać na obszarze 400 hektarów.

Jak informuje WFOŚ w Olsztynie, na Warmii i Mazurach instalacje odnawialnych źródeł energii ze słońca, biomasy i wód geotermicznych powstają dzięki dofinansowaniu unijnemu przy budynkach użyteczności publicznej, szkołach, hotelach czy restauracjach. Od 2008 r. Wojewódzki Fundusz podpisał 29 umów na inwestycje o wartości ponad 65,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło blisko 38 mln zł.