- Brak powszechnie dostępnych instrumentów finansowych wspierających inwestycje gospodarstw domowych w mikroinstalacje fotowoltaiczne był jednym z głównych utrudnień w dostępności do instalacji zmniejszających comiesięczne obciążenia budżetów domowych i poprawiających jakość środowiska, w którym żyjemy. Cieszę się, że PKO Bank Polski, dysponujący siecią blisko 1100 oddziałów i 500 agencji w całej Polsce, wypełnia tę lukę - podkreśliła szefowa resortu technologii.

- Warto przy tej okazji dodać, że rządowy zespół wypracował rozwiązania dające możliwość korzystania przez przedsiębiorców z identycznych ułatwień w instalowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych, którymi dysponują obecnie gospodarstwa domowe - dodała.

W poniedziałkowym komunikacie bank poinformował, że "uwzględniając potrzeby i oczekiwania klientów, wprowadził ekopożyczkę PKO na zakup urządzeń fotowoltaicznych". Podano, że oferta obejmuje finansowanie, do 50 tys. zł, zarówno kosztów zakupu paneli słonecznych, jak również ich montażu. Aby skorzystać z oferty wystarczy przeznaczyć 85 proc. pożyczonej kwoty na zakup i instalację paneli w ciągu trzech miesięcy od otrzymania środków. Podano również, że panele słoneczne mogą być zamontowane niezależnie od źródeł ciepła nowej generacji i pozwalają na znaczące zwiększenie niezależności energetycznej budynku. Dodatkowo od 2019 roku wydatki na termomodernizację budynków jednorodzinnych można, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, odliczyć od dochodu.

Jak zaznaczył, cytowany w komunikacie prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło "wspieramy rozwój polskiej gospodarki i aktywnie włączamy się w ważne dla niej procesy". "Zależy nam, aby Polska była krajem nowoczesnym oraz aby była przyjaznym miejscem do życia. Doświadczenia największych ośrodków technologicznych na świecie pokazują, że rozwój nowoczesnych technologii musi iść w parze z dbałością o środowisko naturalne, bo tylko w takich warunkach najlepsi w swoich dziedzinach specjaliści będą chcieli osiedlać się i pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami" - podkreślił.

Według PKO BP "niezmiernie ważnym wkładem banku w pozyskiwanie środków na inwestycje proekologiczne dla Polski były dwie emisje obligacji rządowych typu green przeprowadzone w lutym 2018 roku i marcu 2019 roku, na łączną kwotę 3 mld euro. Organizacja emisji tych szczególnych papierów wartościowych oraz ich uplasowanie na eurorynku przeprowadzone zostały przez PKO Bank Polski wspólnie z konsorcjum zagranicznych instytucji finansowych".

W komunikacie czytamy ponadto, że "w kwietniu br. PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny, jako pierwsze instytucje finansowe w Polsce przystąpiły do pilotażowego projektu Energy Efficient Mortgages (EEM). Projekt ma na celu stworzenie wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla energooszczędnych kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań i domów uwzględniających energooszczędne rozwiązania".