Inwestycja o mocy 500 kW była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

- Od kilku tygodni biogazownia wytwarza energię elektryczną i cieplną w procesie fermentacji beztlenowej z substratów odpadowych z produkcji roślinnej oraz zwierzęcej - powiedział w poniedziałek dyrektor zakładu Władysław Brejta. Biogazownia z Odrzechowej produkuje energię elektryczną, mogącą zaspokoić potrzeby dwóch wsi po ok. tysiąc mieszkańców.

Powstaje biogaz oraz pozostałość pofermentacyjna. Biogaz jest spalany w silniku kogeneracyjnym, natomiast pozostałość pofermentacyjna używana jako nawóz. Podstawowymi składnikami do pracy biogazowi są obornik, gnojówka, kiszonka kukurydzy oraz wysłodki buraczane.

Inwestycja kosztowała 8,7 mln zł, z czego 3,8 mln zł stanowiło dofinansowanie z Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego, a 3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jej skład wchodzą m.in. zbiorniki fermentacyjne, zbiornik biogazu, silosy na kiszonki oraz budynki techniczne i instalacje towarzyszące.

- Jest to pierwsza tego typu instalacja na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w kraju. O wsparciu przez nas zadecydował jej innowacyjność oraz interes regionu - podkreślił prezes WFOŚiGW w Rzeszowie Adam Pęzioł.

Wyprodukowana w Odrzechowej energia trafia do sieci. Dyrektor zakładu zaznaczył, że o rozpoczęciu przedsięwzięcia zadecydowała m.in. wysokość dofinansowania. Brejta zaznaczył, że gospodarstwo w Odrzechowej zamierza też wykorzystać ciepło powstające przy produkcji biogazu. - Chcemy, żeby wytwarzane przez nas ciepło w przyszłości ogrzewało m.in. miejscowy ośrodek zdrowia i dom kultury - dodał.

Zakład doświadczalny w Odrzechowej jest gospodarstwem rolno-hodowlanym. Hoduje się ponad 1300 zwierząt; w tym m.in. 1100 sztuk bydła rasy simentalskiej, 130 koni huculskich oraz 50 kóz karpackich.