Pol-Mot chce zachęcać do produkcji brykietów duże gospodarstwa rolne oraz przedsiębiorców działających na wsi. Warunkiem podjęcia współpracy jest możliwość pozyskiwania ok. pięciu tysięcy ton słomy rocznie, bo taka jest zdolność przerobowa linii, zebranej w bele lub kostki – mówi prezes Pol – Motu Andrzej Zarajczyk.

Z analiz Pol-Motu wynika, że w Polsce rocznie nadwyżka słomy wynosi ok. 15 mln ton. Wielkość linii brykietowej dostosowana jest do możliwości pozyskiwania słomy w promieniu 20 – 30 km od centrów brykietowania

Pol-Mot wyda 30 mln zł na produkcję maszyn do przemysłowego wytwarzania brykietu. Będzie je produkowała Pol-Mot Warfama. Firma chce sprzedać w tym roku od 25 do 44 takich urządzeń w cenie ok. 0,5 mln zł za sztukę.
Możliwość przerobowa takiej linii wynosi ok. 400 – 500 ton brykietów miesięcznie. Cena tony brykietu wynosi ok. 70 zł

Aby uruchomić linię do brykietowania słomy wystarczy budynek długości 20 m, szerokości 10 m i wysokości ok. 5 m. Do obsługi linii, która może pracować w systemie ciągłym przez siedem dni w tyg. wystarczy dwóch pracowników.

linia do brykietowania słomy

Autor: Pol - Mot Warfarma

Opis: linia do brykietowania słomy

Brykiet można również wykorzystać w gospodarstwach domowych, w wyniku czego konwencjonalne kotły mogą być zastosowane bez żadnych przeróbek do spalania ekologicznych brykietów. Natomiast w zamierzeniach holdingu, przemysłowa produkcja brykietów adresowana jest do elektrowni. Producent zwraca uwagę, że jego nowy produkt pozwoli Polsce dostosować się do dyrektywy unijnej która mówi o obowiązku wytwarzania części energii przez elektrownię z odnawialnych źródeł.

Produkt firmy Pol – Mot Warfama - zwarzywszy na jego konkurencyjną cenę w stosunku do podobnych urządzeń produkowanych w Europie zachodniej - spotkał się z sporym zainteresowaniem w krajach Europy środkowo – wschodniej. Zwłaszcza na Ukrainie i Węgrzech.


Źródło: farmer.pl