Dziennik "Financieele Dagblad" informuje w czwartek o raporcie agencji Telecom, regulatora holenderskiego rynku telekomunikacyjnego, z którego wynika, że części paneli na dachach regularnie powoduje "poważne zakłócenia i awarie" systemu komunikacji C2000 używanego przez służby ratownicze.

- Problem jest coraz poważniejszy, albowiem liczba paneli słonecznych w Holandii wciąż rośnie - zaznaczono w raporcie Telecomu.

-Jeśli nic z tym nie zrobimy, to ryzyko problemów komunikacyjnych między policją a strażą pożarną będzie się pogłębiać - mówi FT Erik Lucas z Telecom.

- Mamy problemy ze stu antenami C2000 - wskazał Lucas w rozmowie z "Financieele Dagblad"; - To sporo, bowiem cały system składa się z ok. sześciuset lokalizacji - dodał.

Johan Jongbloed, dyrektor Association for Experimental Radio Research powiedział dziennikowi, że problemy z panelami słonecznymi są tak duże m.in. ze względu na fakt, że są one włączone przez cały dzień i mogą powodować zakłócenia na stosunkowo dużym obszarze.

- Promieniowanie z paneli słonecznych jest powodowane głównie przez komponenty optymalizujące zasilanie z paneli, w tym falowniki - wyjaśnił Jongbloed.

Przedstawiciel firmy SolarEdge, lidera dostaw falowników do paneli słonecznych w Holandii, twierdzi, że krajowy system C2000 jest bardzo wrażliwy na impulsy zewnętrzne. -Problemy wystąpiły w kilkudziesięciu lokalizacjach, ale są już rozwiązywane - cytuje jego słowa holenderska gazeta.