Przeglądając oferty paneli fotowoltaicznych, możemy napotkać szereg opisów mających utwierdzić konsumentów, że ich wierzchnia warstwa została pokryta specjalnymi powłokami hydrofobowymi.

Dzięki temu zabiegowi, panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe  w czyszczeniu. Powłoka ta zapewnia większą pływalność i brud osiadający na panelach zmywa intensywny deszcz. Czy rzeczywiście tak jest?

Czy należy w ogóle myć panele fotowoltaiczne?

Eksperci podkreślają, że wszystko zależy od stopnia zabrudzenia paneli fotowoltaicznych. Tu ogromny wpływ mają kurze i pyłki które osiadają na wierzchniej warstwie paneli, szczególnie, gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz.

Istotne znaczenie ma też źródło zabrudzeń. Jeżeli panele fotowoltaiczne są blisko drogi lub źródła pylenia, to rzeczywiście może zaistnieć potrzeba ich czyszczenia.

- Panele fotowoltaiczne są dobrą inwestycją na przyszłość jedynie w przypadku, gdy o nie dbamy. Zaleganie zanieczyszczeń, osadów zależy niewątpliwie od umiejscowienia danych paneli. Stopień zabrudzenia paneli na gruncie jest wyższy od tych znajdujących się na dachu. Brak systematycznego mycia modułów fotowoltaicznych powoduje spadek ich wydajności - podkreśla Krzysztof Lerka, właściciel firmy Dr Clean.

Wielu ekspertów wskazuje, że niewielkie zabrudzenie, a raczej zapylenie praktycznie nie wpływa na znaczne obniżenie wydajności paneli. Regularnie padające deszcze na panele fotowoltaiczne powinny usunąć niewielką warstwę pyłków. Czy mycie paneli jednak jest zawsze potrzebne?

Mycie paneli fotowoltaicznych

- Oczywiście że mycie paneli fotowoltaicznych ma sens. Zawsze porównuję je do okien a najlepiej tych dachowych. One też się brudzą, mimo że to tylko szyba. Brudna szyba wpuszcza mniej światła do pomieszczenia i irytuje patrząc przez nią - podkreśla Piotr Sieczkowski, właściciel firmy Solar-Wash.pl - Żaden ulewny deszcz, burza, grad, śnieg nie jest w stanie umyć okna dachowego, czytaj paneli fotowoltaicznych, mimo że są pokryte warstwą hydrofobową. Dlaczego? Ponieważ spłukuje tylko brud powierzchowny a nie ten, który się już przykleił do paneli. Do tego w ramkach paneli gromadzi się brud, który można usunąć tylko mechanicznie dodaje ekspert Solar-Wash.pl

Jak podkreśla ekspert Piotr Sieczkowski z firmy Solar-Wash, górna powłoka paneli w większości przypadków jest warstwą szkła hydrofobowego, natomiast dolna to folia albo szkło jak w bifacjalach.

- Te na pewno są trwalsze niż biała folia od spodu z czasem potrafi się przepalić (żółte ślady) - zauważa Sieczkowski.

Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?

Zdaniem ekspertów panele fotowoltaiczne należy myć przynajmniej raz w roku. I tutaj wszystko zależy od stopnia zabrudzenia.

- Zawsze sugeruję klientom, żeby panele były myte co najmniej raz w roku na wiosnę, przed sezonem. Klient nie zawsze to rozumie, bo monter powiedział, że prąd będzie za darmo i nic nie trzeba robić. Sam jestem posiadaczem paneli i myję je raz na miesiąc. Wpływ na częstość mycia ma pogoda: im dłużej nie pada, tym bardziej się pokrywają kurzem, który blokuje promienie słoneczne. Już nie wspomnę o ptasich odchodach, liściach po burzy czy tych jesiennych, które się przyklejają i potrafią zalegać tygodniami - podkreśla ekspert.

Z kolei Krzysztof Lerka, właściciel firmy Dr Clean, stwierdza, że panele fotowoltaiczne należy myć minimum 2 razy do roku, najlepiej wczesną wiosną i jesienią. Jak należy je myć, aby ich nie uszkodzić?

Jak czyścić panele fotowoltaiczne, aby ich nie zniszczyć?

Kiedy już zdecydujemy się na mycie paneli fotowoltaicznych bardzo istotna jest pora mycia. Panele fotowoltaiczne nie mogą być mocno nagrzane promieniami słonecznymi. Istotne jest też zastosowanie odpowiednich środków czyszczących.

- Mycie modułów fotowoltaicznych wykonujemy wyłącznie z samego rana lub późnym wieczorem. Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń do mycia oraz przy odpowiedniej temperaturze na zewnątrz nie ma ryzyka ich uszkodzenia. Proces mycia paneli odbywa się z zachowaniem ściśle określonych zasad, wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi i zabezpieczeń w pracy - podkreśla Lerka i dodaje: Nasza firma do mycia wykorzystuje specjalną jednostkę filtrującą, wytwarzającą wodę demineralizowaną. Zastosowanie krystalicznie czystej wody daje doskonałe efekty czyszczenia. 

Jak zauważa Piotr Sieczkowski, czyszczenie paneli nie uszkadza powierzchni pod warunkiem, że robi się to z głową.

- Myję rano, wieczorem lub w dni pochmurne tylko wodą demineralizowaną podgrzewaną, co zmniejsza szok termiczny. Na pewno wielu czytelników widziało filmiki, w jaki sposób nie rozmrażać szyby w aucie mroźne dni. Podobnie jest z panelami. Nie należy ich myć gorącą wodą, gdyż szyba paneli pęka - podkreśla ekspert firmy Solar-Wash.pl i dodaje: W miejscach narażonych na pylenie, takie jak farmy, bliskość drogi szutrowej panele powinny być myte często.

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Mycie paneli fotowoltaicznych wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu i korzystania z odpowiednich środków czyszczących. Ponadto mycie paneli fotowoltaicznych na dachu może być niebezpieczne, gdyż robiąc to samodzielnie, możemy spaść.

Łatwo jest też uszkodzić panele fotowoltaiczne przy próbie ich wyczyszczenia w miejscach trudno dostępnych. Ile więc kosztuje ta usługa, jeżeli zdecydujemy się z niej skorzystać?

Cena usługi mycia uzależniona jest od: 

  • wielkości powierzchni instalacji fotowoltaicznej;
  • tego, czy panele są umiejscowione na gruncie czy na dachu;
  • wysokości, na jakiej zakonotowane są panele;
  • stopienia zabrudzenia;
  • regionu lub miejscowości, w której chcemy skorzystać z usługi.

Dlatego też cena mycia paneli fotowoltaicznych wyceniania jest indywidualnie i może wahać się od 10 zł do nawet 25 zł za 1 m2.