PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do domu?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do domu? Foto. Shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Wiedzieliście, że pompa ciepła nie tylko ogrzeje wodę użytkową i pomieszczenie domu, ale też może chłodzić w upalne dni. Podpowiadamy też, na co trzeba zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła do domu.Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji C.O. W ten sposób pozyskuje czystą, ekologiczną energię przy niewielkich kosztach energii elektrycznej służącej do zasilenia sprężarki. Pompa ciepła jest wykorzystywana do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Co musisz wiedzieć o pompach ciepła?

Mechanizm pracy pompy ciepła można w skrócie opisać jako odwrotność działania lodówki – w obu urządzeniach zachodzą podobne procesy termodynamiczne. Lodówka pobiera ciepło ze swojego wnętrza i oddaje je na zewnątrz do pomieszczenia, w którym stoi.

- Pompa ciepła czerpie zaś energię ze środowiska za pomocą czynnika chłodniczego i poprzez ogrzewanie wody grzewczej przekazuje je do wnętrza domu. Bardzo istotnym aspektem związanym z pracą pompy ciepła jest fakt, że te urządzenia pracują w sposób nieszkodliwy dla środowiska. W sprzyjających warunkach są w stanie wykorzystać energię z naturalnych, darmowych zasobów aż w 75%. Wówczas potrzebują jedynie 25% energii z nieodnawialnych źródeł – wskazuje Marcin Demczuk, menedżer produktu OZE, Vaillant.

Jakiego rodzaju pompy ciepła są dostępne na rynku? 

Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów pomp ciepła, które czerpią energię z gruntu, wody lub powietrza. Wśród nich wyróżnia się:

 • pompy ciepła gruntowe – które pobierają energię z ziemi za pomocą wymiennika gruntowego,
 • pompy wykorzystujące energię z powietrza – będące najpowszechniejszym typem pomp,  czerpiącym energię z powietrza, co umożliwia podgrzanie wody w instalacji grzewczej lub powietrza w systemie nawiewnym.

- Pompy ciepła to wydajne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli na ogrzanie wody użytkowej w domu. Dzięki możliwości podłączenia systemu do instalacji grzewczej pompę można wykorzystać również do ogrzania całego domu. Urządzenie pracuje bardzo cicho, więc nie zakłóca codziennego funkcjonowania. Ponadto dzięki układowi płaszczyznowego ogrzewania lub klimakonwektorom może ono służyć również latem do chłodzenia wnętrza budynku – podkreśla Marcin Demczuk, Vaillant.

Jakie są zalety wykorzystania pompy ciepła w domu?

Czy wiesz, że ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła to jeden z najbardziej ekonomicznych systemów dostępnych na rynku?

Zadaniem pompy ciepła jest przede wszystkim minimalizowanie kosztów eksploatacji domu, ponieważ choć jest zasilana energią elektryczną, w dłuższej perspektywie daje wiele oszczędności. Pozwala również na zwiększenie niezależności energetycznej. Jak to możliwe?

Wystarczy wspomóc pracę pompy ciepła panelami fotowoltaicznymi zainstalowanymi na dachu. Powstały dzięki nim prąd zasili sprężarkę pompy ciepła i pozwoli zredukować rachunki niemal do zera.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przeprowadziła analizę inwestycji, w której dokonano termomodernizacji budynku wielorodzinnego. Stare piece węglowe wymieniono na pompy ciepła wspomagane ogniwami fotowoltaicznymi. Co ciekawe, po uruchomieniu nowego systemu wydatki na ogrzewanie spadły aż o 80%.

Na jakie jeszcze korzyści mogą liczyć użytkownicy pomp ciepła:

 • Urządzenie jest bezobsługowe – odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury obiektu pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia urządzenia czy jego rozpalania. Wystarczy regularnie opłacać rachunki za energię elektryczną.
 • Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu – przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu, tak jak w przypadku tradycyjnej instalacji gazowej, czy zaczadzenia, jak w przypadku instalacji olejowej czy węglowej.
 • Pompy ciepła są gwarancją długiej żywotności – przy odpowiedniej instalacji mogą sprawnie funkcjonować nawet do 50 lat.
 • Pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku – ale urządzenie może również współpracować z dodatkowymi urządzeniami grzewczymi – pompę ciepła można łatwo podłączyć do instalacji np. kolektorów słonecznych czy kominka z płaszczem wodnym.
 • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego – co za tym idzie łatwo można uzyskać niskooprocentowany kredyt lub dofinansowanie na tę inwestycję proekologiczną. Ekologiczna technologia ogrzewania ma ogromny wpływ na ochronę klimatu. 

Jak wybrać dobrą pompę ciepła?

O tym, że ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła się opłaca, wie coraz więcej osób. Z roku na rok rośnie bowiem liczba użytkowników tych urządzeń. Wielu z nich przed zakupem zastanawia się jednak, na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę, wybierając to urządzenie grzewcze?

Aby mieć pewność, że pompa będzie najlepiej spełniała swoje zadanie, istotny jest jej dobór do powierzchni domu oraz związana z tym sprawność i moc urządzenia.

 • Moc pompy ciepła – powinna być dobrana do parametrów cieplnych budynku oraz ilości zużywanej ciepłej wody. Jeśli dom ma małą powierzchnię, dobrą izolację i mieszkają w nim maksymalnie trzy osoby, najlepiej wybrać pompę o mocy grzewczej 3,6-5,3 kW. Do ogrzewania powietrza i wody w większych domach można wykorzystać pompę o mocy 8-10 kW, a w budynkach wielorodzinnych lub firmach – powyżej 11 kW.
 • Sprawność pompy ciepła – przed zakupem pompy ciepła warto zwrócić uwagę także na wskaźnik COP. Określa on sprawność pompy, czyli jej stopień pozyskania ciepła ze środowiska w stosunku do zużytego przez nią prądu. Im większy współczynnik COP tym sprawniej grzeje pompa ciepła. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik COP jest wartością zmienną i zależy od temperatury górnego i dolnego źródła (grzejników). Wpływ na wysokość COP mają także urządzenia będące częścią systemu pompy – m.in. sprężarka i zawór rozprężny.

- Należy pamiętać, że wybierając pompę ciepła, nie możemy kierować się wyłącznie jej mocą. Powinniśmy zwrócić także uwagę na elementy budowy pompy ciepła, automatykę, pobór prądu czy współczynnik COP. Pompa ciepła to inwestycja na długie lata, dlatego w trakcie doboru urządzenia warto skontaktować się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości – podsumowuje Anna Augustyniak,  koordynator ds. komunikacji marketingowej, Vaillant.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (52)

 • Krzysiek 2021-04-11 16:11:13
  Z tego co wiem sa bardzo male zasoby serwisowe I z reguly bardzo drogie zastanawiam sie wlasnie nad pompa lub gaz lub jeszcze kotły na ekogroszek Lub pellet??
 • KrzesimirRadomir 2021-04-08 14:46:14
  Mam instalację fotowoltaiczną już od 2lat, i powiem wam ze jestem zadowolony! jak dalej tak pójdzie, za ok 4-5l zwróci się budowa. Wszystko działa cacy:) i rachunki mniejsze!! Myślę że energia ze źródeł odnawialnych to przyszłość naszej planety! Myślę też nad założeniem pompy ciepła, ma ktoś takie rozwiązanie? jak się sprawuje? u mnie fv zakładała firma Columbus Energy, polecam bo chłopaki się postarali! i jeszcze pomogli w pozyskaniu dofinansowania. Columbus energy ma chyba też pompy ciepła? potwierdzi ktoś?
  • Sławomir 2021-04-10 09:38:00
   Dzwoniłem do culumbus i ceny są z kosmosu, lokalny instator zrobił taniej o połowę i na markowych podzespołach. Jak ktoś ma pieniądze i mu się kiszą na koncie to warto rozważyć jak ktoś nie ma to trzeba poczekać aż gminy coś w końcu zaczną robić. Teraz jest tak robisz za swoje a może za pół roku dostaniesz dotację, kolega czeka już rok wszystko pozytywnie a kasy nie ma
 • Lk 2021-04-04 13:53:55
  Jeśli jeszcze jakiś obeznany w temacie czytelnik zaglądnie w komentarze, to prosiłbym o informację ile mniej więcej może kosztować gruntowa pompa ciepła o mocy 16kw, 4 odwierty na 90m, kompletna instalacja itd? Mam jedną wycenę, ale wiem, że ta firma z reguły jest droga.
  • Asad 2021-04-05 18:36:28
   Pionowe odwierty? Po co, jaki teren jak mały to PC powietrzna
   • Lk 2021-04-05 19:47:17
    Na takie zapotrzebowanie i takiej klasy dom (znaczy energochłonny) wszyscy sugerowali pionową.
 • Cesza 2021-04-04 07:38:28
  Bastek to jakiś ciniczny typ który z pewnością ogrzewa się z kopciucha a zagrywa innym na nerwach.
  • Bastek 2021-04-04 08:34:19
   Widzę że z Ciemną masą nie wygram. Widać po ustroju politycznym w kraju że większość to ciemna masa, pak dalej dziadostwem a później zastanawiaj się czemu twoje dziecko jest chore albo ma alergię, niema? To się ciesz i miej nadzieję że będzie zdrowe. Sami sracie do swojego gniazda!
   • Marek 2021-04-05 10:37:00
    Napisz mi czy będzie ekologicznie jak na dziesięć domów 7 będzie palić węglem.To jest mniej więcej odpowiednik świata.W Austrii można palić węglem, koksem i drewnem.
   • Bastek 2021-04-05 11:44:23
    Marek tak zgodzę się że będzie ekologicznie jeśli będą kotły odpowiedniej klasy energetycznej bez możliwości spalania pozostałości z gospodarstwa domowego. Jeśli ludzie nauczą się palić drewnem w odpowiedni sposób ( palenie od góry) świetnym przykładem jest Szwecja gdzie drewno jest głównym paliwem ale oni są edukowani w tym kierunku i systematycznie emisja spalin im spada. W naszym kraju powiedzmy szczerze to na ten moment jest niemożliwe z tym podejściem ludzi. Ja mam pompę ciepła postawiłem na wygodę. Nie mam nic przeciwko porządnym kotłom niskoemisyjnych, pisałem o kopciuchach.
 • Grzesiek 2021-04-03 13:16:53
  Panie Bastek, wyluzuj Pan trochę, bo nikt tu Pana nie obraża, żeby dawało to Panu uprawnienia do aż takiej arogancji. Jestem instalatorem pomp ciepła Panasonic i nie chciałem się angażować w tą dyskusję, ale zmusił mnie Pan do tego swoimi wypowiedziami. Jest takie powiedzenie z branży nomen omen rolniczej „krowa, która dużo ryczy…” Wydaje się że Pana wypowiedzi świetnie wpisują się w to hasło. Mam nadzieję, że to nie Pan wystawił to na sprzedaż i szuka na to klientów, ale tak, rzeczywiście na portalu aukcyjnym można znaleźć wspomniana przez Pana pompę (Panasonic seria J 9 kW) za 19200 zł. I na tym się kończy zgodność Pana wypowiedzi z rzeczywistością. A teraz trochę więcej faktów. Po pierwsze jest to model typu Monoblok. Jego zaletą jest to, że może go zamontować osoba bez uprawnień freonowych. Jest tańszy od urządzeń typu split nie bez powodu. Z uwagi na to że musimy doprowadzić do niego instalację wodną na zewnątrz budynku, jest mniej wydajny od urządzeń typu split. Trzeba zastosować dodatkowe zabezpieczenia przed zamarzaniem lub roztwór glikolu, który ma gorsze parametry niż woda. Urządzeń typu split nie można zamontować samemu, bo raz że trzeba mieć odpowiedni sprzęt, a dwa – grozi za to grzywna. Po drugie pompa o której Pan mówi to model jednofazowy. Jest tańszy od modelu trójfazowego nie bez powodu. Wymaga zabezpieczenia 25 A (przy trójfazowym wystarczy 16 A). Dodatkowo, jeżeli ktoś ma panele z falownikiem trójfazowym (a tak jest najczęściej), to pompa skorzysta z darmowego prądu tylko z jednej fazy i pewnie go zabraknie, a reszta darmowego prądu z paneli, który pójdzie na drugą i trzecią fazę będzie niewykorzystany w pełni. Po trzecie pompy serii J to bardzo dobre urządzenia, ale do budynków o dobrej lub bardzo dobrej izolacji, bo utrzymują swoją nominalną wydajność grzewczą tylko do temperatury +7C. Poniżej tej temperatury wydajność zaczyna spadać i w tym konkretnie modelu, przy temperaturze zewnętrznej -7C, wynosi 6,12 kW dla wody o temp. 35 C i 5,90 kW dla wody o temp. 55 C. Tak wiec w ujemnych temperaturach nie będziemy mieć do dyspozycji 9kW a jedynie ok. 6kW i dlatego ten model pompy zaleca się stosować w budynkach dobrze ocieplonych, aby nam tych kilowatów nie zabrakło jak przymrozi mocniej. Seria J jest z tego powodu sporo tańsza niż np. seria H T-cap, które to pompy utrzymują stałą wydajność do -20C. Po czwarte sama pompa to nie koniec instalacji. Chcąc mieć również ciepłą wodę do mycia musimy kupić bojler, bo nawet jak ktoś go już ma, to najczęściej nie nadaje się on do zastosowania z pompą z uwagi na zbyt małą wężownicę. Koszt zasobnika 300l to od 3 do 5 tys. Jakby ktoś chciał jeszcze anodę tytanową to kolejny 1 tys. trzeba dodać. Oprócz zasobnika CWU dobrze jest też zainstalować bufor CO. Nie trzeba tego robić i nie będę się teraz rozpisywał dlaczego warto go dać, ale ja zalecam je swoim klientom. Bufor to kolejny tysiąc. Pompa nie ma możliwości grzać CO i CWU jednocześnie. Do przełączania pomiędzy tymi zbiornikami służy zawór trójdrogowy z siłownikiem elektrycznym. To koszt min. 500 zł Fajnie mieć moduł Wi-Fi, żeby monitorować i sterować pompą przez smartfona. To koszt ok 800 zł. Już się trochę tego nazbierało, a to dopiero połowa potrzebnych rzeczy. Potrzebne będą jeszcze rury, kable, czujniki temperatury, pompa obiegowa do CO, pompa do cyrkulacji CWU, zawory mosiężne, kolana, trójniki, śrubunki, odpowietrzniki, zawory bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze do CWU, naczynie wzbiorcze do CO, separator zanieczyszczeń i powietrza, manometry, izolacje kauczukowe na rury i jeszcze kilka innych rzeczy o których teraz zapomniałem. Jak wiec widać wspomniana przez Pana pompa za 19 tys to zdecydowanie nie jest całkowity koszt. Pompa 9 Kw , 3 fazowa, serii T-Cap o stałej wydajności do -20C wraz z kompletną kotłownią i z montażem to koszt ok 37 tys. Od tego można odliczyć 13500 z czystego powietrza (jeżeli komuś przysługuje), a pozostałe 23,5 tys odliczyć od podatku. Więc 23,5 – 17 % = 19,5 tys zł.
  • Bastek 2021-04-03 13:42:06
   Panie Grzegorzu mam splita nie monobloka. Nie piszę glupot to bardziej Pan wciska ludziom na siłę coś czego nie potrzebują. Koszt pompy jak juz pisałem 18 tyś . Montuje Pan ludziom pewnie tcapy po 12 kw do domów 160mkw i później te pompy są przewymiarowane. Zbiornik juz miałem mieszacz tez ze starej instalacji na ekogroszek działało tak samo priorytet bojler. Po to jest grzałka w pompie żeby się wspomagała przy dużych mrozach u mnie włączała się przy minus 15 stopniach. Ale tak szczerze to ile jest takich mrozów w roku? Kolejny temat to rurki pierdółki bez przesady to nie koszty rzędu kilku tyś. Fakt ze mam pompę jednofazowa ale w czym to przeszkadza zabezpieczenie mam 25A pompa śmiga bez żadnych problemów. Miałem tez tu magicznych wykonawców co chcieli mi maszynownie za 40 tyś robić ale pytanie po co? Proszę się nie spinać tak ludzie swój rozum mają i nie warto przepłacać
   • Grzesiek 2021-04-03 14:17:17
    Co komu przyjdzie z zakupu w internecie pompy typu split za rzeczone 17 tys , skoro nie będzie jej mógł zamontować bo nie ma sprzętu ani uprawnień? Poza tym nigdzie nie napisałem, ze montuje 12 kW T-Cap do domów 160m, więc proszę mi tego nie sugerować. Wręcz przeciwnie napisałem, że seria J to dobre urządzenie ale do budynków dobrze zaizolowanych, a nie każdy taki ma. Ma Pan niebywałe szczęście, że udało się wykorzystać stary zasobnik CWU. Ja jeszcze nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem, żeby jakiś stary zbiornik spełniał wymóg minimalnej powierzchni wężownicy, a jest to warunkiem utrzymania gwarancji na pompę. Proszę z ciekawości podać jaki to model zbiornika i jaką ma powierzchnię wężownicy. Zabezpieczenie 25 A ma znaczenie, bo nie każdy ma taki przydział mocy. A jak są panele z falownikiem 3fazowym , to jak ta pompa skorzysta z tego darmowego prądu, skoro jest podłączona tylko do jednej z tych trzech faz? Pan patrzy na sprawę przez pryzmat swojego konkretnego budynku, a ja pracowałem w wielu różnych budynkach i rozpatruje wszystkie możliwe przypadki, bo to że u Pana nie ma problemu z zabezpieczeniem pompy jednofazowej nie oznacza, ze wszyscy pozostali tez tak będą mieć. Rurki, pierdułki za grosze Hehehe, dobre! Wymieniłem dość szczegółowo co jest potrzebne na całą kotłownię. Każdy może sobie sprawdzić ile te pierdułki kosztują i jaką to da łącznie kwotę. Sam separator powietrza i zanieczyszczeń z Flamco kosztuje 600 zł, oczywiście Pan to przyrównał do zera, ale domyślam się że nie będzie Pan skory wyrównać te koszty każdemu komu przyjdzie za te pierdułki zapłacić 3-4 tys. Zapytam inaczej , czy byłby Pan skłonny przyjąć ofertę podwykonawcy? Mogę płacić Panu za montaż kotłowni takie kwoty jakie Pan tu podaje, a nawet dorzucę jeszcze ze 2-3 tysiące, a następnie ja rozliczę się z klientem. Pozdrawiam, Wesołych Świąt
   • Bastek 2021-04-03 14:36:24
    Zakończę juz tą dyskusję bo do niczego nie prowadzi. Życzę wszystkiego dobrego. Jestem osobą prywatną żadnym instalatorem ani sprzedawcą. Myślałem ze swoimi wypowiedziami choć ttoszkeprzekonam ludzi do zmiany źródła ciepła z kopciuchow. Może mi Pan wierzyć lub nie instalacja wyszła mnie 22 tyś z profesjonalnym montażem ( uprawnienia gazowe itp). Ps boiler dwa lata temu kupiłem przed montażem pompy (stary się rozciekl) ale czemu wliczać koszt instalacji całościowej skoro każde źródło ciepła trzeba zamontować i kupić bojler kupić pompki kupić rurki itp.
   • Grzesiek 2021-04-03 15:07:19
    Aaaaaaa, no i wreszcie na sam koniec doszliśmy do sedna sprawy. Nasze wyceny różnią się dlatego, że ja podaję cenę kompleksowo wykonanej kotłowni, a Pan nie uwzględnił zbiorników, pomp obiegowych i innych "pierdułek". Problem polega na tym, że ja potem jadę do klienta z ofertą na kompleksowa kotłownię za np. 30 tys, a klient mi mówi: "Panie, coś Pan zwariował! Ja czytałem w internecie, że taki jeden gość za 22 tys to zrobił" i ja potem przez godzinę muszę tłumaczyć dlaczego ta cena nie jest możliwa. Mam kilku takich znajomych, którzy mają taki charakter, że zawsze chwalą się jak tanio kupują różne rzeczy. Najczęściej podają ceny ok. 50 % realnych, ale jak się te ich informacje sprawdzi dokładnie to wychodzi, że nie do końca tak jest. Bez względu na wszystko dobrze Pan zrobił, że założył Pan pompę ciepła. Razem z panelami jest to w tej chwili najlepsze, najtańsze w perspektywie kilkunastu lat i najbardziej bezpieczne źródło ogrzewania. Pana intencje o przekonaniu innych do tego też były dobre, tylko jak ludzie przeczytają od Pana że to kosztuje 22 tys. a potem dowiedzą się od instalatorów, że za całą kotłownię trzeba dać 35, to tak się wkurzą, że przyniesie to odwrotny skutek do zamierzonego. Pozdrawiam.
   • Sławomir 2021-04-10 09:48:05
    Ze względu na słabe parametry innych pomp również zakładam Panasonic t-cap 9 3fazy serii H, 16A to jest super. A minimalny pobór energii 1kw to Ameryka. Można założyć słabszą pompę serii j ale grzałki elektryczne trzeba większe i na 1fazie 25A to tylko 5750w max, czyli słabo, czyli albo w domu zimno 18stopni albo ciemno bo bezpiecznik wywali przy uruchamianiu np piekarnika i grzałek
  • Bastek 2021-04-03 13:50:38
   Wpisz sobie w Google KIT-WC09J3E5 16 tyś. Wprowadza Pan ludzi w błąd celowo? Żeby wciskać coś na czym idzie dobrze zarobić? Proszę doinformować się o tych pompach jaką mają sprawność:) poza tym wodę kową podgrzewa się 30 min i później mamy dostępną całą moc pompy. Niestety są ludzie którzy na piękną gadkę się jeszcze łapią. Wesołych Świąt ...
  • Andrzej 2021-04-03 14:39:22
   8lat mam Danfosa 10kw ,gruntowa.kolektor poziomy(600m rury na około domu), Rok temu panele 8.6 kw.za prąd tylko opłaty stałe. 5800kwh zużycie 7700kvh produkcja
  • Wiesio 2021-04-03 18:24:53
   Jakiś ten Panasonic ubogi artykuł był o pompie która podzespoły posiada
   • Grzesiek 2021-04-03 19:06:44
    Taaa, i pewnie posiada też schowek na pakuły z których można skorzystać podczas montażu.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 100.26.179.251
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.