• W przypadku inwestycji w fotowoltaikę na gruncie cena jest o ok. 15-20% (w zależności od rodzaju konstrukcji i posadowienia) wyższa niż w przypadku tej samej instalacji, ale zamontowanej na dachu domu 
  • Dodatkowym atutem jest łatwa rozbudowa oraz dostęp do fotowoltaiki na gruncie pod kątem chociażby okresowego czyszczenia, konserwacji i jej serwisowania.
  • Przyjmuje się, że bezpieczna odległość instalacji fotowoltaicznej na gruncie od granicy sąsiedniej działki to minimum 4 metry.

Czy rzeczywiście warto podjąć decyzję o montażu fotowoltaiki na gruncie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedz. Dlatego zanim zdecydujemy się na montaż instalacji PV, musimy przeanalizować możliwości, jakie daje nam nasz dom i działka.

Kiedy instalacja fotowoltaiczna na gruncie to lepsze rozwiązanie?

Kiedy warto zdecydować się montować instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Jednym z powodów jest brak odpowiedniej powierzchni dachu. W innym przypadku może to być nieodpowiednio ukierunkowany dach względem słońca, co uniemożliwiłoby wydajną pracę paneli lub niewłaściwe poszycie dachowe – np. eternit na dachu czy nieprawidłowo zamontowane poszycie dachu.

Powodów jednak może być więcej, dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty, który wykona na naszej działce bezpłatny audyt m.in. celem określenia miejsca montażu instalacji PV. 

Jakie są zalety posadowienia fotowoltaiki na gruncie?

Zastosowanie fotowoltaiki na gruncie ma szereg zalet. Z reguły powierzchnia gruntu jest większa niż dachu domu, dlatego w sytuacji gdy spodziewamy się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wraz z upływem lat wzrośnie, zamontowanie instalacji na gruncie gwarantuje nam elastyczne podejście pod kątem zwiększenia mocy naszej instalacji poprzez montaż dodatkowych modułów fotowoltaicznych.

- Dodatkowym atutem jest łatwy dostęp do fotowoltaiki na gruncie pod kątem chociażby okresowego czyszczenia z pyłków w sezonie wiosenno-letnim czy w sezonie zimowym – odśnieżania, gdy nastąpi taka konieczność. - podkreślają eksperci Sunday Polska. - Nie ulega wątpliwości, że te czynności wykonywane przy instalacji zamontowanej na dachu są bardziej wymagającym procesem, niż w przypadku przeprowadzenia tych działań w przypadku paneli zamontowanych na gruncie.

Wady montażu paneli fotowoltaicznej na gruncie

- Zamontowanie fotowoltaiki na gruncie jest bardziej kosztownym procesem niż instalacja instalacji PV na dachu budynku. Wyższe koszty wiążą się głównie z koniecznością wykorzystania konstrukcji pod panele o wyższym stopniu zaawansowania - podkreślają eksperci Sunday Polska. 

W przypadku inwestycji w fotowoltaikę na gruncie cena jest o ok. 15-20% (w zależności od rodzaju konstrukcji i posadowienia) wyższa niż w przypadku tej samej instalacji, ale zamontowanej na dachu domu lub budynku gospodarczego. 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma również swoje wady – przede wszystkim wiąże się z ryzykiem pod kątem wystąpienia wszelkiego rodzaju uszkodzeń.

Mogą one pojawić się m.in. ze względu na ingerencję osób trzecich, choć i to zależne jest od umiejscowienia na gruncie (jeśli panele znajdą się w głębi działki bez możliwości ingerencji osób trzecich, wówczas ryzyko jest bardzo znikome).

Jaka minimalna odległość instalacji fotowoltaicznej od granicy działki?

Warto na wstępie podkreślić, że minimalna odległość gruntowej instalacji fotowoltaicznej od granicy działki nie jest wprost regulowana przepisami prawa.

Warto jednak, jeszcze przed montażem sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) w gminie i pamiętać o prawie sąsiedzkim. Jeżeli nie znajdziemy w MPZP żadnych wytycznych co do odległości posadowienia naszej instalacji fotowoltaicznej od granicy sąsiadującej działki należy mieć na uwadze podejście sąsiada.

Zgodnie z kodeksem cywilnym mamy obowiązek korzystania z własnej nieruchomości zgodnie z zasadami współżycia społecznego, a także powstrzymywania się od działań, które zbyt mocno zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich. Warto więc zapytać sąsiada czy instalacja nie będzie mu przeszkadzała jeżeli zostanie zamontowana przy granicy działki

Przyjmuje się też że bezpieczna odległość instalacji fotowoltaicznej na gruncie od granicy sąsiedniej działki to minimum 4 metry. 

Taka minimalna odległość ma ochronić właściciela instalacji fotowoltaicznej przed potencjalnymi roszczeniami lub protestami sąsiednich właścicieli działek, mogących zahamować realizację inwestycji.

Dodatkowo warto mieć na uwadze że sąsiedzi mogą  zacienić naszą instalację przez dodatkowe zabudowania lub np. posadzenie drzewa. Koszty przeniesienia instalacji posadowionej na gruncie lub ewentualnych sporów sądowych w mogą  znacząco wpłynąć na opłacalność całe inwestycji.