Wiatraki w Tychowie będą wytwarzać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 32 tys. gospodarstw domowych. Każda z turbin ma moc 2, 3 megawata i wysokość blisko 150 m. Łącznie będą wytwarzać co najmniej 72 miliony kWh energii elektrycznej rocznie.

Park Wiatrowy Tychowo oraz już pracujące parki w Suwałkach i Pieckach łącznie mają moc 108 megawatów.

- Inwestycja w Park Wiatrowy w Tychowie jest wynikiem strategii inwestycyjnej Grupy RWE, która zakłada zaangażowanie w międzynarodowe, bardziej "zielone" przedsięwzięcia. Jest przykładem realizacji planów rozwijania sektora wytwarzania energii w Polsce bez emisji do atmosfery dwutlenku węgla - powiedział prezes zarządu RWE Polska Filip Thon.

- W polskich warunkach klimatycznych wiatr jest najbardziej efektywnym źródłem energii odnawialnej i przyczynia się do większego zrównoważenia struktury źródeł wytwarzania w energetyce zdominowanej przez węgiel. Stwarza także potencjał rynkowy dla RWE w Polsce, ponieważ zapotrzebowanie na energię odnawialną pośród naszych klientów przez cały czas rośnie - dodał prezes.

Farma wiatrowa znajduje się w pobliżu Tychowa, niedaleko Stargardu Szczecińskiego na Pomorzu Zachodnim. Elektrownie wiatrowe w tym regionie mają łączną moc blisko 456 megawatów. Polska łącznie wytwarza z energii wiatru około 1,350 gigawatogodzin.

Według dokumentu resortu gospodarki "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku" w 2020 r. Polska powinna wytwarzać 15 proc. łącznie wytwarzanej energii ze źródeł odnawialnych.

Park Wiatrowy Suwałki, jako pierwsza wiatrowa inwestycja RWE w Polsce został oddany do użytku w 2009 r. Ma 18 turbin o mocy 2,3 MW każda. Zasilają one 40 tys. gospodarstw domowych. W Pieckach, w regionie Warmii i Mazur, pracuje 16 turbin o mocy 2,0 MW każda.

RWE zapowiada budowę kolejnych farm w Polsce. Planuje do 2015 r. osiągnięcie łącznej mocy 300 MW w farmach wiatrowych w Polsce - na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce.

RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną.