Jasielska inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki". Projekt realizowany jest na terenie 20 gmin zrzeszonych w Związku; jego budżet to prawie 83 mln zł i jest dofinansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To jeden z największych projektów realizowanych dzięki dotacji szwajcarskiego programu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane na terenie Jasła to ponad 11,5 mln zł.

- Nasz zakres projektu obejmuje m.in.: instalacje kolektorów słonecznych na domach prywatnych i na budynkach użyteczności publicznej np. na krytej pływalni, ośrodku sportu czy gimnazjum oraz instalację układów fotowoltaicznych także na budynkach użyteczności publicznej- dodała.

Koba zaznaczyła, że w wyniku oszczędności poprzetargowych zakres projektu zostanie rozszerzony. Dzięki dodatkowym pieniądzom instalacja kolektorów słonecznych pojawi się na kolejnych 50 domach prywatnych w Jaśle, również osiem budynków użyteczności publicznej wyposażonych zostanie w instalacje układów fotowoltaicznych.

- W sumie na prawie 600 domach prywatnych zamontujemy kolektory słoneczne. Podobne instalacje będą na kilkunastu obiektach użyteczności publicznej - podkreśliła Koba.

Dzięki inwestycji zmniejszy się ilość zanieczyszczeń z przydomowych kotłowni; samorząd Jasła szacuje, że na rachunkach m.in. za prąd zaoszczędzi rocznie ponad 140 tys. zł.

W ramach całego projektu realizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki instalacje kolektorów słonecznych pojawią się w sumie na ponad stu obiektach użyteczności publicznej oraz na ponad 4,2 tys. domach prywatnych. Powierzchnia zainstalowanych kolektorów słonecznych wyniesie ponad 22,6 tys. m kw., a zainstalowanych systemów fotowoltaicznych - 2,5 tys. m kw.

Dzięki realizacji projektu, który ma się zakończyć w 2017 r., zmniejszy się emisja zanieczyszczeń, w tym m.in. CO2 o ponad 6 tys. ton rocznie.

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki powstał w 1998 r. Jego głównym zadaniem jest poprawa czystości wody dla całej zlewni rzeki Wisłoki. Obszar ten ma powierzchnię ponad 4 tys. km kw i jest zamieszkały przez prawie 612 tys. mieszkańców. Wisłoka jest prawobrzeżnym dopływem Wisły.