Kowalski wziął w piątek udział w konferencji "Rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię w samorządach gminnych" zorganizowaną przez samorząd województwa podlaskiego.

- Dzisiaj zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest jedną z najważniejszych wyzwań nie tylko dla samorządów, ale dla całej polskiej gospodarki - mówił na początku konferencji Kowalski. Poinformował uczestników, że przygotowywane są dwa projekty ustaw dotyczące inwestycji w energetykę.

Specustawą o biogazowniach

Powiedział, że trwają prace w pierwszym kwartale 2023 roku uchwalić bardzo ważną ustawę i wyraził nadzieję, że uda się ją uchwalić w I kwartale 2023 roku. Chodzi o specustawę o biogazowniach, która - jak mówił - może ona być dołączona do przygotowywanej dużej nowelizacji ustawy o OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Chodzi o to, żeby na obszarach wiejskich umożliwić efektywniejsze prowadzenie inwestycji dotyczących biogazowni - powiedział Kowalski.

Dodał, że ma to ułatwić powstawanie biogazowni przy gospodarstwach rolnych, które będą zapewniać tanią energię i ciepło.

Kowalski powiedział, że bardzo istotne jest to, aby stawiać na biomasę, która jest paliwem OZE w całej UE.

- Z jakiś powodów w Polsce była niedoceniana, jest niedoceniana, a jest najbardziej stabilnym źródłem produkcji OZE - mówił. Dodał, że 90-95 proc. efektywności energii elektrycznej i ciepła to właśnie instalacje biomasowe. Dla porównania powiedział, że wiatraki to 20-25 proc. efektywności w roku, a fotowoltaika tylko 10 proc.

Trzeba stawiać na te OZE, które jest stabilne, które przynosi dochody rolnikom i zapewnia tanie ciepło i energię - mówił.

Jako przykład podał Litwę. Kowalski mówił, że postawiono tam na biomasę, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu, a w efekcie rozwijał się cały przemysł.

Zatem postawienie na biomasę to nie tylko dobra informacja dla rolników i samorządów, ale również i dla przemysłu maszynowego, który jest bardzo mocny w Polsce, ale też jest pewnego rodzaju zaproszeniem dla naukowców do szukania dobrych rozwiązań do jeszcze efektywniejszego wykorzystania biomasy w produkcji energii i ciepła - dodał.

Spółdzielnie energetyczne 

Drugą ustawą są przepisy dotyczące spółdzielni energetycznych.

- To powinna być znakomita formuła do realizacji nowoczesnych inwestycji OZE na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich - mówił i dodał, że jednym z pomysłów jest to, aby wprowadzić zwolnienie z prawa do zamówień publicznych dla tych samorządowców, którzy zdecydują się z własnymi gminami na członkostwo w spółdzielniach energetycznych przy zakupie energii czy ciepła.

Kowalski powiedział, że w związku w tym, że będzie duży nacisk na powstawanie biogazowni, są też planowane pewne zmiany w programach instrumentów wsparcia dla rolników i wszystkich podmiotów działających na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich.

Myślę, że przyszłe konkursy będą w dużej części promować właśnie w instalacje biomasowe, jeżeli chodzi o Ministerstwo Rolnictwa, ale mamy też porozumienie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, aby wspierać (...) transformację ciepłowniczą w powiatach - powiedział.

W konferencji, która odbyła się na Politechnice Białostockiej wzięli udział samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz zauważył, że konferencja jest odpowiedzią na apele samorządowców na temat tego, co się obecnie dzieje, jeśli chodzi o rynek energetyczny.

- Widzimy, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna i to głównie przez tę wojnę mamy obecną sytuację związaną z tymi wysokimi cenami (energii) - mówił.

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że samorządowcy borykają z takimi samymi problemami jak zwykli mieszkańcy, czyli ze znaczącym wzrostem cen energii, a konferencja ma im pokazać pomysł, w jaki sposób można oszczędzać na energii, ale też np. jakie są możliwości finansowania projektów zwiększających efektywność energetyczną.

O możliwości pozyskania środków unijnych w nowym programie regionalnym na lata 2021-2027 mówiła dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek. Powiedziała, że na zadania związane z efektywnością energetyczną do dyspozycji będzie ponad 400 mln euro. Wymieniła, że będą to środki m.in. na inwestycje w OZE, termomodernizację, zakup niskoemisyjnego taboru. Dodała, że forma wsparcia to będą pożyczki lub dotacje, a forma będzie zależeć od zastosowanych innowacyjności.