"Celem współpracy jest rozwój innowacyjnych technologii oraz ich komercjalizacja na polskim i międzynarodowym rynku" - poinformował kierownik działu marketingu i komunikacji korporacyjnej ZMPG Marcin Wojciechowski.

Dodał, że Port Gdynia i Orsted mają w planach "dzielenie się wiedzą, wzajemne wspieranie rozwoju potencjału biznesowego, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz opracowywanie propozycji projektów i wniosków o dofinansowanie w dwóch dziedzinach: pojazdów bezzałogowych, dronów i robotyki oraz zrównoważonego transportu morskiego".

Państwowa, duńska firma Orsted jest wiodącym na świecie deweloperem i operatorem morskich farm wiatrowych, posiadającym w portfelu także inne odnawialne źródła energii.

"Orsted wysoko ocenia potencjał rynku OZE w Polsce i zamierza aktywnie inwestować w rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej. Jako firma uznana w 2021 roku za najbardziej zrównoważony koncern energetyczny na świecie, prowadzimy nasze inwestycje we współpracy z lokalnymi firmami i społecznościami, dbając, aby rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej odbywał się z korzyścią dla lokalnego rozwoju gospodarczego" - powiedziała w komunikacie prasowym członkini zarządu Orsted Polska OF Services Agata Staniewska.

Podkreśliła, że jest to pierwszy list intencyjny podpisany na polskim rynku przez Orsted.

Cytowany w komunikacie prasowym prezes ZMPG Adam Meller zaznaczył, że bezpieczeństwo jest kluczowym elementem transportu morskiego i w szczególny sposób dotyczy działalności portów. "Dotychczasowe działania wdrożone w ramach strategii dotyczącej bezzałogowych statków powietrznych przyniosły pozytywne efekty, co oznacza, że przyjęta przez Port Gdynia droga była słuszna i pozwala z optymizmem spoglądać na rozpoczynające się projekty" - dodał.

Jak podał ZMPG, Polska w ramach rozwoju offshore planuje uzyskać na Morzu Bałtyckim 8-11 GW mocy do 2040 roku. Komisja Europejska ocenia, że do 2050 r. w Europie powstaną farmy wiatrowe o mocy 300 GW, w tym 80 GW na Morzu Bałtyckim.

Europejskie inwestycje w nowe farmy wiatrowe na morzu wyniosły 26,3 mld euro w 2020 r. - wynika z raportu WindEurope, największej europejskiej organizacji sektora energetyki wiatrowej. W Europie jest obecnie 116 farm w 12 państwach, z czego 40 proc. mocy stanowią farmy brytyjskie.