"Zielony blok" został zsynchronizowany z Polskimi Sieciami Energetycznymi (PSE). Jak tłumaczył w środę dyrektor biura realizacji inwestycji "Zielony blok" w GDF Suez Polska SA Robert Tylman, "jest to proces włączenia bloku energetycznego do krajowego systemu przesyłowego w celu zasilenia go w energię elektryczną". Oznacza to, że blok jest już gotowy do produkcji energii elektrycznej.
Przez najbliższe tygodnie blok będzie pracował ze zmienną mocą. Pełną zdolność produkcyjną (205 MW) osiągnie pod koniec października.

Według GDF Suez, inwestycja wyceniana na 240 mln euro "znacząco przyczyni się do realizacji zobowiązania Polski do produkcji 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku".

31 grudnia 2012 roku planowane jest przekazanie "Zielonego bloku" do użytkowania. Jak poinformował Tylman, uroczyste otwarcie inwestycji odbędzie się w przyszłym roku.

Według ekspertów blok energetyczny o takiej mocy jest w stanie zasilać prawie 0,5 mln gospodarstw domowych. Biomasa ma być pochodzenia rolniczego i będzie sprowadzana w dużej części z Lubelszczyzny.

Elektrownia Połaniec, należąca w 100 proc. do francuskiej grupy GDF Suez, znajduje się w miejscowości Zawada koło Połańca (województwo świętokrzyskie). Jej obecna moc to 1575 MW. Działa na zasadzie współspalania węgla i biomasy i odpowiada za 5 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce.