
Największy w kraju kocioł na biomasę
Nowy kocioł jest w stanie wyprodukować przez rok 440 tys. MWh zielonej energii elektrycznej i 1 900 tys. GJ ciepła. Dzięki zastąpieniu węgla biomasą, elektrownia nie emituje prawie dwutlenku węgla, emisja siarki zmniejszyła się o 69 proc., natomiast pyłów - o 63 proc., dodatkowo ilość odpadów zmalała o 80 proc.
W kotle spalana jest w 80 proc. biomasa leśna, czyli gałęzie, zrębki drewniane czy trociny, pozostałe 20 proc. to biomasa pochodzenia rolniczego, np. wierzba energetyczna czy brykiety ze słomy.
Kocioł wyprodukowała fińska firma Metso. Magazyn, instalacje podające i przygotowujące biomasę, urządzenia pomocnicze i infrastrukturę budowlaną wykonało konsorcjum firm: BMH Technology Oy z Finlandii, Mostostal Zabrze Holding i Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.
Pierwsze firmy weszły na plac budowy w marcu 2009 r., montaż kotła zaczął się w lipcu 2010 r.
Oddanie do eksploatacji kotła zbiegło się z podwójnym jubileuszem Elektrowni Szczecin: 100-lecia decyzji o jej budowie i 65-lecia przejęcia jej od Rosjan przez władze polskie.
Pieniądze na inwestycje w większości pochodziły ze środków własnych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycja współfinansowana była przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra, w której skład wchodzi Elektrownia Szczecin, jest częścią spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Grupa Kapitałowa PGE jest największą grupą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Według informacji spółki udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40 proc., a w rynku dystrybucji energii elektrycznej - ok. 26 proc. Roczna produkcja energii elektrycznej w Grupie PGE w 2010 r. wyniosła ok. 53 TWh netto.
