Firma Komers produkuje na Pomorzu etanol odwodniony i rektyfikowany. Chwilowo spółka przerwała produkcję i skup zbóż.

- W naszych warunkach produkowaliśmy bioetanol z zacieru zbóż. Wtedy produktem ubocznym jest odciek, z którym nie mieliśmy co robić. Dlatego zdecydowaliśmy się na budowę biogazowni - mówi nam technik z Zakładu Produkcji Spirytusu w Goszczynie.

Biogazownia ma zapewnić przedsiębiorstwu zagospodarowanie odcieku poprodukcyjnego a także będzie zaopatrywała zakład w energię.

- Etanol można robić także z destylatu rolniczego ale nie zawsze jest on dostępny na rynku. W dodatku za taki surowiec gorzelnie liczą wysokie ceny - dodaje technolog, z którym rozmawialiśmy.

Zakład do produkcji zużywa zboża o jakości konsumpcyjnej i wodę z własnego ujęcia. Nowoczesna instalacja, jaką dysponuje, pozwala na wytworzenie produktu czystego chemicznie, odpowiedniego do wódek, wyrobów kosmetycznych lub farmaceutycznych.

 2009 r. zakończona została inwestycja "Dywersyfikacja działalności Komers International poprzez uruchomienie produkcji bioetanolu". Roczna wydajność instalacji bioetanolu wynosi 32 mln litrów. Do tej pory moce były wykorzystywane w połowie z powodu niewielkiego popytu na bioetanol na rynku krajowym.