Fotowoltaika to inwestycja z gwarancją generowania oszczędności. Rządowe programy, takie jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze przyspieszyły rozwój rynku fotowoltaicznego i spowodowały wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Dodatkowo, połączenie instalacji z pompą ciepła poprawia komfort życia w domu i zapewnia dodatkowe oszczędności.

– Pompa ciepła, to świetny zamiennik dla nieefektywnych i drogich w eksploatacji domowych źródeł ciepła. Może dostarczać ciepło do systemu centralnego ogrzewania oraz podgrzewać wodę użytkową. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza i ogrzewa nim czynnik roboczy, który sprężany i rozprężany przekazuje to ciepło ogrzewając medium płynące w instalacji C.O. i wodę w kranie. Dzięki temu możemy cieszyć się ciepłem pozyskanym w efektywny i ekologiczny sposób – mówi Anna Kotarska, dyrektor Działu Pomp Ciepła i Magazynów Energii w Foton Technik, grupa innogy.

Program Mój Prąd przedłużony i rozszerzony

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje III edycję programu dofinansowań fotowoltaiki Mój Prąd. Nowy nabór planowany jest na 1 lipca 2021 r. i potrwa do 20 grudnia 2021 r. NFOŚiGW zapowiada rozszerzenie programu o pompy ciepła, magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych. W tym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska stawia na zachęcenie prosumentów do większego wykorzystania wygenerowanej energii.

Więcej energii z fotowoltaiki dzięki nowemu systemowi opustów

Do zwiększenia wykorzystania energii ma również zachęcać nowy system rozliczenia prosumentów 1:1, nad którym pracują resorty rozwoju i klimatu. Według nieoficjalnych informacji, w tym systemie rozliczeń przewidywane jest pobieranie opłat dystrybucyjnych od prosumentów, których wysokość miałaby zależeć od ilości zbilansowanej energii pobranej z sieci elektroenergetycznej.

Prosumenci będą mogli zdecydować, czy pozostaną w obecnym systemie opustów, czy skorzystają z nowego systemu rozliczeń. W obecnym systemie operator nie pobiera opłat za pobór energii, ale prosument może odebrać 80% nadwyżki energii, w przypadku instalacji nie większej niż 10 kWp lub 70% przy instalacji większej niż 10 kWp.

Dom nigdy nie był tak komfortowy, dzięki Comfort Home

Idąc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów firma Foton Technik wprowadziła pakiet usług i produktów Ccomfort Home, w ramach którego firma oferuje swoim klientom urządzenia tj.:

  • instalację fotowoltaiczną – generującą energię elektryczną, jest to baza pod inne urządzenia;
  • pompę ciepła – odpowiedzialną za ogrzewanie domu i zapewnienie ciepłej wody;
  • magazyn energii – zmagazynuje nadwyżki prądu i pozwoli użyć ich w razie awarii sieci lub kiedy potrzebna jest większa ilość energii;
  • aplikację – monitorująca pracę całej instalacji, zbiera dane i przygotowuje podsumowania okresowe: tygodniowe, miesięczne, roczne.

- Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość ograniczenia wydatków na energię elektryczną, której koszt na rynku energii od stycznia 2020 roku wzrósł o ponad 65%. W przypadku mikroinstalacji jedynym kosztem, jaki ponosi klient, jest koszt instalacji. W przypadku finansowania inwestycji za pomocą kredytu czy leasingu, zaoszczędzone pieniądze mogą pomóc w spłacie rat. Korzystanie z wyprodukowanej energii jest darmowe i daje niezależność energetyczną. Może to pozwolić na instalację dodatkowych urządzeń, takich jak klimatyzacja czy pompa ciepła, by podnieść komfort swojego życia w domu. Jednakże należy pamiętać, aby podczas planowania budowy instalacji fotowoltaicznej i doborze odpowiedniej mocy takie zmiany uwzględnić przed jej rozpoczęciem - powiedział Cezary Wawrzos, dyrektor Działu Projektów B2B w FotonTechnik, grupa innogy.