• Brak regularnego obmycia paneli fotowoltaicznych przez deszcz wpływa także na kumulowanie się zabrudzeń silnie związanych z wierzchnią warstwą paneli fotowoltaicznych takich jak odchody ptaków, żywica leśna.
  • W przeciągu 3 lat spadek wydajności paneli fotowoltaicznych może wynieść nawet do 13%. Dlatego też mycie paneli może poprawić maksymalnie wydajność paneli do 10-13%, ale nie 30%.
  • Ceny mycia  paneli fotowoltaicznych zależą od regionu w jakim firmy myjące oferują swoje usługi. Niektóre firmy oferują usługę abonamentową - 2 razy w roku mycie domowej fotowoltaiki kosztuje ok. 750-800 zł, ok. 400 zł za 1 mycie. Cena za mycie wychodzi ok. 15-30 zł za 1 m2 w 2023 r.

Panele słoneczne. Czy ich mycie wpływa na wydajność?

Temat czyszczenia paneli fotowoltaicznych byłby banalny, gdyby nie kreatywny marketing producentów modułów fotowoltaicznych, którzy uparcie twierdzą, że ich produkty czyszczą się automatycznie pod wpływem pogody. To jest tylko część prawdy.

Co prawda ulewne deszcze usuwają część zanieczyszczeń, zwłaszcza grube warstwy kurzu. Ulewny deszcz sprawdzi się jeżeli panele fotowoltaiczne są pochylone pod kątem 30-40 stopni, a  zalegający brud i pyły są świeże.

Taki zielonkawy osad brudu i kurzu na panelach fotowoltaicznych to typowy widok na przełomie maja i kwietnia każdego roku. Czy warto samodzielnie zmyć takie zabrudzenia? Foto. RZ
Taki zielonkawy osad brudu i kurzu na panelach fotowoltaicznych to typowy widok na przełomie maja i kwietnia każdego roku. Czy warto samodzielnie zmyć takie zabrudzenia? Foto. RZ

Jednak długie słoneczne dni, brak opadów powodują że ma możliwości uporania się z trudnymi do usunięcia ptasimi odchodami i sokami leśnymi które przyschły na dłużej.

Kiedy mycie paneli fotowoltaicznych staje się koniecznością?

Upraszczając, możemy założyć, że większość kurzu i innych przejściowych zanieczyszczeń związanych z pyleniem zostanie usunięta z paneli pod wpływem opadów deszczu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przez dłuższy czas nie występują żadne opady. W tym przypadku warstwa pyłu może znacznie zmniejszyć przepuszczalność światła przez szkło i mieć wpływ na zmniejszenie produkcji energii.

Brak regularnego obmycia paneli fotowoltaicznych przez deszcz wpływa także na kumulowanie się zabrudzeń silnie związanych z wierzchnią warstwą paneli fotowoltaicznych takich jak odchody ptaków, żywica leśna. W znacznym stopniu takie zabrudzenia są  odporne na czyszczenie przez deszcz. Ponadto długo zalegając na panelu mają charakter punktowy.

Bez zastosowania optymalizatorów zacienienie nawet fragmentu ogniwa w panelu znacząco przekłada się na zmniejszony uzysk energii z całej baterii słonecznej a nawet całego stringa połączonych ze sobą szeregowo paneli PV eliminowanie tego typu zanieczyszczeń jest ważnym elementem wydajnej pracy całej instalacji.

Jak podają właściciele firm myjący zabrudzenie w postaci ptasich odchodów czy żywicy leśnej zalegające długo na powierzchni wierzchniej warstwy paneli jest w stanie nawet doprowadzić do jej nieodwracalnego uszkodzenia. Podobny efekt widzimy na wierzchniej warstwie lakieru samochodowego, z którego też trzeba usuwać żrące zabrudzenia jak ptasie odchody.

Właściciele firm myjących zalecają 1 do 2 razy w roku czyszczenia całej instalacji może wpłynąć na zmniejszenie się produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki. 

Jeżeli panele fotowoltaiczne lekko są zakurzone. Nie ma na nich punktowych trudno zmywalnych zabrudzeń w postaci ptasich odchodów i nie zalega na nich żywica to warto poczekać aż deszcz zmyje takie lekko przylegające do paneli zabrudzenia.

No dobrze a, o ile  mycie paneli poprawi wydajność produkcji prądu?

Mycie paneli fotowoltaicznych poprawi maksymalnie do 10-13% wydajności

Wielu właścicieli firm myjących reklamuje się że po umyciu przez nich paneli fotowoltaicznych wydajność produkcji energii elektrycznej miałaby nawet wzrosnąć o 30% co jest raczej niemożliwe.

No chyba że przyjmiemy ze na panelach zalegała tak ogromna warstwa brudu że je bardzo mocno przyciemniała co w normalnych warunkach się nie zdarza.

W przeciągu 3 lat spadek wydajności paneli fotowoltaicznych może wynieść nawet do 13%. W niektórych okolicach, gdzie występuje duże uprzemysłowienie, lub zapylenie środowiska spadki wydajności są jeszcze większe.

Dlatego tez regularne, cykliczne czyszczenie (1-2 razy w roku) modułów fotowoltaicznych poprawia ich wydajność nawet do 13,8%. Jednak żadne badania nie wykazują, że umycie paneli prowadzi aż do 30-procentowej poprawy wydajności.

No dobrze ale jak myć panele fotowoltaiczne?

Jak czyścić panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić?

Kiedy już zdecydujemy się na mycie paneli fotowoltaicznych bardzo istotna jest pora mycia. Panele fotowoltaiczne nie mogą być mocno nagrzane promieniami słonecznymi. Istotne jest też zastosowanie odpowiednich środków czyszczących.

Mycie modułów fotowoltaicznych powinniśmy przeprowadzić wyłącznie z samego rana lub późnym wieczorem. Ewentualnie przy większym zachmurzeniu.

Warto zastosować odpowiednie urządzeń do mycia. Narzędzia takie jak szczotki czy gąbki powinny być wykonane z miękkiego materiału, aby nie porysować wierzchniej warstwy paneli fotowoltaicznych. Mycie prowadzimy przy odpowiedniej temperaturze na zewnątrz nie ma wtedy ryzyka ich uszkodzenia.

Jeżeli przeprowadzamy mycie na dachu musimy zachować bezpieczeństwo no i wiadomo że nie można pod żadnym wypadkiem stąpać po panelach bo je uszkodzimy. 

Do mycia wykorzystuje się najlepiej wodę demineralizowaną. Warto aby woda demineralizowaną była lekko podgrzana gdyż  zmniejszy to ewentualny szok termiczny. Nie należy pod żadnym pozorem myć paneli gorącą wodą, gdyż ich wierzchnia warstwa może pęknąć.

W miejscach narażonych na pylenie, takie jak farmy, bliskość drogi szutrowej panele powinny być myte częściej.

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych w 2023 r.?

Mycie paneli fotowoltaicznych wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu i korzystania z odpowiednich środków czyszczących. Ponadto mycie paneli fotowoltaicznych na dachu może być niebezpieczne, gdyż robiąc to samodzielnie, możemy spaść.

Łatwo jest też uszkodzić panele fotowoltaiczne przy próbie ich wyczyszczenia w miejscach trudno dostępnych. Ile więc kosztuje ta usługa, jeżeli zdecydujemy się z niej skorzystać?

Cena usługi mycia uzależniona jest od:

  • wielkości powierzchni instalacji fotowoltaicznej;
  • tego, czy panele są umiejscowione na gruncie czy na dachu;
  • wysokości, na jakiej zakonotowane są panele;
  • stopienia zabrudzenia;
  • regionu lub miejscowości, w której chcemy skorzystać z usługi.

Ceny mycia paneli zależą od regionu w jakim firmy myjące oferują swoje usługi. Niektóre firmy oferują usługę abonamentową - 2 razy w roku mycie domowej fotowoltaiki kosztuje ok. 750-800 zł, czyli ok. 400 zł za 1 mycie. Cena za mycie wychodzi ok. 15-30 zł za 1 m2.

Orientacyjny koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych wynosi od 2,2 zł za metr kwadratowych mycia paneli fotowoltaicznych w przypadku czyszczenia farm o mocy powyżej 1 MW.

Dla instalacji mniejszych cena jest wyższa i może osiągnąć poziom 15-30 zł za metr kwadratowy dla instalacji przydomowych. Różnice cenowe są duże, dlatego każdą realizację należy wyceniać indywidualnie, na podstawie dokumentacji technicznej, zdjęciowej lub wizji lokalnej1.