Dwa pierwsze samorządy w województwie podlaskim otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach prywatnych domów mieszkańców.

"Bardzo się cieszę, że zawieramy już pierwsze umowy w ramach tego konkursu. Rozstrzygnęliśmy go pod koniec stycznia, a już pieniądze trafiają na konta samorządów. Zależy nam, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej korzystać z odnawialnych źródeł energii. Takie inwestycje przekładają się na komfort życia" - powiedział podczas spotkania marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Miasto Augustów dotację unijną przeznaczy na dostawę i montaż 74 mikroinstalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zamontuje je na 47 budynkach mieszkalnych w Augustowie. Będą to kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne.

- Jesteśmy w gronie szczęśliwców, którzy otrzymają wsparcie. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że Augustów dołącza do miast, które dbają o środowisko, zwłaszcza, że mamy status uzdrowiska - powiedział burmistrz Augustowa, Mirosław Karolczuk.

Drugi projekt, który otrzymał unijne wsparcie, obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych dostarczających energię na terenie gminy Suwałki. Zaplanowano 71 paneli fotowoltaicznych na 71 domach.

- Chciałbym podziękować zarządowi województwa za ogłoszenie tego konkursu, za wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców - powiedział wójt gminy Suwałki, Zbigniew Mackiewicz.

Koszt każdej z tych inwestycji wynosi blisko 2 mln zł, natomiast dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pokryje w obu przypadkach blisko 1,3 mln zł. Instalacje zostaną zamontowane do końca 2021 roku.