Z nowego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wynika, że na 95 proc. to aktywność człowieka jest główną przyczyną globalnego ocieplenia, jakie obserwujemy od ponad pół wieku. Padają komentarze, że wskazując aktywność człowieka jako główną, "skrajnie prawdopodobną" przyczynę ocieplenia międzynarodowa grupa naukowców użyła sformułowania najmocniejszego, odkąd mówią o zmianach klimatycznych.


W przewrotnym komentarzu komisarz Hedegaard napisała w piątek: "co byś zrobił, gdyby lekarz powiedział Ci, że na 95 proc. jesteś poważnie chory? A co zrobiłbyś, gdyby nie był to tylko jeden lekarz, ale setki wiodących lekarzy na świecie?". Jej zdaniem nie można lekceważyć wniosków raportu, ale należy szukać lekarstwa.

- Pytanie nie brzmi, czy wierzyć w zmianę klimatu, czy nie, ale czy iść za nauką, czy nie. W dniu, w którym wszyscy naukowcy ze stuprocentową pewnością będą ostrzegać przed zmianą klimatu, będzie za późno (...). Dlaczego podejmować większe ryzyko, gdy gra toczy się o stan naszej planety? - przekonuje do natychmiastowych działań Hedegaard.

Zaznaczyła, że UE ma "ambitne" prawo w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, obniża emisje CO2 oraz rozwija odnawialne źródła energii, a także ogranicza zużycie energii.

- Przygotowujemy się do następnego kroku: celów w zakresie klimatu i energii na 2030 rok, które Komisja (Europejska) zaprezentuje przed końcem roku - zapowiedziała Hedegaard. Dodała, że UE będzie też wymagać więcej działań od innych gospodarek emitujących CO2.

W marcu KE rozpoczęła konsultacje w sprawie polityki klimatycznej i energetycznej UE do 2030 roku. Komisarze UE ds. klimatu i energii zasygnalizowali wówczas, że KE może pod koniec roku zaproponować nowe, wiążące cele redukcji emisji CO2 i udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Niewykluczona jest propozycja 40-procentowej redukcji emisji CO2 do 2030 roku i 30-procentowego udziału OZE.