Nowa biogazownia powstała w zakładzie w Chodzieży (Wielkopolska) za ponad 7,5 mln zł i została dofinansowana w wysokości 3,2 mln zł z funduszy UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Dotychczas w okresie wzmożonej produkcji mleczarnia produkowała dużo pozostałości po przerobie mleka i duże ilości zwykłych ścieków. Teraz możemy z nich produkować gaz, który wykorzystujemy dla naszych potrzeb - powiedział prezes zarządu spółdzielni Helmut Doliwa.

Zakłady spółdzielni zużywają około 6 tys. metrów sześciennych gazu na dobę, z tego gazownia może dostarczyć prawie połowę - 3 tys. m sześc. Biogazownia dziennie może przerobić do 500 m sześc. ścieków oraz dodatkowo do 100 m sześc. kwaśnej serwatki.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie ma dwa zakłady produkcyjne w Czarnkowie i Chodzieży, w których zatrudnia 200 osób. Spółdzielnia skupuje i przetwarza ponad 60 mln litrów mleka, które pochodzi z ponad 600 gospodarstw rolnych. W 2011 r. obroty spółdzielni wyniosły 112 mln zł, a zysk ponad 3 mln zł.