W piątek w Elblągu przedstawiciele spółek Energa Kogeneracja i Mostostalu Warszawa SA podpisali umowę w sprawie realizacji inwestycji. Generalny wykonawca bloku został wyłoniony w drodze przetargu.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Grupy Energa Beata Ostrowska, zgodnie z umową plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w najbliższych tygodniach, po uporządkowaniu terenu pod budowę.
Blok będzie produkował z biomasy energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 165 tys. MWh oraz 796 tys. GJ ciepła. Do wytworzenia tej energii potrzeba ok. 135 tys. ton biomasy w postaci pelet ze słomy.
"Inwestycja pozwoli Grupie Energa zwiększyć moce wytwórcze, zyskać status odnawialnego źródła energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 155 tys. ton rocznie" - poinformowano w komunikacie.
W latach 2009-2015, zgodnie ze strategią rozwoju, Grupa Energa planuje potrojenie własnych mocy wytwórczych. Jak poinformowała Ostrowska, w ramach inwestycji spółka niedługo ogłosi przetarg na wykonawcę bloku o mocy 1000 MW w elektrowni węglowej w Ostrołęce. Rozpoczęcie budowy bloku planowane jest na początek 2012 r., a jej zakończenie - na 2016.
Zgodnie z harmonogramem przebiegają również prace przygotowawcze do realizacji, wspólnie z irlandzką spółką ESB International, największej w Polsce elektrowni gazowej o mocy 860 MW w Grudziądzu, a także elektrociepłowni gazowej w Gdańsku o mocy 200 MW (razem z Grupą Lotos).
Wartość wszystkich inwestycji przewidzianych w strategii szacowana jest na ponad 22 mld zł, z czego 15 mld zł pochłonie budowa nowych mocy wytwórczych, zaś ponad 7 mld zł - rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnej.
Grupa Energa SA jest jednym z polskich holdingów energetycznych. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest krajowym liderem w dostawie energii ze źródeł odnawialnych; tzw. "zielona energia" stanowi 13 procent energii elektrycznej dostarczanej przez spółkę do jej klientów.