- Dzięki dąbrowskiemu zakładowi spółka staje się liderem w produkcji paliw alternatywnych w Polsce - oceniła dyrektor ds. rozwoju firmy, Joanna Jakubska-Janeczko.

Paliwo alternatywne z powodzeniem zastępuje tradycyjne źródła energii np. węgiel czy gaz. Na dużą skalę wykorzystywane jest w cementowniach. Dzięki inwestycjom polskie cementownie zdołały przystosować swoje piece i filtry do wykorzystywania w produkcji cementu paliwa wyprodukowanego właśnie z odpadów.

Zakład Produkcji Paliwa Alternatywnego powstał w Strzemieszycach - dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Ze 140 tys. ton odpadów komunalnych może wyprodukować ok. 40 tys. ton wysokokalorycznego paliwa alternatywnego oraz 2 tys. ton metali. Instalacja jest tak skonstruowana, by w każdej chwili - dzięki dodaniu kolejnych elementów - zwiększyć zdolności produkcyjne. Zakład zatrudnia ok. 30 osób.

Do dąbrowskiej instalacji trafią głównie śmieci pochodzące z gospodarstw domowych w Sosnowcu, Czeladzi, Będzinie, Katowicach czy Pszczynie. Do tej pory były one składowane na wysypiskach. Teraz - dzięki stosowanej w zakładzie technologii - z odpadów wydzielana jest tzw. kaloryczna frakcja, poddawana rozdrobnieniu i oczyszczeniu z surowców wtórnych, nadających się do recyklingu. Po ostatecznym rozdrobnieniu powstaje kaloryczne paliwo, które po podsuszeniu w postaci płatków trafia do cementowni.

Do zakładu nie będą przywożone śmieci segregowane przez samych mieszkańców. Oddzielnie zbierane szklane i plastikowe butelki czy papier nadal będą kierowane, poprzez sortownie, do ponownego przetworzenia.

Przedstawiciele inwestora podkreślają, że dąbrowski zakład należy do pierwszych i najnowocześniejszych tego typu w Polsce. Jego budowa trwała siedem miesięcy. Ponad dwie trzecie inwestycji sfinansował preferencyjny kredyt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki produkcji paliwa z odpadów komunalnych Remondis realizuje określone w ustawie o odpadach wymagania dotyczące redukcji składowania na wysypiskach odpadów biodegradowanych, zawartych w śmieciach komunalnych. Zgodnie z tymi przepisami, do lipca 2013 r. samorządy muszą zredukować o połowę takie odpady, trafiające na wysypiska, a do 2025 r. do 75 proc. - wobec masy odpadów z roku 1995.

Remondis jest piątą co do wielkości firmą w branży odpadów komunalnych w Europie i należy do liderów na rynku gospodarki odpadami w Polsce, gdzie zatrudnia ok. 2 tys. pracowników i odbiera odpady od blisko 4 mln mieszkańców. Ma oddziały w 35 miastach. W ubiegłym roku firma miała 780 mln zł przychodów, rok wcześniej - 720 mln zł.