Farma zbudowana zostanie z 73 tys. paneli solarnych. Zdaniem inwestora pływające instalacje fotowoltaiczne mają zastosowanie na obszarach, gdzie brakuje wolnych powierzchni na lądzie - tak jak w Europie Północnej.

Około jednej trzeciej paneli zainstalowano w ciągu dwóch pierwszych tygodni budowy. To rekord w przypadku podobnych realizacji. Zdaniem inwestora tego typu konstrukcje są prostsze w budowie od tych na lądzie. Mogą też produkować więcej energii ze względu na chłodzenie za pomocą wody.

"Nasza zdolność do dostarczania pływających farm solarnych w tak krótkim czasie stwarza nowe możliwości dla Europy i jej planu odejścia od węgla do 2050 roku" - powiedział dyrektor firmy Baywa Benedikt Ortmann.

Do tej pory liderem w dziedzinie pływających farm fotowoltaicznych były Chiny. Projekt w Zwolle jest czwartym, w którym uczestniczy Baywa w ciągu mniej niż dwóch lat. Podobne projekty mają też powstać w Tajlandii.

Jak podkreśla agencja Bloomberga problemem przy tego typu instalacjach są koszty. Pływająca farma to wydatek ok. 100 tys. dolarów za megawat. Nie wiadomo też, czy panele na wodzie nie ulegają szybszemu zużyciu.