W spółce Bilfinger Crist Offshore (BCO) udziały ma niemiecki koncern Bilfinger (62,5 proc.), MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, należący do Agencji Rozwoju Przemysłu (35,67 proc.) i gdyńska stocznia Crist (1,83 proc.).

Podczas oficjalnego rozpoczęcia budowy Karpiński powiedział, że ta "wielka inwestycja" powstaje w regionie "bardzo doświadczonym załamaniem gospodarczym i wysoką stopą bezrobocia".

- Trzymam kciuki za trend w rozwoju segmentu produkcji stoczniowej, jaką są wieże wiatrowe dla energetyki morskiej. Wierzymy, że to się będzie rozwijało, a ta jedna z największych, najbardziej technologicznie rozwiniętych inwestycji będzie przynosiła udziałowcom profity - dodał minister, zwracając się do udziałowców BCO.

Zdaniem Karpińskiego przemysł stoczniowy w Polsce zaczyna się odradzać na dwóch filarach - sektorze okrętowym i sektorze offshore.

Fabryka fundamentów budowana jest na szczecińskiej wyspie Gryfia. Tereny te zostały niedawno włączone do podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Produkcja w zakładzie ma zostać uruchomiona w 2015 r.; docelowo zatrudnienie ma tutaj znaleźć około 580 osób. Zakład ma budować rocznie około 50 fundamentów kratownicowych o wadze od 700 do 900 ton każdy. Głównymi odbiorcami będą niemieckie i brytyjskie firmy.

Joachim Enenkel z zarządu firmy Bilfinger podkreślił, że fabryka jest "największą pojedynczą inwestycją na świecie" firmy Bilfinger.

Elementy powstające w fabryce mogą mieć nawet wymiary 32 na 32 na 70 metrów. Ich transport mogłaby utrudniać linia energetyczna Morzyczyn - Police o napięciu 220 tys. woltów, przebiegająca nad rzeką. Jednak Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpisały przetarg na jej przebudowę - linię napowietrzną ma zastąpić kabel. - Jestem przekonany, że usunięcie kolizji i umożliwienie przepływu tych ładunków będzie możliwe już na początku 2016 r. - poinformował prezes PSE Henryk Majchrzak.

Bilfinger to jedna z największych międzynarodowych grup świadczących usługi dla budownictwa. Bilfinger generuje roczny dochód na poziomie 8,6 mld euro.

Agencja Rozwoju Przemysłu jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 r. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości.

Crist jest producentem specjalistycznego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz obiektów pływających.