O rozpoczęciu budowy biogazowni poinformowała w czwartek w komunikacie prasowym międzynarodowa firma Green Genius, specjalizująca się w dziedzinie energii odnawialnej. To pierwsza biogazownia tej firmy w Polsce.

"Biogazownia w Turowcu zaprojektowana została na moc 999 kW, a jej produktywność wyniesie blisko 8200 MWh w skali roku. W perspektywie 15 lat pozwoli to zaoszczędzić 87000 t emisji CO 2" - napisano w komunikacie.

Biogazownia w Turowcu będzie wykorzystywać głównie surowce rolnicze pochodzące z lokalnych gospodarstw oraz okolicznych przedsiębiorstw przemysłowych - np. gorzelni, cukrowni. Fermentacji poddawane będą m.in. wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany, resztki warzyw i owoców pochodzące z produkcji soków oraz inne uboczne produkty rolne. "Produkcja oparta na takich surowcach odznacza się zdecydowanie mniejszymi uciążliwościami zapachowymi" - zaznaczono.

Instalacja ma być wyposażona w najbardziej zaawansowane, ekologiczne rozwiązania technologiczne - m.in. "zamkniętą linię przygotowania granulatu organicznego, z której część ciepła będzie wykorzystywana do odzysku".

Na terenie biogazowni, obok komory fermentacyjnej, zlokalizowane będą zbiorniki na powstały biogaz oraz stacja uzdatniania gazu. "Większość procesów odbywać się będzie w zamkniętym, szczelnym cyklu - zarówno na etapie przechowywania surowców, przygotowania produkcji, jak i magazynowania produktów końcowych układu" - głosi komunikat firmy.

Green Genius planuje też współpracę z rolnikami i przedsiębiorcami dotyczącą zagospodarowania produktów ubocznych - frakcji płynnej i suszonego granulatu organicznego, które mają zostać przeznaczone do nawożenia pól.

Zakończenie budowy biogazowni przewidziano na 1 marca 2022 roku.

Dyrektor generalna Green Genius w Polsce Beata Snarska podkreśliła, że Turowiec został wybrany na tę inwestycję ze względu na "doskonałą lokalizację" oraz chęć współpracy mieszkańców, władz i okolicznych przedsiębiorców.

"Jest to obszar charakteryzujący się wysoko rozwiniętą działalnością rolniczą i przemysłową, a co za tym idzie, będzie zapewniał znakomite zaopatrzenie obiektu w surowce. Oferuje też liczne możliwości późniejszego zagospodarowania produktów ubocznych procesu. Oprócz tego niezwykle ważny dla nas jest fakt, że otrzymaliśmy zielone światło ze strony lokalnych społeczności, co ostatecznie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto zainwestować w instalację na terenie Turowca" - mówi, cytowana w komunikacie, Snarska.

Wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski przekonywał, że to przedsięwzięcie będzie korzystne dla mieszkańców. "W okolicach Turowca zlokalizowane są liczne gospodarstwa rolne. Dzięki biogazowni to, co dla jednych jest odpadem, dla innych stanie się wartościowym surowcem. To dobry krok w kierunku zrównoważonej gospodarki i większej niezależności energetycznej w naszym regionie" - powiedział cytowany w komunikacie Gołębiowski.

Według szacunków firmy Green Genius, "biogazowy potencjał" Polski może sięgać nawet powyżej 3800 MW, a docelowo energia z biogazu może stanowić nawet 18 proc. obecnej energii elektrycznej w kraju.

Firma Green Genius w branży biogazowej funkcjonuje od ponad 10 lat, a w jej dotychczasowym portfolio znajduje się 11 biogazowni na Litwie i osiem na Białorusi o łącznej mocy ponad 20 MW. Firma realizuje projekty biogazowe i fotowoltaiczne także m.in. w Hiszpanii, Rumunii, Włoszech, Polsce. "Łączna moc zrealizowanych instalacji PV (fotowoltaicznych-PAP) w Polsce już wkrótce osiągnie 154 MW. Planowany portfel projektów biogazowych Green Genius na terenie kraju do 2025 roku to 20 MW" - podano w komunikacie.