Jak donosi portal Echo Dnia, Gmina Pacanów wkrótce zasłynie z farm paneli fotowoltaicznych. To tu bowiem powstać ma największa w województwie grupa farm fotowoltaicznych. Zaplanowane i już rozpoczęte inwestycje pochłoną około 20 milionów złotych. Pierwsza farma paneli solarnych budowana jest już we wsi Sroczków przy drodze Pacanów-Oleśnica. Inwestycja zajmie 4 ha gruntu i będzie ona miała moc do 1 MW.


Burmistrza Pacanowa Wiesław Skop cieszy to zainteresowanie inwestorów z branży OZE.
-Widać, że czas dla odnawialnych źródeł energii nadchodzi. Cieszymy się, że to u nas tak ładnie idzie, bo pozwala na stały, przyzwoity dochód rolnikom, którzy wydzierżawiają swoje grunty. A trzeba zaznaczyć, że są to słabe ziemie V i VI klasy, bo tylko na takich lokowanie inwestycji idzie sprawnie i nie potrzebna jest skomplikowana procedura, związana z odrolnieniem ziemi, nie ma też dodatkowych opłat – powiedział Echu Dnia włodarz gminy.

Jak dodaje Wiesław Skop, z 13 wydanych warunków zabudowy, 4 firmy już otrzymały pozwolenia na budowę. Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju wydało już tymczasem warunki zabudowy dla 13 kolejnych inwestorów. Farmy słoneczne mają powstać w miejscowościach: Słupia Pacanowska, Rataje Karskie, Żabiec, Książnice, Karsy. Warto zauważyć, że tylko w jednym przypadku lokalizacja farmy słonecznej napotkała na protesty mieszkańców. Chodzi o miejscowość Grabowica, gdzie mieszkańcy nie chcieli, by panele szpeciły centrum wsi.