Niestabilna sytuacja geopolityczna potęguje niepokój związany z obawami dotyczącymi realizacji tej podstawowej, fizjologicznej potrzeby, jaką jest utrzymanie komfortu cieplnego. W związku z tym coraz silniejszym trendem będzie dążenie do niezależności energetycznej i dywersyfikacji źródeł ciepła.

"Tani" prąd z fotowoltaiki będzie dalej na topie?

Z tego powodu nadal nie ustaje zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika jest w zasadzie jedyną dostępną dla indywidualnych odbiorców technologią, która umożliwia znaczące uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii i zaoszczędzenie na prądzie.

Program Mój Prąd 4.0

Dynamiczny wzrost sprzedaży i montażu nowych instalacji fotowoltaicznych miał stymulować program Mój Prąd 4.0. Jednak 4. edycja Mój Prąd nie do końca cieszy się wśród Polaków zbyt wielką popularnością gdyż wymaga rozliczania prądu wyprodukowanego z przydomowej fotowoltaiki na nowych, niekoniecznie o wiele gorszych, ale na pewno mniej zrozumiałych i jasnych zasadach net-billing.

Dlatego też MKiŚ zwiększa dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii dla prosumentów, którzy zdecydują się na zakup fotrowoltaiki rozliczanej na zasadach net-billing. Pytanie, ilu inwestorów skusi się na zwiększone dotacje z Mój Prąd 4.0?

Szykują się zmiany w finansowaniu inwestycji fotowoltaicznych z Mój Prąd 4.0. Wzrośnie limit dotacji dla prosumentów z 4 tys. zł do 6 tys. zł do każdej instalacji oraz z 7,5 tys. zł do 16 tys. przy zakupie magazynu energii w ramach Mój Prąd 4.0. Maksymalnie będzie można sięgnąć nawet po 31 tys. zł z programu Mój Prąd od 15 grudnia br.

Naturalnym uzupełnieniem dla instalacji fotowoltaicznej jest zaś pompa ciepła. W przeciwieństwie do elektrycznych kotłów i mat grzewczych, dla zapewnienia tego samego komfortu cieplnego wymaga dostarczenia przeciętnie ponad trzykrotnie mniejszej ilości energii elektrycznej.

Co za tym idzie, instalacja fotowoltaiczna pokrywająca zapotrzebowanie pompy ciepła może być stosunkowo nieduża i możliwa do zamontowania na większości odpowiednio usytuowanych obiektów.

Pompy ciepła z funkcją magazynowania ciepło będą lepiej się sprzedawać z fotowoltaiką?

Dodatkowo wiele pomp ciepła posiada specjalne zaciski (tzw. SG/PV Ready), które po podaniu sygnału z instalacji fotowoltaicznej pozwalają na optymalne wykorzystanie nadprodukcji energii elektrycznej i zmagazynowanie jej w postaci większej ilości energii cieplnej w układzie centralnego ogrzewania lub w zasobniku ciepłej wody użytkowej. 

 PORT PC opublikował dane: w 2021 r. sprzedano łącznie blisko 93 tys. pomp ciepła. Według zaktualizowanych prognoz Port PC, w całym 2022 r. ich sprzedaż sięgnie ok. 200 tys. szt., w tym 185-190 tys. szt. w zakresie urządzeń typu powietrze-woda. Oznacza to, że udział pomp ciepła w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych sprzedanych w 2022 r. na polskim rynku (uwzględniając jej nieznaczny spadek w stosunku do 2021 r.) może wynieść blisko 30%.

Inwestycja w pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną jest bez wątpienia poważnym wydatkiem finansowym. Galopująca inflacja jest jednak czynnikiem, który sprawia, że oszczędności zgromadzone na kontach bankowych topnieją w zatrważającym tempie.

W tej sytuacji naturalnym trendem są wszelkie działania zmierzające do zamiany leżącego i szybko tracącego na wartości pieniądza na coś fizycznie namacalnego, a jednocześnie przynoszącego długofalowe korzyści i bezpieczeństwo.

Instalacje hybrydowe cieszą się popularnością w zmodernizowanych budynkach

Ciągłym zainteresowaniem cieszą się także instalacje hybrydowe, szczególnie w budynkach modernizowanych, gdzie kotłownia z kotłem gazowym rozbudowywana jest o pompę ciepła.

Wraz z odpowiednim modelem regulatora zarządzającego pracą układu, możliwa jest ciągła analiza opłacalności korzystania z danego nośnika energii (gazu lub prądu) i na tej podstawie włączanie tego urządzenia, które w danej chwili zapewnia optymalne koszty eksploatacji.

Kolektory słoneczne  wrócą do łask?

Kolejnym przewidywanym trendem jest powrót do łask (popularnych w pierwszej dekadzie XXI wieku z powodu programów dotacyjnych) cieczowych kolektorów solarnych.

Jest to kolejna instalacja, która zwiększa poziom niezależności energetycznej swojego posiadacza. Prawidłowo dobrana instalacja solarna pozwala na pokrycie 50% rocznego zapotrzebowania przeciętnej rodziny na ciepłą wodę użytkową.

Zastosowanie gotowego kompletnego pakietu solarnego, np. Vaillant auroSTEP plus VIH S2 250/4B, to szczególnie korzystne rozwiązanie dla posiadaczy stałopalnych kotłów węglowych, którzy dzięki niemu są w stanie zarówno zaoszczędzić na drogim opale, jak i ograniczyć ilość własnej pracy poświęcanej na obsługę kotła poza sezonem grzewczym.

Sterowanie produkcji ciepła i energii elektrycznej wejdzie na wyższym poziom w 2023 r.

Rok 2022 wpisuje się również w trend dynamicznego rozwoju technologii z dziedziny IT. Nie inaczej będzie także w roku 2023. Digitalizacja najróżniejszych obszarów działalności człowieka nieustannie przyspiesza.

Dotyczy to także branży grzewczej, gdzie aplikacje na urządzenia mobilne, pozwalające zarządzać pracą kotła lub pompy ciepła, cieszą się rosnącą popularnością. W coraz bardziej zabieganym świecie możliwość zdalnej zmiany parametrów i podglądu stanu instalacji jest nierzadko przydatnym rozszerzeniem funkcjonalności tradycyjnych form sterowania.

Kotły gazowe i węgiel bez przyszłości w Polsce? Od kiedy?

Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych ze źródeł zainstalowanych w budynku, czyli pieców węglowych, olejowych czy gazowych. Zakaz miałby obowiązywać już nawet od 2027 r. dla nowych budynków, a od 2030 r. dla modernizowanych.

Będą limity na ogrzewanie gazowe i olejowe

Komisja Europejska zapowiedziała też, że ustanowi bardziej rygorystyczne limity ekoprojektu dla ogrzewania gazowego i olejowego, i dodatkowo chce wprowadzić zakaz sprzedaży na terenie UE (czyli także w Polsce) nowych kotłów na paliwa kopalne że do końca 2029 r.

Oznacza to, że Unia Europejska chce wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży kotłów na ekogroszek, olej oraz gaz także jeżeli chodzi o te bardziej ekologiczne rozwiązania np. kotły kondensacyjne od 2030 r. 

Ogłoszone plany w ramach RePower Eu przewidują również, że państwa członkowskie UE przestaną dotować kotły na paliwa kopalne czyli węgiel, ekogroszek, olej i  gaz stosowane w budynkach już od 2025 r., a nie jak planowano wcześniej od 2027 r.

Ponadto Komisja Europejska przedstawi też nowe wymagania dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla paneli fotowoltaicznych oraz zweryfikuje istniejące wymagania dotyczące ekoprojektu dla pomp ciepła.

Propozycje Komisji Europejskiej trafią pod dyskusje Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, które następnie negocjują ostateczny kształt przepisów i głosują większością.