PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rachunki za prąd jeszcze niższe dzięki montażowi przydomowej fotowoltaiki

Rachunki za prąd jeszcze niższe dzięki montażowi przydomowej fotowoltaiki
Foto. MinkS, Pixabay

Rosnące ceny prądu i ogrzewania oraz koszty utrzymania domu zmuszają nas do poszukiwania oszczędności. Jednym z rozwiązań jest produkcja prądu z własnej instalacji fotowoltaicznej. Najprawdopodobniej jeszcze do końca marca 2022 r. będzie można wytwarzać energię ze słońca na korzystnych zasadach rozliczania, co zachęca do inwestowania w fotowoltaikę. • Fotowoltaika przynosi coraz większe korzyści finansowe. Średnio o 73% spadają rachunki za prąd po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. W poprzedniej edycji badania z lutego 2021 r. było to 65%.
 • Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na większe oszczędności: 86% gospodarstw domowych zadeklarowało spadek rocznych kosztów energii przynajmniej o połowę. To o 12 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania.
 • Oszczędności są również głównym argumentem za decyzją o inwestycji: już 63% ankietowanych wybór fotowoltaiki motywuje przyszłymi oszczędnościami.
 • Proces decyzyjny jest szybszy: 7 na 10 zainteresowanych fotowoltaiką planuje inwestycję w ciągu 24 miesięcy. W lutym 2021 r. 3/4 chętnych planowało inwestycję w ciągu trzech lat.

Ze względu na wzrost cen prądu i ogólnie rosnące koszty utrzymania domu, Polacy szukają oszczędności, a produkcja energii elektrycznej na własny użytek to jedna z coraz bardziej popularnych opcji.

Najnowsze badanie Sunday Polska przeprowadzone w październiku 2021 roku pokazuje, że inwestycja w fotowoltaikę skutecznie obniża koszty energii elektrycznej: średnio o 73%. Dla porównania, w lutym tego roku, właściciele paneli fotowoltaicznych deklarowali obniżenie rachunków średnio o 65%.

Co więcej, rośnie odsetek posiadaczy własnej elektrowni słonecznej bardzo dobrze lub dobrze oceniających jej funkcjonowanie. Jest ich już 84%, na początku roku takie zadowolenie deklarowało 77% badanych.

Podwyżki cen prądu nie martwią obecnych właścicieli fotowoltaiki

Rosnące koszty energii elektrycznej przyspieszają zwrot inwestycji w przydomową elektrownię słoneczną. Obecnie wystarczy już nawet 5 lat od montażu, by wytwarzać własną energię niemal za darmo.

Fotowoltaika przynosi realne oszczędności, co pokazuje najnowsze badanie Sunday Polska, przeprowadzone w październiku 2021. Właściciele paneli fotowoltaicznych obniżyli rachunki za prąd średnio o 73%. W przypadku 1/5 badanych koszty energii elektrycznej spadają od 90% do nawet 100%.

Oszczędności z posiadania własnej mikroelektrowni fotowoltaicznej najbardziej motywują do inwestycji, na co wskazuje 60% ankietowanych.

Montaż fotowoltaiki z przyłączeniem do sieci trwa nawet do 2 miesięcy

Użytkownicy fotowoltaiki są bardzo zadowoleni z jej funkcjonowania. Aż 84% badanych dobrze lub bardzo dobrze ocenia jej działanie, czyli o 7 pp. więcej niż w lutym tego roku. Właścicieli paneli fotowoltaicznych wyróżnia też brak negatywnych opinii.

Wszyscy badani wskazali wyłącznie pozytywne oceny, a średnia w pięciopunktowej skali wyniosła prawie 4,3. Posiadacze instalacji cenią niezależność energetyczną i podkreślają chęć dbania o środowisko.

– Dzisiaj mamy najlepszy klimat inwestycyjny dla rozwoju fotowoltaiki w historii. Naszym klientom montujemy w każdym miesiącu około 1000 instalacji fotowoltaicznych w całej Polsce. Choć korzystny mechanizm przechowywania i odbioru energii przestanie obowiązywać od kwietnia przyszłego roku, fotowoltaika nadal będzie się opłacać. Rentowność inwestycji wydłuży się o rok-dwa lata, dlatego osoby, które chcą skorzystać najwięcej nie powinny zwlekać z decyzją. Do krótkiego czasu realizacji, który trwa od 2 do 4 tygodni, należy doliczyć jeszcze do 30 dni na przyłączenie instalacji do sieci – wyjaśnia Lidia Kłosowska, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w Sunday Polska.

Boom na fotowoltaikę nadal trwa dzięki dotacjom

Pozytywne nastawienie Polaków do technologii fotowoltaicznej odzwierciedlają także inne analizy. Od początku roku w Polsce przybyło 255 tysięcy mikroinstalacji.

Zgodnie z danymi operatorów systemów dystrybucyjnych, ich liczba na koniec września wyniosła 713 tysięcy. Oznacza to wzrost o 56% w stosunku do 1 stycznia 2021 roku.

Zainteresowanie własną produkcją energii wzmacniają również ogólnokrajowe i lokalne programy dofinansowania. Środki trzeciej edycji programu „Mój Prąd” wyczerpały się w niewiele ponad 3 miesiące, łącznie wnioski o wsparcie złożyło ponad 178 tysięcy osób.

Kolejną edycję zapowiedziano na 1. kwartał 2022, łączna kwota dofinansowania ma wynieść około 1 miliarda złotych.

Rolnicy mogą starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki w dedykowanym programie „AgroEnergia”, który obejmuje również pompy ciepła. W zależności od rodzaju instalacji wnioskujący mogą otrzymać od 15 do nawet 35 tysięcy złotych bezzwrotnego dofinansowania.

Co powstrzymuje Polaków przed inwestowaniem w fotowoltaikę?

W lutowej edycji badania Sunday Polska najczęściej podawaną barierą inwestycji w fotowoltaikę były koszty, na które zwróciło 53% osób. Dzisiaj, tylko co dziesiąta osoba obawia się wysokich nakładów podczas instalacji paneli słonecznych. Badanych częściej powstrzymuje czas zwrotu z inwestycji, na co wskazują zazwyczaj osoby powyżej 45 roku życia.

– Badanie powtórzyliśmy po 8 miesiącach, które pokazują, jak dynamicznie rozwija się fotowoltaika w naszym kraju. Coraz więcej osób docenia m.in. niższe rachunki za prąd i zwraca przy tym uwagę na ekologię. Cieszy nas, że koszty inwestycji są już mniejszą barierą. To zasługa programów wsparcia, instrumentów finansowych i rzetelnego informowania o tej technologii. Fotowoltaika jest całkowicie bezemisyjnym źródłem prądu i wyróżnia się długoletnią trwałością. Standardowa instalacja będzie działać bez przeszkód przez co najmniej 30 lat. Taka inwestycja uniezależnia nas energetycznie, co w przyszłości może być ogromnym atutem – podsumowuje Lidia Kłosowska.

System opustów a net-billing – co się zmieni od 1 kwietnia 2022 r.?

Od kwietnia przyszłego roku w życie prawdopodobnie wejdzie nowy system rozliczania prosumentów, który wprowadza tzw. net-billing. Zgodnie z nim, właściciele mikroinstalacji będą musieli sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii, którą wprowadzają do sieci po cenach hurtowych.

Jeżeli ich zapotrzebowanie na energię będzie większe niż własna produkcja, będą zobowiązani do zakupu energii po cenie detalicznej, czyli według szacunków 2,5 razy drożej.

Obecnie prosumenci mogą przechowywać do 80% nadwyżek wyprodukowanego prądu w sieci energetycznej i każdy kto podłączy instalację do momentu wprowadzenia zmiany systemu rozliczania – nadal będzie mógł korzystać z tego rozwiązania przez najbliższe 15 lat.

Szczegóły badania Badanie zostało zrealizowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. dla Sunday Polska w terminie 1-15 października 2021 na próbie N = 1 077 dorosłych Polaków remontujących/budujących własne domy jednorodzinne. Badanie miało zasięg ogólnopolski i zostało przeprowadzone techniką CAWI (ankieta internetowa).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (23)

 • Grubass z osp xzqyx 2021-11-30 07:44:10
  Dotacje;)??? Śmiech. To czemu ceny tego cudu sa 2-3x wyższe;)? Tylko firmy na tym zarabiają. 15 lat na zwrot inwestycji?- ciekawe, bo skutecznosc ogniw spada z każdym rokiem. A i ostatnie pytanie: kto to zutylizuje? Mam na myśli prawdziwą utylizację lub recykling, a nie kopanie dołów w lesie i wywalanie;)? W chinach już mają problemy z utylizacją;).... Jest dużo problemów i pytań.
 • Rolnik 2021-11-25 16:45:08
  Tak tak tylko kto w to uwierzy ??? PV to biznes tylko dla Firm które się tym zajmują , a ludzie kupując tyle co tracą kasę bo koszt inwestycji wysoki , a ile te PV wytrzymają ??? Co będzie z utyluzacją tego badziewia ??? PV to niestabilne żródło energii elektrycznej które na fali opowiadania głupot o OZE się wybiło , dodatkowo Rząd te dofinansowania , ulgi itp. mógł przeznaczyć choćby na budowę elektrowni atomowej która faktycznie da stabilne żródło energii elektrycznej. Polacy jak lemingi rzucili się na ten szit bo brak im zdrowego rozsądku.
  • Sprzedawca PV 2021-11-25 17:56:15
   Chłopie, zajmij się swoimi prosiakami, zamiast wypisywać głupoty. To zagadnienie przerasta cię o kilka długości.
   • Rolnik 2021-11-25 19:11:25
    Chłopie przestań ludziom wciskać gówno zawinięte w ładny papierek , bo już zaczęło śmierdzieć , wiem łatwy pieniądz czyli trzeba nałapać jak najwięcej JELENI , ale towarzystwo rogate zaczyna się kończyć bo widzą jak ładnie pachnie i czym smakuje , ale od ciebie prawdziwej opinii nikt nie usłyszy bo kasa się musi zgadzać , ale tylko tobie i innym Firmą z tej branży , a ludzie ??? to dawcy łatwej kasy , i tylko tyle.
   • Sprzedawca PV 2021-11-25 21:02:52
    @Rolnik - kiedyś jednemu świniopasowi zaproponowałem instalację PV. Zapytałam czy myślał o ty,. A on na to - to się przecież nie opłaca, bo zwraca się po 15 latach. NAWET NIE ZAPYTAŁ O CENĘ, a wiedział, kiedy mu się zwróci. Akurat jemu wtedy zwróciłoby się w okolicach 4,5 roku, z uwzględnieniem ulgi inwestycyjnej - ponad 20% rocznie. Ale że świniopas nie potrafił liczyć... Może dlatego ja większość czasu pracuję przy kompie popijając kawę, a on karmi wieprze martwiąc się codziennie, czy ASF go nie dopadnie jego trzody i po ile je sprzeda. Masz podobne IQ - jesteś głupi, jak on i trochę głupszy, niż te jego wieprze. A ludzie? Nie słyszałem aby ktoś był niezadowolony, od paru nawet jakieś gifty dostałem po paru miesiącach w ramach podziękowania. Czasem to znaczy więcej, niż moja prowizja ze sprzedaży, ale ty za tępy jesteś, aby to zrozumieć.
   • Spokojny 2021-11-25 22:51:14
    Ulga inwestycyjna wynosi dokładnie 25%, nie mniej ani też więcej to po pierwsze , po drugie te 25% nalicza się od całkowitych kosztów inwestycji i można je odliczyć od podatku rolnego przez maksymalnie 15lat i nie jest to wartość procentowa , tylko zależy jak duży płacimy podatek i na ile starczy tej ulgi .
   • Rolnik 2021-11-26 08:27:51
    Teraz czas cię merytorycznie rozjechać naciągaczu , jesli PV byłyby takim złotym biznesem to nie funkcjonowałyby tylko i wyłacznie dzięki DOTACJOM i ULGOM od Rządu , dodatkowo działałyby na zasadach rynkowych , a nie o ich opłacalności decydowałby jakiś sytem upustów jak jest obecnie. Teraz wielkie larum bo Rząd chce takie zasady wprowadzić i zdajecie sobie z tego sprawę iż to koniec dla tej branży bo ludzie przestaną kupować ten szit , bo inwestować kupe kasy żeby tylko wydać to zbytek łaski dla każdego. Jednym słowem ten szit funkcjonuje dzięki Rządowemu wsparciu i temu dziwnemu sytemowi upustów który się kończy , ale i najwyższa pora , gdyż jesli coś nie jest w stanie zarobić na siebie na zasadach ogólnorynkowych to znaczy że to powinno zniknąć z rynku. Ps. Nazywając Rolników świnopasami pokazujesz swoją głupotę , bo brakiem argumentów prubujesz zdyskredytować oponęta , ale w moim wypadku to się nie uda gdyż spływa to po mnie. Sprzedawco roku jesteś żałosny , tego nie obronisz bo się nieda , jak to się mówi z faktami się nie dyskutuje , choć taki błazen dalej będzie próbował wmówić ze czarne to białe , a białe to czarne.
   • Sprzedawca PV 2021-11-26 21:01:25
    @Rolnik - Łoj, jednak jesteś jeszcze głupszy, niż mi się wydawało! Owszem, PV opłaca się również BEZ DOTACJI. To wszystko można policzyć. Ale jeśli można dostać dotacje, albo coś odliczyć, to tylko ktoś z takim rozumkiem jak twój by jej nie brał. Około 90% instalacji robionych przez firmy nie ma dotacji. I co matołku powiesz na to? Świniopasami nazywam nie rolników, ale jednego głupka (twojego poziomu), który na lepsze określenie nie zasługuje. "Oponenta", a nie "oponęta". A już tak na luzie, bez obrazy - jak masz nadmiar kasy (gratulacje), to płać rachunki, jeśli lubisz. Wspomniany świniopas mógł płacić 20-40 zł/mies, zależnie od mocy przyłączeniowej, wolał płacić 1200. Jego wola, jego pieniądze, jego rozum. Zgodni z tym, co mówił 3-4 miesiące temu lider Agrounii, w Polsce padało 200 chlewni dziennie.
   • Sprzedawca PV 2021-11-26 21:02:55
    @Spokojny - i co w związku z tym? Paragraf 13 ustawy o podatku rolnym znam na pamięć.
   • Spokojny 2021-11-26 21:32:22
    Nic z tym , po prostu napisałem konkretnie co i jak , natomiast ty jesteś niezdrowo pobudzony ( zdecydowanie pijesz za dużo kawy ) jeżeli rolnik nie chce zakładać fotowoltaiki to w czym jest problem ? Jego stratą się martwisz czy może swoją , bo po prostu nie zarobisz swojej prowizj ??? i . Do mnie co chwila ktoś dzwoni i nie wiadomo nawet czy to człowiek czy jakaś maszyna i , chcę mi sprzedać instalację , trochę jest to męczące . Jeżeli ktoś nie ma ochoty zakładać to ustrojstwo to po prostu sobie odpuść i daj ludziom spokój .
   • Sprzedawca PV 2021-11-26 22:35:02
    @Spokojny - " jeżeli rolnik nie chce zakładać fotowoltaiki to w czym jest problem?" - ależ dla mnie żaden, to jego problem. Chodziło o co innego - yntelygent od świń wiedział, po jakim czasie zwróci się inwestycja, nie mając pojęcia o jej cenie. Przestrzelił czas zwrotu 5-krotnie. Dostanie rachunek po Nowym Roku, to zrobi gały jak 5 zł. Ale to też jego problem, nie mój. Tylko szkoda, że kiedyś w rozmowie ze mną popisał się głupotą, ciekawe, czy kiedyś przejrzy na oczy i zmądrzeje. Tu mamy na forum drugiego yntelygenta, równie yntelygentnego, który pisze o nieopłacalności i pieprzy frazesy o utylizacji. Utylizacji czego? Szkła? Aluminium? Głąb nawet nie wie, czym różni się utylizacja od recyclingu, nooooo, ale oczywiście na forum najmądrzejszy. A dlaczego (...) parchaty nie przedstawi wyliczeń tej niepołacalności? BO JEST GŁUPI JAK BUT I ZAGADNIENIE PRZERASTA GO O SIEDEM DŁUGOŚCI. Zero szacunku dla takich ludzi.
   • Spokojny 2021-11-27 10:18:58
    Jak przestrzelił 5 krotnie ??? Przecież piszesz że zwrot to ponad 4,5 roku , a on wyliczył na 15 lat , jak ci wyszła 5 krotność ??? Podobnie z twoją tezą że 90 % instalacji powstaje bez dotacji, a tylko 10% korzysta z dotacji , przecież to jest bzdura !!!! i jest dokładnie odwrotnie , zresztą każdy z branży potwierdzi że bum na fotowoltaike rozpoczął się wraz z możliwością skorzystania właśnie z dotacji . Założenie instalacji kosztuje nie małe pieniądze , a więc trudno się dziwić że niektórzy mogą obawiać czy ta inwestycja zwróci się w przeciągu kilku lat . Ostatnie dni pokazują że mam rację bo rząd próbuje wprowadzając nową ustawę która ma obowiązywać już wkrótce spowodować że zakładanie instalacji przestanie być opłacalne . Takie są fakty .
   • Sprzedawca PV 2021-11-27 20:42:36
    @Spokojny - oczywiście, że przestrzelił 3-krotnie. Nie ten klawisz, moja pomyłka. Te 90% - wyraźnie pisałem o instalacjach firmowych, tu nie było pomyłki. Jakie dotacje na PV mają firmy? Uruchomiony i rozpędzony jest program dopłat w Lubelskiem. TYLE, reszta - stacje benzynowe, 1200 na marketach dino, piekarnie, tartaki itd - nie mają żadnych dotacji. Ba - gospodarstawa rolne - obecnie działa program Agroenergia, ale jeśli rolnik z tego skorzysta, traci prawa do ulg inwestycyjnej. Zdarzyło mi się wyceniać instalację klientowi, któremu zwrot nastąpiłby w 3,8 roku - z uwzględnieniem amortyzacji, ale BEZ żadnych dotacji i bez uwzględnienia faktu, że przestałby płacić 20-krotną stawkę za przekroczenia mocy przyłączeniowej.
   • Spokojny 2021-11-28 11:34:52
    A czy czasem program Energia plus nie jest skierowany do firm ??? Przy zakładaniu fotowoltaiki większość firm stara się wykorzystać wszystkie możliwe dotację , dofinansowania czy ulgi , więc twoje wyliczenia że 90 % z nich nie korzysta można włożyć między bajki . To że dotacji nie można w większości przypadków łączyć to żadna sensacja ani zaskoczenie .... . To jest forum rolnicze i większość zainteresowana jest opłacalnością dla rolnika , a nie dla stacji paliw , marketów czy kościołów . Proszę to wziąć pod uwagę pisząc w przyszłości komentarze na tym forum. Większość instalacji fotowoltaicznych dla rolników zwróci się może po 7-8 latach .
   • Sprzedawca PV 2021-11-28 12:37:34
    @Spokojny - no właśnie - to, o czym cały czas piszę - zero pojęcia, ale na forum najmądrzejszy. Mam propozycję - zapoznaj się z programem Energia Plus i napisz gdzie widziałeś na sklepie, stacji benzynowej, warsztacie czy innym firmowym obiekcie instalację, która spełnia te warunki - mam na myśli wielkość. Po drugie - przedstaw te wyliczenia, wg których czas zwrotu dla rolnika to 7-8 lat, bo mi tyle wychodzi bez żadnych dotacji i odliczeń i tylko dla instalacji poniżej 15 kW, nawet po drastycznych podwyżkach, jakie były w ostatnich tygodniach. Prawda jest taka, że instalacja 10 kW zamontowana do lata 2021, z ulgą inwestycyjną, zwróci się poniżej 4 lat, ze względu na podwyżki cen prądu.
   • Rolnik1 2021-11-28 13:51:29
    @Naciągacz PV czyli wg ciebie mam sobie na dachu zamontować to szpecące g... i cieszyć się, że wg ciebie zwróci mi się to za 4 lata? Ciekawe wyliczenia. Rocznie płacę ok 2200zł rachunków za prąd... Chętnie kupię od ciebie instalację (oczywiście z fachowym montażem i serwisem przez cały okres użytkowania) z górnej półki (nie najtańsze g..) za 9 tys zł i odsprzedam ją dalej.
   • Spokojny 2021-11-28 14:44:47
    Po pierwsze nie życzę sobie sugerowanie że jestem głupi !!! Pisałem wyraźnie że nie interesuje mnie jakie dotację dostają firmy i na końcu postawiłem znak ? , a więc nie twierdziłem że jest tak na pewno . . Twoje zaś wyliczenia że instalacja zwróci się po 4 latach nijak nie mają się do rzeczywistości . Każde takie wyliczenie musi być robione indywidualnie , bo skąd możesz wiedzieć jaki ktoś ma dach , a może myślisz że wszystkie dachy w Polsce są skierowane na południe ??? Jakie również występuje zacienienie , ba nawet to czy mieszkasz na południu Polski czy północy może mieć pewne znaczenie , skąd wiesz jaka będzie autokonsumpcja energii w gospodarstwie ? Wreszcie jakie panele , inwerter czy kable wybierzesz do takiej instalacji , tu różnica może być spora . Twoje wyliczenia bez tych danych są guzik warte i wcale nie dziwię się że gość cię pogonił z podwórka . Obejrzałem dziesiątki filmów o opłacalności fotowoltaiki i tylko te w których ludzie sami kupili zestaw i sami zamontowali tam zwrot takiej instalacji był krótszy , wszyscy pozostali mówili o 6 - 8 lat
   • Sprzedawca PV 2021-11-28 15:28:18
    @Spokojny - ktoś mądry na pewno nie wypisywałby takich głupot. No tak, moje wyliczenia z pewnością dotyczą instalacji zamontowanej w cieniu! Słów brakuje na twoją głupotę. Chcesz być traktowany poważnie, to zachowuj się poważnie. Dla mnie jesteś półgłówkiem ze swoimi argumentami. Proste jak budowa cepa - instalacja 10 kW, cena od 35000 korzyść 8500 kWh, cena kWh w G11 0,6-0,67. Odlicz ulgę inwestycyjną albo dotację i sobie policz. Uwzględnij, że za 2 m-ce koszt kWh to 80-85 gr, w 2023 - powyżej 1 zł. Już dziś cena wraz z przesyłem ociera się o 1 zł, zachęcam do wizyty na stronie Towarowej Giełdy Energii. Nie będziesz w nieskończoność chroniony przez prezesa URE. Tylko że ty nie jesteś w stanie patrzeć dalej, niż do kolejnej wypłaty.
   • Sprzedawca PV 2021-11-28 15:44:19
    @Rolnik 1 - zakładam, że umiesz czytać, więc przeczytaj do końca mój post, który komentujesz. "Prawda jest taka, że instalacja 10 kW zamontowana do lata 2021, z ulgą inwestycyjną, zwróci się poniżej 4 lat, ze względu na podwyżki cen prądu". Czy coś pisałem o instalacji 3,5 kW, jakiej ty byś potrzebował? Zmartwię cię - jeśli w 2021 zapłacisz 2200 za prąd, to w 2022 będzie to ok. 2600, a w 2023 ok. 3200. Płać, jak lubisz :)))
   • Spokojny 2021-11-28 20:07:53
    Pół głupku przed chwilą pisałem że nie każdy ma idealne warunki na założenie fotowoltaiki i tak jest też u mnie . Mieszkam przy lesie pajacu i nie ma możliwości założenia FV na dachu , więc musiałem umieścić ją na gruncie i to w sporej odległości od domu . Koszt zrobienia stelaża , ogrodzenia siatką żeby coś nie wlazło i puszczenie kabla w ziemi . Stąd też koszty założenia są u mnie tak wysokie . Resztę tego komentarza sobie odpuszczę , szkoda czasu marnować dla idioty co wylicza mi opłacalność instalacji nie wiedząc nic o miejscu gdzie ma być założona.
   • Spokojny 2021-11-28 20:46:50
    A i jeszcze jedno głupcze - ja rocznie zużywam ok. 5000 kW energii , więc co ty mi wyliczasz zużycie na poziomie 6000 kW ??? Liczysz do zwrotu energię której ja nie jestem w stanie zużyć w swoim gospodarstwie ? Ta instancja produkuję dokładne tyle prądu ile potrzebuje i nie potrzebuję żadnej większej przewymiarowanej , ani tym bardziej 10 kWp
   • Rolnik1 2021-11-28 21:16:12
    Naciągacz PV nie odnosiłem się do ostatniego posta tylko do tego co tu pisałeś od początku, czyli szybki zwrot inwestycji w ok 4 lata. Widzę, że masz kryształową kulę i wiesz ile zapłacę za energię w 2023 r. to powiedz jakie będą regulacje prawne w tym 2023 r. odnośnie instalacji PV. A jak się bawimy w przepowiadanie przyszłości to powiedz jaki będzie po nowym roku los takich handlarzy chińszczyzny jak ty, którzy wciskają instalacje po taniości? Co z ich klientami? Bo widzę, że teraz już jest u ciebie słabiutko skoro twierdzisz, że za 2200zł (i to już po zwrocie inwestycji) rocznie warto zeszpecić sobie dom instalując panele na dachu...
   • Sprzedawca PV 2021-11-29 00:13:28
    @Spokojny - Normalna instalacja 6,8 kW da ok. 7000 kWh rocznie, matołku, z czego dla użytkownika zostaje ok. 6000 kWh. Tego, ile tracisz na skutek zacienienia, ja akurat nie musiałem wiedzieć. Napisałem ci, matołku, że za mniejsze pieniądze mógłbyś mieć 10 kW, a nie 6,8 kW. Za ile mógłbyś mieć te swoje 6,8 też ci napisałem. Jeśli przepłaciłeś 50% to nie filozofuj, że czas zwrotu jest 50% wyższy niż normalnie. Tak samo z zacienieniem. Po prostu dałeś się zrobić w balona i tyle, chodząca yntelygencjo. @Rolnik1 - nikogo nie naciągam. To, co pisałem na początku, to zwrot w 4,5 roku - chodziło o świniopasa, który potrzebował instalację ok. 20 kW. Widzę, że ewidentnie masz kłopoty ze zrozumieniem prostego tekstu. Jak to się ma czas zwrotu 20 kW do twoich 3,5 kW? Ano - nijak. Przyjmij to do wiadomości. Ile zapłacisz za energię w 2023? Zdziwisz się, oj zdziwisz. Mam wiedzę, żadną tajemną, ale ogólnodostępną, której ty nie masz. Otóż gdyby dzisiaj nie chronił cię prezes URE, płaciłbyś tyle, ile napisałem w 2023. Pozostaje ci się łudzić, hehehe. W odróżnieniu od ciebie nie martwię się o swoją przyszłość. Jeśli twierdzisz, że się nie opłaca, to wolny wybór - możesz płacić 2200, za rok 2600, 3000-3200 za 15 miesięcy, a za 9 lat ok. 4500 i to w dzisiejszych cenach, bez uwzględnienia inflacji. Płać i ciesz się pięknym dachem! Ja płaciłem 1900 rocznie, założyłem instalację, zapłaciłem za prąd za 5 lat z góry i nie przejmuję się rachunkami w przyszłości. Za 3 lata wyjdę na zero, potem jakieś 2500-3000 rocznie do przodu, z każdym rokiem więcej. Wolny wybór, mój był inny niż twój.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.212.120.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.