Poczta Polska poinformowała w poniedziałek, że uruchomiła w lipcu br. program dobrowolnych szkoleń strzeleckich dla swoich pracowników pt. "Powitanie z bronią".

Zaznaczono, że w kilku pierwszych dniach trwania akcji, pracownicy poczty wysłali ponad 1000 zgłoszeń i tym samym wyczerpali pulę miejsc przewidzianą na I edycję "Powitania z bronią" - podkreślono w komunikacie.

Poczta Polska wyjaśniła, że akcja "Powitanie z bronią" skierowana jest do pocztowców, którzy chcieliby zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie posługiwania się bronią.

- Uczestniczyć w programie mogą wszyscy zatrudnieni w Poczcie - od listonoszy, po przedstawicieli obsługi klienta czy administracji, z wyłączeniem pracowników ochrony oraz tych, którzy już mają pozwolenia na broń, są członkami klubów strzeleckich lub mają doświadczenie strzeleckie. Pocztowcy mogli dołączyć do programu od 11 lipca br. W I edycji szkolenia weźmie udział 1000 pracowników - zaznaczono.

- Ogromne zainteresowanie programem "Powitania z bronią" wśród pracowników poczty dowodzi, jak potrzebne są tego typu inicjatywy. Jesteśmy firmą, która odgrywa istotną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa, dlatego chcemy, aby pocztowcy byli gotowi stawić czoła różnym sytuacjom kryzysowym. Stąd też szereg inicjatyw, jakie podejmujemy w tym zakresie oraz nasze partnerstwo z Wojskami Obrony Terytorialnej - podkreślił prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Dodano, że w ramach "Powitania z bronią" chętni pocztowcy odbędą zajęcia teoretyczne i praktyczne w łącznym wymiarze czterech godzin. Szkolenia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy. Uczestnicy szkoleń zapoznają się m.in. z zasadami bezpieczeństwa posługiwania się bronią oraz spróbują własnych sił na strzelnicy - wskazano.

- Nasz nowy program "Powitanie z bronią" to nie tylko szansa na zapoznanie się z podstawową wiedzą o środkach obrony osobistej i zasadami posługiwania się bronią. Wspólne szkolenie stwarza także możliwość spotkania się z innymi pocztowcami, integrując lokalne środowisko pracowników - zauważył dyrektor Centrum Kadr i Szkoleń Poczty Polskiej Marek Makuch.

Dodano, że z uwagi na ogromne zainteresowanie programem oraz liczbę zgłoszeń, przekraczającą dostępne miejsca, Poczta nie wyklucza uruchomienia drugiej edycji inicjatywy.

Zwrócono uwagę, że Poczta Polska promuje działania proobronne także przez współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej. W maju br. spółka wprowadziła program "Ramię w Ramię z WOT", którego celem jest aktywizacja pracowników do wstąpienia w szeregi "Terytorialsów", a także kształtowanie i promowanie postaw patriotyczno - obywatelskich.

- Poczta Polska, jako jedyny operator pocztowy o statusie przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo - obronnym oraz operator wyznaczony realizuje m.in. zadania w zakresie współdziałania z Wojskową Pocztą Polową. Spółka bierze także udział w mobilizacyjnym rozwinięciu Sił Zbrojnych RP. Jako jedna z kluczowych strategiczna instytucja państwa, w czasie wojny czy poważnego kryzysu Poczta Polska podlega militaryzacji - przypomniano w komunikacie.