Chodzi o wyrażenie ostrego sprzeciwu wobec założeń przedstawionej przez Komisję Europejską strategii Europejskiego Zielonego Ładu i jej wpływu na przyszłą Wspólną Politykę Rolną, a tym samym los gospodarzy w całej UE.

Jeśli ten protest nie pomoże doprowadzić do zmian w ww. strategii, zapowiadane są kolejne.

Głównymi organizatorami protestu są Instytut Gospodarki Rolnej oraz rolnicy skupieni wokół Farmers Defence Force, LsVDeutschland oraz European Milk Board, którzy utworzyli w tym celu specjalne porozumienie: #EUnitedAgri.

W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli, zaniepokojeni skutkami Europejskiego Zielonego Ładu, rolnicy z 13 krajów, w tym z Polski, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii, Francji, Irlandii i Włoch.

Jak zapewnił dziś, podczas konferencji prasowej Szczepan Wójcik, szef IGR oraz główny organizator protestów i pomysłodawca inicjatywy #EUnitedAgri, protest poparło jak dotąd m.in. 50 polskich organizacji rolniczych, wśród nich m.in. KRiR. 

Przedsięwzięcie rozpocznie się 13 grudnia, w Dzielnicy Europejskiej w Brukseli, w czasie obrad Rady ds. Rolnictwa UE - zaplanowana została blokada z użyciem ciągników. IGR otrzymał już zgodę brukselskiej policji na wjazd 20 tys. ciągników. Ile będzie z Polski? Tego jeszcze nie wiadomo, bo Instytut dopiero rozpoczął akcję informacyjną na temat organizowanego protestu w Brukseli.

- Nie zgadzamy się, że decyzje co do kształtu takich strategii jak Zielony Ład, są podejmowane ponad głowami rolników. To rolnik powinien być w centrum zainteresowania, to jego byt powinien być zapewniony przede wszystkim - stwierdził w czasie konferencji Szczepan Wójcik. 

Protestu, jak dotąd, nie poparła wyraźnie Copa-Cogeca.