25 sierpnia to Dzień Polskiej Żywności. To dzień, w którym możemy docenić rodzime produkty i bez kompleksów delektować się nimi bez ograniczeń.

W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł (dane 2018 r.). W porównaniu do roku 2010 nastąpił wzrost o 57%. Z biegiem lat rosły dostawy żywności na rynek krajowy, ale też zwiększało się znaczenie eksportu. Szacuje się, że rocznie około 40% żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych, głównie w krajach Unii Europejskiej. W 2019 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski była wyższa o 7% w relacji rocznej oraz wyższa o 135% niż w roku 2010. Ważną przewagą jest duży potencjał produkcyjny krajowego sektora. Polska jest numerem jeden w UE m.in. w produkcji drobiu, żyta oraz jabłek. Jest też jednym z największych producentów pozostałych zbóż i owoców, buraków cukrowych, rzepaku, mięsa wieprzowego i wołowego - informuje Santander.

 

Polacy od pewnego czasu coraz chętniej kupują lokalnie i sezonowo. Polską żywność doceniają zarówno konsumenci, retailerzy jak i restauratorzy!

Nie jest tajemnicą, że polskie owoce i warzywa to skarb, który większość z nas potrafi docenić!!! Nic w tym dziwnego, nasze ziemniaki, buraki, kapusty ale też truskawki, maliny, śliwki czy jabłka to smaki, których nie da się zastąpić...

Więcej - na portalu horecatrends.pl