PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

630 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika Inspekcji Weterynaryjnej

630 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika Inspekcji Weterynaryjnej
fot. I.Dyba

Podczas konferencji Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Bogdana Konopki, Głównego Lekarza Weterynarii przedstawiono plan finansowego wsparcia Inspekcji Weterynaryjnej. Od 1 sierpnia br., każdy z ponad 5300 pracowników Inspekcji Weterynaryjnej ma otrzymać 630 zł brutto podwyżki pensji. Na ten cel przeznaczono w tym roku ok. 20 mln zł.Minister rolnictwa podczas spotkania podkreślił, że sytuacja wsparcia nadzoru nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego jest dla niego szczególnie istotna. Wspomniał też, że o tym jak ważny jest to temat przekonano się zimą tego roku, gdy media ujawniły sprawę nielegalnego uboju bydła, w zakładzie k. Ostrowi Mazowieckiej. - Przeżyliśmy armagedon przy nagłośnieniu przypadku patologicznego, ale szczęśliwie odosobnionego. I nie ma znaczenia, że podobne przypadki mają miejsce w innych krajach europejskich, w ubojniach Niemczech, we Francji. To wobec Polski przetoczyła się fala hejtu, to wobec nas użyto najgrubszych zarzutów o braku nadzoru nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego, szczególnie mięsa – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Zaistniała wówczas sytuacja była też przyczynkiem do przyspieszenia prac w modernizacji ustawy weterynaryjnej oraz, jak wyjaśnił J.K Ardanowski ,by nadzór nad bezpieczeństwem żywności był sprawowany przez  państwowych inspektorów weterynarii. Ocenił też, że system lekarzy wyznaczanych przez powiatowych lekarzy weterynarii, kontrolujących mięso w rzeźniach, „nie sprawdził się”. - Jest powszechnie krytykowany przez  właścicieli i pracowników zakładów. Przykład, gdzie również lekarz z wyznaczenia zajmował się nadzorem, ten przykład nagłośniony w mediach, wskazuje, że ten system trzeba zmienić.

Minister rolnictwa wspomniał też o tym, że światowe tendencje idą w kierunku przełożenia większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo żywności właśnie na państwo, z którego dany produkt pochodzi. - To państwo ma zagwarantować bezpieczeństwo żywności i zapobiec jej fałszowaniu. Państwo dysponuje właściwym aparatem i może to bezpieczeństwo zapewnić. Wyznaczenia mogą dotyczyć innych obszarów z zakresu nadzoru weterynaryjnego. Natomiast, przy tym najbardziej newralgicznym obszarze, jakim jest mięso odchodzi się od jakichkolwiek pośrednich mechanizmów kontroli na rzecz jednostek państwowych, urzędów państwowych - zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Aktualnie jest uzgadniany kształt specustawy weterynaryjnej, której projekt pod koniec kwietnia trafił do Rady Ministrów. - Liczę na to, jestem przekonany, że ta ustawa zostanie przyjęta, jeszcze w tej kadencji parlamentu, tak żeby mogła wejść w życie z początkiem 2020 r. (...) Podwyżki, które od 2015 r. realizujemy są niewystarczające. Dlatego w przyszłym roku również są planowane podwyżki - 6 proc. dla administracji, tej również odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności. Wystąpiłem do ministra finansów za zgodą premiera o to, by dokonać przesunięć w ministerstwie rolnictwa ze skutkami na przyszły rok i kontynuację podwyżek. Działania zakończyły się sukcesem. Trwają prace nad tym aktami wykonawczymi, jak mają wyglądać, żeby pracownicy mogli otrzymać znaczące podwyżki - wyjaśniał Ardanowski. 

Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii podkreślił, że do pracy w Inspekcji Weterynaryjnej brakuje chętnych na wszystkich urzędowych szczeblach, a obszar działania jej pracowników jest ogromny. - Podwyżki mają objąć okres od 1 sierpnia tego roku. Daje to kwotę około 20 mln zł. za okres 5 miesięcy. Jeśli to przeliczymy, to za przyszły rok będzie to już 48 mln zł - dodał szef krajowej weterynarii.

Wymagania zgłaszane przez stronę amerykańską

Jednocześnie minister odniósł się do wymogów zgłoszonych przez stronę amerykańską. Chodzi o wzmocnienie nadzoru w zakładach wysyłających wieprzowinę do USA, i żądania, by nadzór nad produkcją sprawowali etatowi pracownicy Inspekcji, a nie lekarze wyznaczani przez powiatowych lekarzy weterynarii. - My spełniamy oczekiwania naszych partnerów handlowych w zakresie zwiększenia etatów w Inspekcji, w tych powiatach, gdzie są zakłady, które są uprawnione do eksportu do Stanów Zjednoczonych. Nasi partnerzy nie życzą sobie, by lekarze prywatnej praktyki pracowali przy nadzorze, oczekują, by byli to pracownicy państwowi i to czynimy.

Bogdan Konopka podkreślił, że na wypełnienie tych wymogów utworzono 65 etatów dla dodatkowych lekarzy weterynarii. - To jest naprawdę wielkie wydarzenie, że prawie 5 mln zł zostało również wygospodarowane, aby te osoby zostały zatrudnione. Z resztą pan minister dawał wcześniej gwarancje amerykanom, że to nastąpi od 1 lipca, tak się stało. Wojewódzcy lekarze, już poprzez wojewodów wysyłają wnioski do ministerstwa rolnictwa, a te pójdą do ministerstwa finansów. Ta sprawa została załatwiona - powiedział.

Główny Lekarz Weterynarii pytany o to, jak będzie wyglądał nabór pracowników i dopełnienie terminu zatrudnienia podkreślił, że - o tym będą decydować kierownicy jednostek, w jaki sposób zatrudnią nowych pracowników, czy to będzie nabór wewnętrzny, czy zewnętrzny. Dlatego w tamtym tygodniu wysłane zostały wnioski do ministerstwa rolnictwa. Ci, którzy chcieli zorganizować nabór zewnętrzny również zdąża zatrudnić pracowników. Od 1 lipca mają na to pieniądze - powiedział Konopka.

Kolejne dodatkowe etaty są przeznaczone dla zakładów higieny weterynaryjnej. W liczbie 24 mają wzmocnić laboratoria badające próbki w kierunku ASF, pochodzące od świń i dzików.  

Czy będą rozmowy resortu rolnictwa z protestującymi lekarzami weterynarii?

Jan Krzysztof Ardanowski pytany o protesty lekarzy weterynarii, które miały miejsce w miniony piątek i jednocześnie nadal są zapowiadane przez związkowców, odpowiedział, że w kontakcie z weterynarią jest wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. Dodał też, że - te stawki, które zostały zaproponowane zostaną utrzymane. Jeśli komuś będzie mało, nadal będzie chciał protestować, to jego wola. Jestem odporny na naciski, które są stosowane. Ja spełniam, to co jest realne również dla budżetu państwa. Tyle, że trochę później niż spodziewali się lekarze weterynarii. To nie jest jednorazowa podwyżka ale będzie trwała w następnych latach. Jeśli ktoś uważa, że jest w stanie protestami wywalczyć więcej, to boje się że może się okazać, że nic z tego nie dostanie - dodał minister.

- Musimy mieć świadomość, że nie można wszystkiego zrobić od razu. Jesteśmy w trakcie modernizacji nie tylko zarobków ale funkcjonowania całej inspekcji - kontynuował Bogdan Konopka.

W trakcie spotkania minister rolnictwa zapytany o to, czy lekarze zatrudnieni na etacie zdołają zastąpić lekarzy z wyznaczenia, sprawujących nadzór w zakładach mięsnych, podkreślił, że zmiany ustawowe, mają również iść w kierunku, przyciągnięcia do pracy w urzędach młodych lekarzy weterynarii. - Każdy pracuje tam gdzie chce. Myślę, że część lekarzy nie chce pracować w Inspekcji biorąc pod uwagę pewną uciążliwość. Przekierowują swoje umiejętności na małe zwierzęta. Tylko nie jestem przekonany, że z leczenia papużek, zwierząt domowych wszyscy lekarze się utrzymają. Składamy propozycje dobrych warunków finansowych, płacy. Mamy nadzieję, że przy transparentności tych dochodów, również w tej chwili, te 350 mln rocznie, które trafiają od właścicieli zakładów mięsnych, na badania będą sprawiedliwie dzielone na pracowników Inspekcji. Będzie wiadomo, jakie to są pieniądze, kto i ile zarabia. Wydaje mi się, że przy takim otwarciu Inspekcji bardzo wielu młodych lekarzy weterynarii, będzie chciało pracować w Inspekcji Weterynaryjnej – zakończył minister.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

 • Pracownik IW 2019-06-18 14:16:29
  Szanowni Pracownicy Redakcji - w tytule powinno być słowo - na samym początku - ŚREDNIO.. - TAKIE SŁOWO DODAŁ Pan Minister, jest o tyle ważne, że wprowadza czytelników w błąd i to duży błąd!!!!....
 • Dariusz 2019-06-18 10:02:35
  Dla nauczycieli kturzy uczą nasze dzieci nie było ale dla zdrajców kturzy niszczą nasze gospodarstwa odrazu się znalazło.
 • Lek. Wet 2019-06-18 09:02:26
  Czy prima aprilis mamy dwa razy w roku? Tak wnioskuje po tej obietnicy.
  • Adz 2019-06-18 12:00:58
   Żebyy to chociaż dwa razy było, niestety to już trwa i trwa
 • Jerzy 2019-06-18 08:30:30
  Lekarzem wet. jestem już prawie 40 lat, prywatna praktyka od 30 lat, z wyznaczeniami, pamiętam "komunę" i inne przejścia w weterynarii, i biedę i okresy prosperity. Ale nie pamiętam tak aroganckiego i ignoranckiego wystąpienia ministra.Aroganckiego w stosunku do Inspekcji Wet., czyli swoich podwładnych , walczących o godne życie. Dziwią mnie bardzo wpisy hodowców, czy obserwatorów pomstujących na działania Inspekcji Wet., oni wykonują tylko to co Pan Minister i jemu podobni tu w Polsce lub w Brukseli wymyślają. Przed wojną Inspekcja Wet. była nazywana Policją Wet., proszę więc mieć również pretensje do Policji Państwowej o to że egzekwuje przestrzeganie prawa.A na marginesie, gdy protestowała Policja idąc na masowe zwolnienia lekarskie, czy któryś z ministrów odpowiedzialny za nią pozwolił sobie na arogancję, nie pamiętam. Propozycja podwyżki w wys.630 zł brutto, czyli ok.450 netto, jest poniżej jakiegokolwiek poziomu. I Pan Minister uważa , że ustawi się kolejka młodych lekarzy wet. do pracy? I kpiarska propozycja dla starszych inspektorów ,by leczyli papużki, a i tak z tego nie wyżyją, poniżej krytyki!! Jeśli chodzi o te słynne wyznaczenia, pewnie minister i jego ludzie przepchną ten pomysł, nie licząc się z niczym, na zasadzie ,ja wam pokażę. Powstanie prawdopodobnie taki bałagan , jakiego najstarszy lekarz wet. nie pamięta.Ale, cóż ,kto sieje wiatr,ten zbiera burzę....
  • Pracownik IW 2019-06-18 14:03:17
   630 zł brutto - ŚREDNIO..... nie dla wszystkich po 630 zł brutto!!!!!!!!!!
  • Lol 2019-06-18 18:18:19
   Dadzą źle, nie dadzą też źle. A co.maja mówić te grupy co nic nie dostały? Także ciesz się że coś masz a nie jeszcze wybrzydzasz albo się zwolnij bo już zaczyna wkurzac te gadanie. Prywatne przedsiębiorstwa ponoszą ryzyko a wy czy się stoi czy się leży to zawsze się należy i to terminowo. Przedsiębiorcy nie raz muszą się prosić o zapłaty, terminy do 3 miesięcy a na budżetowce pewny pieniądz - miejcie to na uwadze.
 • Pikuś77 2019-06-18 07:30:39
  Panie Ministrze Ardanowski : Ten sukces polskiego przemysłu mięsnego jest właśnie zasługą urzędowych lekarzy weterynarii pracujących na wyznaczeniach na umowach śmieciowych : nie chorujących , nie biorących urlopów , nie mających nadgodzin , nie mających trzynastek , bez żadnych praw - których właśnie jedyną rekompensatą jest godziwa zapłata i których wiedza merytoryczna jest na najwyższym poziomie. Dlatego to wszystko się "kręci". Życzę powodzenia w zmianach.Na miejscu właścicieli zakładów branży mięsnej bym zaczął się BAĆ....
  • Konsument 2019-06-18 11:16:29
   BAĆ ...to ja się boję jak idę do sklepu mięsnego.....zdrowa żywność....obślizgłe mogłoby świecić.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.246
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.