Goście, którzy odwiedzą tego dnia sierpecki skansen, będą mogli zobaczyć także wystawę maszyn rolniczych oraz wziąć udział w rywalizacji w przeciąganiu liny - turyści vs ciągnik.

Jak informuje Muzeum Wsi Mazowieckiej, "Żniwa w skansenie" to plenerowa impreza "przybliżająca zwyczaje i prace związane z okresem żniwnym, metody obróbki zboża, obrzędy z chlebem oraz tańce i przyśpiewki żniwne", przy czym każdy uczestnik będzie miał też możliwość "spróbowania swoich sił w koszeniu kosą, podbieraniu sierpem czy wiązaniu i ustawianiu styg".

Kulminacją wydarzenia będzie widowisko dożynkowe w wykonaniu Zespołu Boczki Chełmońskie z Kocierzewa. - Będzie to prezentacja całego cyklu obrzędów i zwyczajów związanych ze żniwami, od wyjścia w pole, poprzez koszenie pierwszych snopów i posiłek żniwiarzy, aż po strojenie ,,przepiórki'', powrót do zagrody i tańce ludowe przy muzyce, do której zaprosimy również gości, którzy nas odwiedzą - powiedział PAP Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Jak wyjaśnił, strojenie "przepiórki" to dawny zwyczaj, który miał m.in. zapewnić ochronę plonów przed szkodnikami - na zakończenie żniw ostatnie niezebrane na polu kłosy zboża przewiązywano więc kolorową wstążką, najczęściej czerwoną, a na kamieniu pod daszkiem zostawiano kawałki chleba, jako poczęstunek dla duchów pól, a także myszy.

Podczas żniw w sierpeckim skansenie na polu przy zagrodzie z Czermna, oprócz strojenia "przepiórki", odbędzie się też pokaz cięcia zboża kosą oraz ostrzenia kosy, pokaz podbierania sierpem i stygowania, Z kolei w zagrodzie z Rempina zobaczyć będzie można, jak kiedyś ręcznie szyto słomiane beczki, którego służyły do przechowywania zboża. - W trakcie pokazu powstanie słomiana beczka o wysokości mniej więcej metra, chociaż dawniej były one o wiele większe, by móc pomieścić zebrany plon - dodał Asztemborski.

Jak zapowiada Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, podczas "Żniw w skansenie" dla zwiedzających dostępna będzie pasieka w zagrodzie z Izdebna, gdzie odbędą się również warsztaty dla dzieci "Polne demony", a z kolei w zagrodzie z Ostrowa warsztaty wykonywania ozdób ze słomy. W stodole zagrody z Rębowa zaplanowano natomiast pokaz "Jak to ze zbożem było…", dzięki któremu gości poznają jak młócono zebrane kłosy cepami, czyszczono ziarno wialnią i mielono je w żarnach.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha, gdzie znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne budynki, w tym kościół, kuźnia i karczma. Najstarszy z prezentowanych zabytków to chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W salach ekspozycyjnych prezentowane są wystawy stałe, w tym rzeźby ludowej i transportu dworskiego. Jedną z ekspozycji są również wnętrza dworskie z końca XIX i początku XX wieku.

W plenerach i we wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego skansenu powstawały znane polskie filmy, jak np. "Ogniem i mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać".

Na terenie skansenu Muzeum Wsi mazowieckiej w Sierpcu znajduje się amfiteatr oraz stajnia. Działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.

"Żniwa w skansenie" Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, jak informuje placówka, odbędą się pod honorowym patronatem marszałka Mazowsza Adama Struzika.