PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Klucz do odzyskania zaufania rolników jest w rękach Kaczyńskiego

Ardanowski: Klucz do odzyskania zaufania rolników jest w rękach Kaczyńskiego
fot. PTWP

„Klucz do odzyskania zaufania rolników jest w rękach Jarosława Kaczyńskiego” stwierdza Jan Krzysztof Ardanowski po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim. „Wyjaśniłem, że część informacji, na których Prezes Kaczyński zbudował swoje przekonanie o znikomym wpływie zakazów na polskie rolnictwo jest nieprawdziwa i ktoś Go wprowadza w błąd”, jak informuje b. minister rolnictwa.W zeszłym tygodniu były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz poseł Lech Kołakowski zostali w przywróceni w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Jan Krzysztof Ardanowski, który po zawieszeniu w prawach członka partii był zdecydowany opuścić PiS, postanowił odnieść się do tego zdarzenia i podzielić się szczegółami rozmowy z prezesem Kaczyńskim.

– Różne osoby dopytują mnie, czym zostało spowodowane moje przywrócenie do Prawa i Sprawiedliwości, szczególnie po buńczucznych wypowiedziach niektórych osób z otoczenia Prezesa Jarosława Kaczyńskiego (…). Nie ukrywam, że moje wystąpienie z Klubu Parlamentarnego PiS, choć byłem na nie już zdecydowany, zostało wstrzymane po długiej rozmowie z Prezesem Jarosławem Kaczyńskim, do której doszło z Jego inicjatywy – informuje Ardanowski. – Choć absolutnie nie podzielam poglądów Pana Prezesa w sprawie likwidacji hodowli zwierząt futerkowych oraz zakazu uboju rytualnego, które On traktuje jako wręcz miarę człowieczeństwa, czy stanu ludzkich sumień, to mogę zrozumieć, że ma inną wrażliwość wobec zwierząt i dla Niego są to sprawy ważne. To, że w swoim życiu miał nikły kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, zapewne ukształtowało Jego ocenę relacji człowiek – zwierzę. To w jakiś sposób determinuje inne do nich podejście, niż nasze, rolnicze, wynikające z codziennego przebywania i pracy wśród zwierząt – tłumaczy.

Rozmowę z prezesem PiS określił jako „otwartą i szczerą” oraz podkreślił, że w jej czasie wyjaśnił, dlaczego „posłowie i senatorowie związani z wsią, pomimo ostrzeżeń i gróźb, wykazując się odwagą, nie mogli poprzeć Piątki dla zwierząt”.

– Wyjaśniłem, że część informacji, na których Prezes Kaczyński zbudował swoje przekonanie o znikomym wpływie zakazów na polskie rolnictwo jest nieprawdziwa i ktoś Go wprowadza w błąd. Nie czas, by przytaczać wszystkie moje argumenty. Wyjaśniłem m.in., że zakaz określonego sposobu uboju bydła dotknie 350-400 tys. gospodarstw, przede wszystkim rodzinnych, a nie tylko niewielkiej ich grupy. Wskazałem, że nie ma możliwości stosowania masywnych, wiele lat trwających odszkodowań za wygaszoną produkcję – wymienia Ardanowski. – Rozwiałem też przekonanie, oparte na supozycjach m.in. Komisarza Wojciechowskiego, że rynek UE „wchłonie” nadmiar wołowiny pochodzącej z uboju „tradycyjnego” z Polski. Obecna hodowla bydła mięsnego jest/była na znacznie większym, wzrostowym poziomie, niż w przytaczanym 2013 roku, a na dodatek poprzednia Komisja Europejska podpisała bardzo złą dla rolnictwa europejskiego umowę o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej (Mercosur), która doprowadzi do zalania UE wołowiną z Argentyny i drobiem z Brazylii. Pozostaje eksport mięsa „halal” na rynki, które takiego właśnie potrzebują. Zapytałem także, czy poza subiektywnym odczuciem, Pan Prezes zna jakieś metody, narzędzia pomiarowe, które pozwalają ocenić ból zwierząt w zależności od sposobu uboju – dodaje.

Zaznaczył również, że problemem jest zarówno przekonanie prezesa Kaczyńskiego, ale i to, że jego opinię „kształtują lub wzmacniają informacje preparowane, nieprawdziwe, życzeniowe, dostarczane przez Jego doradców”. Ardanowski podkreślił, że nadal będzie „tłumaczył wszystkim o szkodliwości „piątki dla zwierząt” i konieczności zaprzestania prac nad tą ustawą, lub zawężenia prac do warunków utrzymania zwierząt domowych oraz zwierząt w cyrkach, w schroniskach, poprawy dobrostanu zwierząt gospodarskich i wyeliminowania bolszewickiego prawa zabierania zwierząt przez pseudoekologów”.

– Pan Prezes, choć ma swoje zdanie, inne niż moje, uznał, że każdy ma prawo pozostać przy swoim i nie będę w tych sprawach nagabywany, czy, nie daj Boże, zmuszany, podobnie, jak inni posłowie i senatorowie – informuje były minister rolnictwa. – Nie zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim w ocenie wpływu Jego propozycji na kondycję, dochody i stabilność polskiego rolnictwa, i uczynię wszystko, by ta szkodliwa ustawa, z godzącymi w polski interes narodowy zapisami, nie weszła w życie. Jednak, czując się ściśle związany z polskimi rolnikami, jako jeden z nich, odpowiadając przez ponad dwa lata, choć nie bez błędów, za rozwiązywanie najtrudniejszych ich problemów, chcę, by dalej można było realizować program rolny PiS, w uzgodnieniu z organizacjami reprezentującymi polską wieś. Klucz do odzyskania zaufania rolników jest w rękach Jarosława Kaczyńskiego – dodaje.

Odniósł się również do kwestii planów opuszczenia PiS.

– Inną kwestią jest moje opuszczenie Klubu PiS i partii. Przez kilka tygodni od mojego wystąpienia, złożony przebytym COVID-em, a na domiar złego potwornym bólem, spowodowanym wypadnięciem dysku, obserwowałem jak wielu wrogów prawicy zacierało ręce i budowało nadzieje, że Zjednoczona Prawica straci większość w Sejmie. Ilu polityków z opozycji, w tym różnych działaczy chłopskich, dla których niezadowoleni rolnicy są pomostem do polityki, marzyło o wystąpieniu z PiS grupy posłów i przedterminowych wyborach. Ci wszyscy działacze mogą czuć się wściekli, bo nic z tego, ku ich zmartwieniu, nie wyszło – informuje Ardanowski. – W sytuacji, gdy lewicowi politycy UE chcą pozbawić Polskę suwerenności, gdy rozchwianiem społecznym i podsycaniem protestów na ulicach opozycja chce przejąć władzę i wprowadzić lewacką rewolucję, gdy przypuszczono zmasowany atak na Kościół Katolicki, na rodzinę i polską tradycję, oświadczam, że nie przyłożę ręki do upadku rządów prawicowych w Polsce – zaznacza.

Były minister rolnictwa informuje o fali hejtu, którą się spotyka w związku z członkostwem w PiS. „Takie epitety, jak zdrajcy, sprzedawczyki, kupieni za jakieś korzyści, są najłagodniejsze” jak stwierdza dodając, że osoby insynuujące innym uleganie pod wpływem przekupstwa „oceniają po sobie i po tym, jak sami by postąpili”.

– Walczmy dalej przeciwko złym rozwiązaniom dla polskiej wsi. Zachowujmy trzeźwą ocenę sytuacji i nie dajmy się manipulować tym, którym nie chodzi o polską wieś, tylko o swoje, partykularne interesy. Polska wieś odzyskuje swoją godność i należny szacunek. Niech się nikt nie łudzi, że można w naszym kraju wygrać wybory bez głosów pełnoprawnych obywateli ojczyzny, jakimi są mieszkańcy wsi. O te głosy trzeba zabiegać mądrymi działaniami. Dziękuję jeszcze raz wszystkim rolnikom, którzy pokazali swoją determinację i troskę o nasz wspólny chłopski i narodowy interes. Choć czas jest trudny, przyszłość rolnictwa europejskiego niepewna, a skutki pandemii dotykają całe społeczeństwo, w tym także nas rolników, to „razem damy radę” – podsumowuje Ardanowski.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (25)

 • Beata 2020-11-24 16:27:13
  Baca to jest prawdziwy rolnik z krwi i kości więc stanie w obronie swojego gospodarstwa w przeciwieństwie do ciemnoty z ciemnogród którą staje w obronie prywatnego folwarku Kaczyńskiego i Rydzyka
 • Romek Nowy minister rolnictwa - agodnie z wymogami PiS 2020-11-24 13:39:20
  Dwojga imin Ardanowski! Znowu włazisz w d..pę Kaczyńskiemu, a le to juz za późno !i.
 • Wrak 2020-11-24 08:38:04
  Baca pisze bzdury, tu nie chodzi o zmianę nazwisk. Potrzebni są tacy ludzie co mają dobry węch, smak i wzrok. Dlaczego tacy? Jeden przykład, dawniej idąc do sklepu poprosiłeś o kg kiełbasy, chleb, dżem itd i było dobre i zjadne. Dziś idzieś do pięknego sklepu-śmietnik. Szukasz, wybierasz, przebierasz bo bo prawie wszystko jest nie takie jakie powinno być. Obecnie jest więcej lekarzy, szpitali no i chorujących bo to ludzie którzy żyją ze śmietników.
 • do bacy 56 2020-11-24 00:38:42
  Podałeś nazwiska ; szukajmy pozytywnych : na koalicję fachowców . 1.Kto na premiera ? Kosiniak 2. MSZ ? zgoda - Sikorski 3. na służbę zdrowia ? Simon z Wrocławia (wice - Ścigajowa) 4. na ministra sprawiedliwości ? Budka , 5. MON ? Różański 6. MSW ? Rapacki , 7. Gospodarki ? Bosak (z wiceministrem typu Olechowski) 8. Oświaty ? Czarzasty , 9 Cyfryzacji (i ...) ? Streżyńska , 10. Rolnictwa ? Sawicki (Sochajko jako wice) itd. 11.
 • Grzes 2020-11-24 00:24:59
  Ja go rozumiem. Pamiętajcie, że teraz Naszej suwerenności i kultury broni już tylko PiS i Konfederacja. Reszta to jest na usługach zachodu, zdemoralizowanego społeczeństwa. Oni próbują to samo zrobić u Nas i on do tego tego ręki nie przyłoży aby tak się stało, bo on wie że wtedy już Polski nie będzie. Już jesteśmy w fatalnym położeniu ale jeszcze jest światełko w tunelu że obronimy Nasza historię, wszystkie krzywdy jakie wyrzadzili Nam okupanci nie zostaną zmienione w akt dobroci. Gdyby nie to imię wyższego celu to rozstalby się z PiS i Kaczyńskim ale tak musi przy nim trwac gdyż tylko on jest gwarantem Naszego przetrwania. Przemyslcie to czy nie zrobilibyście tak samo na jego miejscu, ja też chociaż myślałem na początku inaczej będąc targany emocjami. Jeszcze Polska nie zginęła!!!
  • Jak w piosence 2020-11-24 00:42:27
   Ty jesteś z tej piosenki Gołasa : w Polskę idziemy . I pomyśleć , że 30 lat minęło i nadal są patriotycznie "dzielni" - durnie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.120.150
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.