Policjanci z komendy w Villach, w austriackiej Karyntii, zatrzymali dwóch oszustów, którzy m.in. podając się za przedstawicieli Izby Rolniczej wyłudzili od pewnego rolnika pokaźną kwotę. Zatrzymani to mężczyźni w wieku 58 i 24 lat - podaje Agrarheute.

Z ustaleń śledztwa wynika, że oszuści na początku maja zgłosili się do 71-letniego rolnika ze środkowej Karyntii. Starszy z nich podał się za wysokiej rangi przedstawiciela izby rolniczej, zaś młodszy miał być jego pracownikiem. Posługując się sfałszowanymi dokumentami oszuści twierdzili, że mogą umożliwić gospodarzowi zakup subsydiowanej - a więc dużo tańszej - paszy. Warunkiem uzyskania wsparcia było wpłacenie zaliczki.

Seryjni oszuści

Rolnik dał się skusić i przekazał 58-latkowi kilkadziesiąt tysięcy euro, a nawet wystąpił do banku o pożyczkę na kolejną wpłatę. Po rozmowach z innymi gospodarzami w okolicy, senior nabrał jednak podejrzeń, bo nikt o podobnym wsparciu nie słyszał. Gdy zadzwonił się do izby, był już pewien że padł ofiarą oszustwa.

Policjanci szybko jednak wytypowali sprawców, którzy mieli już na swoim koncie podobne oszustwa. 24-latek został zatrzymany na gorącym uczynku w składzie maszyn rolniczych w Villach. Okazało się, że właśnie odbierał maszyny, które zamówił podszywając się pod pracownika i wykorzystując dane pewnej legalnie działającej firmy. Wkrótce zatrzymano także 58-latka.

Wyszło też na jaw, że obaj w tym samym czasie oszukali również właścicieli kilku pensjonatów i hoteli, gdzie nocowali i jedli nie płacąc. Oszuści decyzja sądu zostali tymczasowo aresztowani. Policja podejrzewa, że lista ich przestępstw jeszcze się wydłuży.