Jest szansa na "zinstytucjonalizowanie" tego pomysłu w oparciu O UE, rząd ukraiński i Fundację - dodał były minister rolnictwa, który bierze udział w Międzyzdrojach w dwudniowej konferencji z okazji 25-lecia Fundacji.
W panelach dyskusyjnych konferencji pt. "Przyszłość obszarów wiejskich w Europie" udział mają wziąć komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan i jego trzej poprzednicy: Franz Fichler, Ray MacSharry i Dacian Ciolos.
- Wyzwaniem jest przede wszystkim przeniesienie tych kapitalnych doświadczeń Fundacji na Ukrainę. To jest misja, którą mamy. To prawdziwie zobowiązanie, by podzielić się tym, co udało nam się tutaj zrobić z Ukrainą, która dziś potrzebuje pomocy - podkreślił Balazs.
Jak dodał, rozmawiał w czwartek w tej sprawie z komisarzami unijnymi. - Jest poparcie, jest zrozumienie, i jest dziś po raz pierwszy stworzony klimat do przeniesienia tych doświadczeń i zinstytucjonalizowania tego pomysłu w oparciu o UE, Fundację i rząd ukraiński - zaznaczył.
Mówiąc o przemianach, które zaszły na wsi polskiej w ostatnich 25 latach, Balazs wspomniał, że w rozmowach z gośćmi konferencji wspominali Polskę sprzed 25 lat.
- W tamtym czasie brak było w kraju żywności i rząd prosił ówczesne EWG o pomoc żywnościową. Dziś jesteśmy jednym z najpotężniejszych eksporterów na rynek europejski - nasz eksport rolny to 22 mld euro, z czego 80 proc. idzie na rynek europejski. To pokazuje, jak nasza sytuacja się zmieniła" - zaznaczył.
Jego zdaniem, w zasadzie między rolnictwem rozwiniętych krajów UE a Polską nie ma różnicy; część polskich rolników, szczególnie tych wielkoobszarowych, sprostała konkurencji.
Przypomniał udział Fundacji na początku polskich przemian w latach '90 ubiegłego wieku w gazyfikacji wsi, jej telefonizacji, budowie ośrodków wiejskich, sal gimnastycznych czy wysypisk śmieci na obszarach wiejskich.
- To przy wsparciu Funduszu powstało w owym czasie 250 tys. przyłączy gazyfikacyjnych, kilkaset tysięcy przyłączy telefonicznych. To się działo tylko dlatego, że społeczność wiejska podejmowała sama te tematy, chciała zmieniać rzeczywistość i potrzebowała wsparcia. Mieliśmy dobrego partnera w społecznych inicjatywach na wsi - powiedział.
Prezes Fundacji Marek Zagórski, otwierając konferencję przypomniał zaś, że wartość projektów i inwestycji zrealizowanych przez tę instytucję przez 25 lat jej działalności sięgnęła 6 mld zł.
Balazs pytany przez PAP, czy Fundacja ma pomysł na aktywizację terenów popegeerowskich, przypomniał, że PGR-y przynosiły państwu same problemy i produkowały deficyt.
- Ziemia po nich została zagospodarowana z dużym pożytkiem dla Skarbu Państwa, ale istotna część ludzi nie znalazła swego miejsca w nowej rzeczywistości i oni zostali zapomniani. Dziś nad tym problemem trzeba się pochylić - przyznał.
Według niego jednak, takie zobowiązanie ma przede wszystkim Agencja Nieruchomości Rolnych, "która na mocy sprzedaży majątku, bo PGR odprowadza do budżetu co roku po kilkaset milionów złotych".
- Myśmy wielokrotnie proponowali Agencji współpracę, ale nigdy to się nie spotkało z wolą i determinacją rządzących. Może ten czas akurat przyjdzie - dodał.
Uczestnicy konferencji będą debatować m.in. o roli Fundacji, ale też polityce rolnej UE i wykorzystaniu doświadczenia przemian w Polsce i krajach środkowoeuropejskich w krajach stowarzyszonych z Unią.
Konferencji towarzyszyć będzie inauguracja działalności Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie pod Międzyzdrojami. Centrum ma być miejsce realizacji projektów Fundacji w dziedzinach nauki, edukacji, kultury narodowej.
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Działania funduszu skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.
Fundacja została powołana w 1990 r. w wyniku umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Bezpośredni nadzór nad nią przez pierwsze lata jej istnienia pełniła Komisja Europejska.
Komentarze