Treść uchwały została odczytana w Sejmie przez marszałka. Posłowie wysłuchali jej wstając i skandując: „Cześć i chwała bohaterom!”

Oto treść uchwały:

W dniu święta żołnierzy Batalionów Chłopskich – chłopskiej armii Polskiego Państwa Podziemnego, synów i córek wsi polskiej, którzy pomni kościuszkowskiego hasła »Żywią i bronią« stanęli do otwartej walki z okupantem niemieckim o wolność i niepodległość narodu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd ich dowódcom i żołnierzom.

W tej walce zginęło ok. 10 tys. żołnierzy Batalionów Chłopskich, członkiń Ludowego Związku Kobiet i członków Stronnictwa Ludowego »Roch«.

Ta druga pod względem liczebności organizacja zbrojna polskiej konspiracji udaremniła realizację niemieckich planów wysiedlenia i eksterminacji ludności polskiej na Zamojszczyźnie, które były częścią zbrodniczego Generalplan Ost. Bataliony Chłopskie podjęły wówczas walkę zbrojną z Niemcami, która przekształciła się w słynne »Powstanie Zamojskie«.

8 października 1940 r. na komendanta Batalionów Chłopskich został zaprzysiężony Franciszek Kamiński, ps. Zenon Trawiński, po II wojnie światowej niezłomny bojownik o demokrację, uwięziony przez komunistów w okresie stalinowskim, w III RP awansowany na generała dywizji Wojska Polskiego i odznaczony Orderem Orła Białego.

Po wojnie żołnierze Batalionów Chłopskich byli współtwórcami Polskiego Stronnictwa Ludowego walczącego o demokrację, wolność i sprawiedliwość.

Tym samym dali zalążki przyszłego ruchu »Solidarności« rolniczej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że Bataliony Chłopskie dobrze zasłużyły się Ojczyźnie i składa wyrazy najwyższego szacunku żyjącym żołnierzom Batalionów Chłopskich oraz oddaje hołd tym, którzy polegli na wolność Polski”.

8 października 1940 r. przekształcono Straż Chłopską w "Bataliony Chłopskie”, dla uczczenia tego faktu 8 października obchodzone jest święto żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Bataliony Chłopskie na dzień 30 czerwca 1944 r. liczyły 158 tys. ludzi i były najliczniejsze po Armii Krajowej.