Podczas briefingu poświęconego wprowadzeniu nowych narzędzi finansowych przez bank PKO BP minister rolnictwa zapowiedział wdrożenie nowego programu wsparcia gospodarzy zmagających się ze skutkami niekontrolowanego napływu ukraińskiego zboża na polski rynek. Szczegóły mają zostać podane już jutro.

 

Działalność Spółek Skarbu Państwa pozwala na stabilizację gospodarki

Podczas spotkania minister aktywów państwowych, Jacek Sasin podkreślał jak ważna jest rola spółek Skarbu Państwa we wsparciu funkcjonowania wszystkich sektorów gospodarki, w tym także rolnictwa.

Dzięki temu, że polskie państwo zachowało w swoją własność w kluczowych dla funkcjonowania Polskiego Państwa obszarach gospodarczych możemy na bieżąco reagować na wyzwania które stają przed naszą krajem. Ostatnie trzy lata to kadencja szczególnych wyzwań. Najpierw pandemia koronawirusa, związane z tym zawirowania społeczne gospodarcze, a w końcu kryzys energetyczny i wojna w Ukrainie. To wszystko były momenty, w których Spółki Skarbu Państwa stały na pierwszej linii frontu walki ze skutkami zdarzeń, które uderzały w polskie społeczeństwo, uderzały w Polaków, w polskie rodziny. Spółki Skarbu Państwa zaangażowały się w walkę z koronawirusem produkując i od pierwszych chwil dostarczając Polakom niezbędne środki medyczne, płyn dezynfekujący czy maseczki. Również, w dobie kryzysu energetycznego to Spółki Skarbu Państwa zaczęły działać od pierwszego momentu od chwili wybuchu wojny na Ukrainie. Zaczęły importować węgiel, udało nam się zapewnić ciągłość dostaw dla klientów indywidualnych. Tak było wielu innych obszarach, tak się dzieje i tak się będzie również działo w najbliższym czasie bo w państwo posiada w swoim ręku instrumenty - mówił.

Jak dodawał, zapewnione będą kolejne działania wspierające polskie rolnictwo.

-Od pierwszych chwil swoich rządów, od 2015 roku zabiegamy o to, aby wzmacniać obecność państwa w tych kluczowych gałęziach gospodarki. Dokonaliśmy repolonizacji ważnych dla Polski firm, które wcześniej zostały z naruszeniem polskiego interesów sprzedane. W ramach wspólnych działań powstała Krajowa Grupa Spożywcza, która już funkcjonuje i daje rolnikom dużo większą pewność produkcji i możliwość zbycia swoich produktów po godziwych cenach. Będziemy podejmować tez kolejne działania mające na celu wsparcie polskiego rolnictwa - podkreślał minister aktywów państwowych.

Polska wieś jest skarbem narodowym

Jak zaznaczają przedstawiciele rządu istotne jest, aby spółki Skarbu Państwa były takim stabilizatorem cen i oparciem dla rolników, gdyż to właśnie, w dużej mierze, dzięki ich działalności możliwe jest wprowadzanie narzędzi takich jak zaproponowane kredyty preferencyjne dla rolnictwa.

– Przygotowanie przez bank PKO PB oferty pożyczki dla rolników na preferencyjnych warunkach to kolejny przykład wsparcia sektora rolnego przez spółkę skarbu państwa. Polska wieś jest skarbem narodowym i dzięki niej mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Prezentowany dziś produkt bankowy jest odpowiedzią na oczekiwania naszych rolników. Dzięki temu, że polskie państwo zachowało własność kluczowych instytucji finansowych, rząd może na bieżąco reagować na kryzysy – podkreślił Sasin.