W "Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030" wskazano, że w kolejnych latach największym wyzwaniem dla rolników będzie zarządzanie emisją gazów cieplarnianych. Eksperci BNP Paribas Food & Agro zauważają, że w pierwszej kolejności trudnością będzie w ogóle śledzenie wielkości tej emisji.

"Zużycie nawozów czy wody można stosunkowo łatwo zmierzyć. Wielkość emisji gazów cieplarnianych jest jednak bardzo trudna do oszacowania. Naukowcy skonstruowali do tego algorytm, ale jest on bardzo złożony, dla przeciętnej osoby właściwie niemożliwy do zastosowania. Uznaliśmy, że chcemy dać wsparcie producentom żywności i zmienić algorytm na przystępne, proste narzędzie. Niedługo skończymy pracę nad kalkulatorem, który jest oparty na naukowej metodologii, ale ma zupełnie inną formę: jest intuicyjny i szybki" - mówi dyrektor Biura Rozwoju Bankowości i Klientów Strategicznych w International Food & Agri Hub BNP Paribas Anna Link.

Przygotowywany kalkulator emisji gazów cieplarnianych będzie pozwalał na oszacowanie ekwiwalentu dwutlenku węgla z poziomu gospodarstwa. Będzie dostępny w najbliższym czasie oraz całkowicie bez opłat - poinformował BNP Paribas.

Jak podkreśla BNP Paribas, przechodzenie na zrównoważoną produkcję rolną to proces, który wymaga czasu. Dzięki kalkulatorowi, rolnicy będą mogli już teraz zacząć krok po kroku wprowadzać pro-środowiskowe praktyki do swoich gospodarstw, np. podjąć pierwsze próby wdrażania zmian w produkcji czy hodowli. To pozwoli im zdobyć doświadczenie w zarządzaniu emisyjnością zanim będzie to obowiązkowe. Unijna strategia "Zielonego Ładu" zakłada, że Europa stanie się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem już w 2050 roku.

Konsument kupując produkt spożywczy kieruje się tymi samymi kryteriami, ale na przestrzeni czasu zmieniła się ważność poszczególnych wyborów. Przez wiele lat najważniejszymi była były cena i smak, od kilku lat konsumenci zaczęli na większą skalę poszukiwać produktów bez chemicznych dodatków, sztucznych barwników czy wzmacniaczy smaku. W ostatnich latach rośnie popularność produktów z upraw ekologicznych i lokalnych.

Z danych firmy badawczej Mintel wynika, że 47 proc. Polaków deklaruje, że w przyszłości będzie wybierać żywność mając na uwadze troskę o środowisko naturalne. Rosnąca wrażliwość konsumentów na zmiany klimatyczne wywołuje oczekiwanie, że również rolnicy i producenci rolni będą wdrażać więcej pro-środowiskowych standardów w uprawie roślin oraz hodowli zwierząt.

Trend ekologiczny bardzo wzmocnił się i rozszerzył w ostatnich dwóch-trzech latach. Dziś konsumenci chcą, żeby żywność, którą jedzą, była wyprodukowana w sposób jak najmniej inwazyjny dla środowiska naturalnego. Te oczekiwania spotęgowała dodatkowo pandemia COVID-19.

Jak zauważyła Link, konsumenci coraz częściej interesują się szczegółami całego procesu produkcji żywności. Chcą wiedzieć jak to, co trafia na ich talerz i jak jest przetwarzane od samego początku do końca.

BNP Paribas International Food & Agri Hub to centrum kompetencyjne Grupy BNP Paribas w zakresie obsługi rynku rolno-spożywczego w Polsce, Turcji, Maroku i na Ukrainie. Hub tworzy zespół bankowców i analityków sektora rolno-spożywczego, który rozwija unikalną platformę wiedzy i usług m.in. dla agrobiznesu.