Na problem zwrócił uwagę Paweł Śpiewak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie), podczas spotkania producentów trzody w sprawie ASF w Grabicy, przy udziale byłego Głównego Lekarza Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego, Andrzeja Szweda – Lewandowskiego, wiceministra środowiska i posła PiS Roberta Telusa, wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa.

- Obok naszego inspektoratu w Piotrkowie Tryb. znajduje się dyskont spożywczy. Jeden z naszych lekarzy zauważył tam ogłoszenie o naborze kasjerów. Okazało się, że początkujący pracownik marketu dostaje o kilkaset złotych wyższe wynagrodzenie, niż ja mogę zaoferować młodemu lekarzowi po 6 latach studiów – stwierdził Paweł Śpiewak, kierujący piotrkowskim inspektoratem. –W tej chwili pracuje u nas trzech lekarzy. Jeden już zdecydował o odejściu, koleżanka planuje urlop macierzyński, a trzeci lekarz jeszcze się waha.

- W ub. r. zorganizowaliśmy w całym powiecie około 80 szkoleń w zakresie zwalczania ASF i ptasiej grypy. Do tego dochodzą rozmaite spotkania wyjazdowe, ćwiczenia, konferencje, a oprócz tego musimy normalnie pracować. Warto zauważyć, że powiat piotrkowski to zagłębie produkcji trzody, więc kwestia ASF wymaga od nas bardzo dużego zaangażowania – wyjaśnia piotrkowski inspektor weterynarii. - Jeśli będę miał wakaty, to nie widzę możliwości zatrudnienia nowych lekarzy za obowiązującą gażę. Nawet lekarze świeżo po studiach wzruszają ramionami słysząc, jaką pensję mogę zaproponować. Będę szczery: nie wyobrażam, by w tych realiach pracy przyszło nam zwalczać ASF w powiecie piotrkowskim. Jeśli ASF tu się pojawi, to chyba razem z kolegą pójdziemy do tego marketu i kolega usiądzie na kasie, a mnie wezmą może choć na magazyniera – z ubolewaniem przyznał Powiatowy Inspektor Weterynarii.

- O ile mi wiadomo, lekarze-rezydenci przez strajki wymogli podwyżki. Lekarze weterynarii w inspektoratach raczej strajkować nie będą. Po prostu odejdą do pracy w komercyjnych firmach lub na własny rachunek. Rząd powinien to wziąć pod rozwagę, jeśli mówi o walce z ASF – skwitował P. Śpiewak.

Postulat wsparcia finansowego i wzmocnienia kadrowego powiatowych inspektoratów weterynarii w regionie był jednym z postulatów wystosowanych w grudniu ub.r. do rządu przez rolników-producentów trzody z woj. łódzkiego.