Pelè rolnik

Pod koniec grudnia 2022 roku cała Brazylia opłakiwała stratę Pelé, jednej z największych gwiazd futbolu w kraju. Ale był legendą nie tylko na polu, ale także w rolnictwie: w swoim gospodarstwie hodował bydło, ryby i świnie.

Wkrótce po podpisaniu swojego pierwszego kontraktu, jako zawodowy zawodnik w połowie lat 60., Edson Arantes do Nascimento (to prawdziwe nazwisko Pele) zajął się rolnictwem z pomocą swojej rodziny i partnerów. Jak donosi Pig Progress, kupił małą farmę w stanie Sao Paulo. Miało to być czystą rozrywką, ale stopniowo przekształciło się w dochodowy biznes.

 

Wieprzowina i kawa od Pelè

Najpierw gwiazda futbolu stworzyła własną markę kawy. Café Pelé to wciąż jedna z najważniejszych marek na rynku brazylijskim, mimo że w 2017 roku została kupiona przez holenderską grupę Jacobs Douwe Egberts.

Piłkarz wiedział, jak używać swojego imienia, a ostatnio hodował bydło, ryby i świnie pod marką Pelé. Brał również udział w kampaniach reklamowych dla sektora rolnego, m.in. Brazylijskiego Stowarzyszenia Hodowców Trzody Chlewnej (ABCS).

W 2009 roku założył farmę bydła Pelé Agropecuária, którą obecnie zarządzają jego synowie. Według Pig Progress, w 2021 roku w gospodarstwie hodowano 700 sztuk bydła rasy Nellore i 1200 świń. W sektorze trzody chlewnej firma obecnie chce rozszerzyć produkcję do 5000 sztuk.